John Cena - Pełna biografia


Imię i Nazwisko - John Felix Anthony Cena
Ring Name - John Cena
Data Urodzenia - 23 kwietnia 1977 roku
Miejsce - West Newbury, Massachusetts
Waga | Wzrost - 110 kg | 185 cm
Debiut w wrestlingu - 5 listopada 1999
Debiut w WWE - 27 czerwca 2002
------------------------------------------------

Nim został wrestlerem (1977-1998)

John Cena urodził się 23 kwietnia 1977 roku w West Newbury, Massachusetts. Według opowieści Johna Ceny Sr., nie obyło się bez pewnych komplikacji podczas porodu. Malutki John urodził się z pępowiną owiniętą trzy razy wokół szyi, co oczywiście było niebezpieczne dla jego życia. Mimo takiej sytuacji, nic poważnego mu nie było i wszystko zakończyło się szczęśliwie, bez żadnych późniejszych skutków. Jego rodzicami są Carol (z domu Lupien) oraz John Cena Senior. Jego dziadek od strony matki - Tony Lupien był bejsbolistą. Ma 4 braci, jednego starszego - Stephen, i trzech młodszych - Dan, Matt i Sean.

Generalnie pro wrestling w jego rodzinie od samego początku był główną rozrywką, którą razem oglądali. Będąc dziećmi, tworzyli w piwnicy prowizoryczny ring z materacy, walcząc na nich o ręcznie rysowane pasy mistrzowskie na tekturach. John Cena był wtedy posiadaczem jednego z pasów, będąc generalnie mistrzem Basement Wrestling Federation (swojej wymyślonej federacji). John Cena zaczął bardzo wcześnie swoją przygodę z siłownią. Mając 12 lat, John poprosił rodziców o pierwszą ławeczkę do podnoszenia ciężarów. I był to wtedy jego wymarzony prezent na Boże Narodzenie. Nim skończył liceum, Cena był już dosyć nabity, co pozwoliło mu na branie udziału w zawodach kulturystycznych.

Jako wierny chrześcijanin uczęszczał do Central Catholic High School w Lawrence, nim przeniósł się do Cushing Academy. Była to prywatna szkoła z internatem w Ashburnham. Po szkole średniej, John wyjechał do Springfield College, gdzie grał w 3 dywizji futbolu amerykańskiego jako środkowy, nosząc numer 54 na plecach. Właśnie taki numer można było zobaczyć na wielu produktach Johna Ceny w WWE. Mimo, że szło mu to nawet nieźle, postanowił nie robić kariery w tym kierunku, a dlaczego? Uznał po prostu, że jest 'o wiele za mały'. W 1998 roku ukończył naukę w Springfield College, zdobywając dyplom ukończenia kierunku fizjologi ćwiczeń oraz ruchu ciała.

Początki z pro wrestlingiem (1998-1999)
Kiedy skończył college'u, Cena przeniósł się do Kalifornii, gdzie zdecydował zrobić karierę w kulturystyce, pracując w między czasie jako kierowca limuzyn. Szybko jednak został zauważony przez Mike'a Bella (dzisiaj znany jest z bycia 'gwiazdą' dokumentu o sterydach 'Bigger, Stronger, Faster'), który zajmował się wtedy pro wrestlingiem. I właśnie dzięki temu zaczął swoją przygodę w Ultimate Pro Wrestling - w szkółce Ultimate University, która była prowadzona przez Ricka Bassmana. Niektóre jego momenty z tego okresu były ukazane na Discovery Channel w programie Inside Pro Wrestling School. W UPW stworzył swój pierwszy gimmick, dobrze wszystkim znany - The Prototype. '50% człowieka, 50% maszyny i 100% chaosu', to przedstawiało jego gimmick.

Ultimate Pro Wrestling (1999–2001, 2003)
5 listopada 1999 roku zadebiutował na live evencie UPW, gdzie w gimmicku Prototype'a wygrał walkę przeciwko Jobbers-R-Us w handicap matchu. Generalnie wszystkie walki odbywał na tego typu eventach, gdzie toczył singlowe pojedynki, i jego bilans wyglądał następująco - 4 zwycięstwa i 4 porażki. 27 kwietnia 2000 roku zdobył pierwsze w swojej karierze mistrzostwo, którym było UPW Heavyweight Championship. Na evencie pokonał ówczesnego mistrza - Smelly'ego. Po trzech udanych obronach mistrzowskich, czwarta była już nieudana. 24 maja na gali Invasion przegrał z byłym UPW Championem - Smelly'm.

Po utracie mistrzostwa nie otrzymał już szansy na jego odzyskanie. Następnie do końca roku stoczył 14 singlowych walk, z czego jedną tylko przegrał. Jego rywalami byli tacy zawodnicy jak Crash Holly, Christopher Daniels czy Samoa Joe.

W 2001 roku podpisał kontrakt rozwojowy z WWF (WWE), więc jego rola w Ultimate Pro Wrestling praktycznie zmalała. Stoczył tylko dwa pojedynki. 21 lutego na gali Warzone przegrał z Keijia Sakodą, natomiast na gali When World Collide, która odbyła się 14 marca, pokonał CW Andersona.

Ostatnią walkę dla UPW stoczył 8 stycznia 2003 roku, gdzie zmierzył się z Frankie Kazarianem. Będąc już pod skrzydłami WWE, wystąpił pod swoim normalnym imieniem i nazwiskiem. Pojedynek wygrał Kazarian poprzez dyskwalifikację, albowiem sędzia zauważył jak Cena uderzył swojego rywala kasketem.

Występy w WWF, APW, HWA i NWA (2000-2002)
W między czasie kiedy występował w Ultimate Pro Wrestling, John Cena zaliczał gościnne występy w innych federacjach. Zaczniemy od dark matchy w WWF/WWE, w których brał udział jeszcze przed oficjalnymi występami Vince'a McMahona. Swój pierwszy dark match stoczył 10 października 2000 roku przed rozpoczęciem SmackDown, gdzie jako Prototype został pokonany przez Mikey'a Richardsona. Drugą walkę pod szyldem WWF stoczył 9 stycznia 2001 roku, również przed rozpoczęciem SmackDown, gdzie tym razem udało mu się pokonać Aarona Aguilerę. 13 marca stoczył trzeci singlowy pojedynek, który również wygrał, jednak toższamość jego rywala była nieznana. 29 października 2001 roku, John Cena pojawił się w dark matchu WWF Jakked, jeszcze prezd nagraniami RAW, gdzie w drużynie z Rico Costantino przegrał pojedynek przeciwko Brockowi Lesnarowi oraz Sheltonowi Benjaminowi o pasy OVW Southern Tag Team. W 2002 roku odbył jeszcze trzy dark matche - 3 czerwca przed RAW przegrał walkę z Sheltonem Benjaminem, 10 czerwca pzed RAW pokonał Scotta Vicka, 17 czerwca przed RAW został znowu pokonany przez Sheltona Benjamina.

Wracając do 2001 roku...John Cena pojawił się między innymi w All Pro Wrestling, gdzie wystąpił dwukrotnie w walkach drużynowych 3vs.3, obie były zwycięskie. Dwukrotnie także współpracował z Frankie Kazarianem.

Małą ilość walk stoczył także w Heartland Wrestling Association, gdzie w 2001 roku stoczył 4 pojedynki. To właśnie w tej federacji doszło do pierwszego w historii pojedynku Johna Ceny z Randy'm Ortonem, które odbyło się 9 sierpnia 2001 roku podczas 4th Annual Brian Pillman Memorial Show. Walkę wygrał Randy Orton. Prototype pojawił się także w drugim w historii HWA epizodzie w TV (29 września 2001), gdzie został pokonany przez Russa Haasa poprzez dyskwalifikację.

Cena następnie zawitał do National Alliance Wrestling, które przez pewien czas organizowało wspólne eventy z Ohio Valley Wrestling. I właśnie podczas jednego z eventów, 27 czerwca 2001 roku na gali Last Dance, zadebiutował w ówczesnej rozwojówce WWF (WWE). W drużynie z Mr.Blackiem przegrali z Markiem Henrym oraz Big Showem. 15 sierpnia 2001 roku, John Cena wraz z Rico Costantino 'otrzymali' pasy tag teamowe OVW Southern, jako że te nie miały właścicieli. Do pierwszej obrony mistrzowskiej doszło dopiero miesiąc później, gdzie mistrzowie pokonali Chrisa Michaelsa oraz Seana Caseya. Przyszedł w końcu czas na ostatni wspólny event NWA i OVW, który odbył się 26 września 2001 roku. Prototype i Rico pokonali Damiena i Payne'a w non-title matchu.

Ohio Valley Wrestling (2001–2002)
27 października na gali OVW, Randy Orton oraz Mark Henry pokonali ówczesnych mistrzów tag team w non-title matchu. Mistrzowie początkowo wygrali to starcie, jednak Nidia poinformował sędziego o ich oszustwie, przez co sędzia wznowił pojedynek i losy pojedynku zostały ostatecznie odwrócone.. 19 stycznia 2002 roku podczas epizodu OVW, John Cena pokonał Randy'ego Ortona w jego ostatniej walce przed odejściem do głównego rosteru. 20 lutego 2002 roku na OVW TV, John Cena zdobył Ohio Valley Wresling Championship pokonując Leviathana (Batistę)! 20 lutego 2002 roku podczas tygodniówki OVW, Prototype stanął po raz pierwszy przed szansą zdobycia najważniejszego pasa rozwojówki. W walce wieczoru pokonał Leviathana (Batistę), dzięki czemu stał się nowym OVW Heavyweight Championem! Pierwszą obronę mistrzowską odbył 20 marca, gdzie co prawda przegrał z Davidem Flairem, jednak poprzez dyskwalifikację, dzięki czemu tytuł nie zmienił właściciela. 3 kwietnia 2002 roku na tygodniówce OVW, Prototype pokonał Flasha, broniąc tym samym mistrzostwa OVW. Kolejną obronę zaliczył dopiero miesiąc później, 11 maja, gdzie pokonał po raz kolejny Leviathana. Tytuł stracił cztery dni później, gdzie na gali OVW przegrał z Novą. 31 maja otrzymał swój rewanż, ale nie był w stanie pokonać swojego rywala.  22 września 2002 roku odbył się ostatni pojedynek Johna Ceny pod ring name'm 'The Prototype' w Ohio Valley Wrestling, gdzie przegrał z Kenny Bolinem w pojedynku 'przegrany opuszcza OVW'.

Debiut na SmackDown i jego początek w WWE (2002–2004)
John Cena zadebiutował oficjalnie w głównym rosterze 27 czerwca 2002 roku podczas SmackDown, gdzie odpowiedział na otwarte wyzwanie Kurta Angle'a. Walki nie wygrał, ale zapoczątkował erę Ruthless Agressin, pozostawiając po sobie naprawdę dobre wrażenie. Jeszcze tego samego wieczoru, Cena otrzymał wyrazy uznania od samego Unisputed Chamiona - Undertakera. Swoją pierwszą rywalizację stoczył z samym Chrisem Jericho, którego pokonał na swoim pierwszym PPV - Vengeance. W październiku 2002 roku, Cena połączył siły z Billym Kidmanem, aby wygrać turniej drużynowy o pasy tag team. Odpadli w pierwszej rundzie, albowiem przegrali z Kurtem Angle i Chrisem Benoit. Dwa tygodnie później, Cena przeszedł swój pierwszy heel turn w WWE, atakując swojego drużynowego kolegę, czyli Billy'ego Kidmana.

30 października na specjalnym Halloweenowym SmackDown!, John Cena przebrał się za Vanillę Ice'a, gdzie na zapleczu wykonał swój pierwszy rap. I to zapoczątkowało jego gimmick rapera, czyli Doctor of Thugonomics! Praktycznie co tydzień mogliśmy usłyszeć jego rap promo, podczas których był wspierany przez Bulla Buchanana, z którym zaczął także współpracować.

Na styczniowym Royal Rumble, John Cena wziął udział w Royal Rumble Matchu, ale rzecz jasna nie wygrał go. W lutym rozpoczął swoją rywalizację z Brockiem Lesnarem. 13 lutego 2003 roku zmierzył się z nim na SmackDown, jednak walkę przegrał. Po samym pojedynku, Cena zainkasował F5 na stalowy narożnik, przez co Lesnar uszkodził jego kolano. To nieco wstrzymało ich rywalizację, jednak Cena mimo urazu wykonywał swoje rap proma. Na WrestleManii 19 pojawił się w pre-show, gdzie wykonał kolejny swój rap. Po WM'ce, Cena skutecznie przebrnął przez turniej o miano pretendenta do pasa WWE, pokonując tam między innymi Undertakera oraz Chrisa Benoita. Na Backlash po raz kolejny przegrał z Brockiem Lesnarem, jednak tym razem na szali znalazł się wspomniany pas WWE. Cena następnie wdał się w krótką rywalizację z Undertakerem, która zakończyła się na gali Vengeance. Wygrana padła łupem Takera. Jego następnym rywalem był nie kto inny niż Kurt Angle. Po dość ciekawej rywalizacji, jej kres nastał na gali No Mercy, gdzie Cena przegrał ze Złotym Olimpijczykiem poprzez poddanie. Po dość 'martwym' okresie, Cena przeszedł face turn, po tym jak odmówił występu w drużynie Brocka Lesnara, występując w tym samym w ekipie..Kurta Angle'a. Do pojedynku doszło oczywiście na Survivor Series, gdzie drużyna Kurta okazała się lepsza.

Trzykrotny mistrz Stanów Zjednoczonych (2004)
Pod koniec stycznia 2004 roku, John Cena wziął udział po raz drugi w Royal Rumble Matchu, gdzie Obaj zmierzyli się ze sobą na WrestleManii 20, gdzie Cena pokonał olbrzyma, dzięki czemu zgarnął swój pierwszy tytuł w WWE! Pas Stanów Zjednoczonych trzymał przez prawie 4 miesiące, do momentu kiedy ówczesny generalny menadżer SmackDown - Kurt Angle, odebrał mu go 8 lipca, po tym jak ten 'przypadkowo' na niego wleciał. Tytuł odzyskał 3 października na gali No Mercy, gdzie finalnie udało mu się pokonać Bookera T w Best of 5 Series Matchu. Zaledwie dwa dni później stracił tytuł na rzecz debiutującego Carlito. W między czasie otrzymaliśmy storyline, podczas którego John Cena został zaatakowany przez ochroniarza Carlito - Jesusa, kiedy to znajdował się w jednym z barów w Bostonie. Miało to na celu usprawiedliwić nieobecność Ceny, który poszedł kręcić sceny do filmu  'The Marine', gdzie odgrywał główną rolę. Na SmackDown powrócił 16 listopada, gdzie od razu po swoim powrocie otrzymał walkę rewanżową o pas Stanów Zjednoczonych. Ówczesny mistrz - Carlito, nie miał większych szans z Ceną, dzięki czemu stał się 3-krotnym mistrzem Stanów Zjednoczonych! Cena postanowił uczcić tę okazję nowym wyglądem tytułu, robiąc z niego spinnera.
zaprezentował się dosyć dobrze, albowiem znalazł się w finałowej szóstce, będąc ostatecznie wyeliminowanym przez Big Showa. Na gali No Way Out, John Cena wziął udział w triple threat matchu o miano pretendenta do pasa WWE, jednak musiał po raz kolejny uznać wyższość Kurta Angle'a, który po raz drugi wymusił na nim poddanie po Ankle Locku. W walce udział wziął także Big Show, z którym kontynuował swoją rywalizację, a w tle był pas Stanów Zjednoczonych.

Pierwszy raz jako WWE Champion (2005)
W styczniu 2005 roku, John Cena po raz kolejny wziął udział w Royal Rumble Matchu, gdzie tym razem znalazł się wraz z Batistą w finałowej dwójce. Początkowo wydarzyło się tak, że Cena i Batista wyeliminowali siebie w tym samym czasie, jednak po interwencji Vince'a McMahona doszło do wznowienia walki, w której to Batista okazał się sprytniejszy. Na gali No Way Out, Cena zmierzył się z Kurtem Angle'm o miano pretendenta do pasa WWE na WrestleManii 21. Tym razem to Cenie udało się wyjść zwycięsko z tej batalii. Po tej gali rozpoczął długi program z JBL'em, który był wtedy mistrzem WWE. Cena stracił pas Stanów Zjednczonych jeszcze przed WrestleManią, w walce przeciwko Orlando Jordanowi, który pokonał go dzięki interwencji JBLa. Na WrestleManii 21, John  Cena pokonał JBLa, co pozwoliło mu zdobyć po raz pierwszy w karierze pas WWE! Dwa dni później na SmackDown, John Cena przedstawił nam nowy wygląd pasa WWE, dobrze wszystkim znany spinner. Kontynuowany był jego feud z JBL'em, którego zdołał pokonać na gali Judgment Day w bardzo brutalnym pojedynku 'I Quit Match'.

6 czerwca 2005 roku odbył się draft, dzięki czemu John Cena oficjalnie przeniósł się na RAW. I tak jak rozpoczął od segmentu z Chrisem Jericho, tak rozpoczął z nim pierwszy feud na czerwonej tygodniówce. Panowie zakończyli rywalizację na SummerSlam, gdzie górą okazał się być mistrz WWE. 22 sierpnia na RAW, Cena po raz kolejny pokonał Jericho, ale tym razem w walce, gdzie przegrany zostaje zwolniony z WWE. Cena następnie zaczął po raz kolejny rywalizację z Kurtem Angle'm, który tym razem aspirował do zdobycia pasa mistrzowskiego WWE. Nie udało mu się to na Unforgiven oraz na listopadowym Survivor Series. Choć na Unforgiven wygrał, to jednak poprzez dyskwalifikację, dlatego też pas nie zmienił właściciela.

Odzyskanie pasa WWE oraz feudy o mistrzostwo (2006–2007)
2 stycznia 2006 roku na RAW odbył się First Blood Match, podczas którego John Cena pokonał Kurta Angle'a poprzez STF. Podczas New Year's Revolution, John Cena obronił pas WWE w Elimination Chamber Matchu, w którym pokonał Shawna Michaelsa, Kurta Angle'a, Chrisa Mastersa, Carlito oraz Kane'a. Chwilę później pojawił się Edge, który wykorzystał wcześniej zdobytą walizkę Money in the Bank. Rated R Superstar zwyciężył po wykonaniu dwóch spearów! Cena odzyskał tytuł trzy tygodnie później, na gali Royal Rumble pokonał Edge'a, dzięki czemu zdobył pas WWE po raz drugi w karierze! Po odzyskaniu mistrzostwa, John Cena rozpoczął rywalizację z Triple H'em, którego pokonał na WrestleManii 22. Tutaj warte uwagi jest wysłuchanie publiczności, którzy nie darzyli Johna entuzjazmem. Rob Van Dam jako zdobywca walizki Money in the Bank poinformował Cenę, że realizuje swoją zdobycz w czystej walce, a pojedynek odbędzie się na gali One Night Stand, pod brandem ECW. I tutaj mieliśmy w tym samym czasie rywalizację gwiazd WWE z gwiazdami ECW. Na wspomnianej gali One Night Stand, RVD pokonał Johna Cenę po tym jak zamaskowany Edge wymierzył mu speara na stół w narożniku. Tutaj też Cena otrzymał spory heat, a takie chanty jak ''Fuck You Cena'', ''Same Old Shit'' czy ''You Can't Wrestle'' są klasykiem tego starcia.

W lipcu Edge odebrał pas Robowi Van Damowi w Triple Threat Matchu, w którym udział brał również John Cena. Dalej rozpoczęła się kolejna zacięta rywalizacja Johna Ceny z Edge'm. W między czasie mistrz wprowadził własny wygląd pasa. Ich ostra rywalizacja doprowadziła do walki na gali Unforgiven, gdzie obaj zmierzyli się w Toronto, w rodzinnym mieście Edge'a, w TLC Matchu. Walkę wygrał Cena, który wymierzył Edge'owi potężne FU z drabiny na dwa stoły! Po tym zdjął pasy, dzięki czemu zdobył pas WWE po raz trzeci w karierze!

Po tym jak skończył feud z Edge'm, Cena został wplątany w krótką rywalizację z mistrzami z innych brandów. Rywalizacja miała wyłonić mistrza mistrzów. Dlatego też na gali Cyber Sunday doszło do walki Johna Ceny z Bookerem T (WHC Champion) i Bobby'm Lashleyem (ECW Champion). Fani zgromadzeni na widowni mogli zadecydować, który pas znajdzie się na szali, i zagłosowali za pasem wagi ciężkiej. Tak czy siak, Booker T zdołał wygrać pojedynek, dzięki czemu nie stracił tytułu. Po walce, Kevin Federline zaatakował Cenę pasem WWE. Pod koniec roku otrzymaliśmy rywalizację Johna Ceny z Umagą. 1 stycznia 2007 roku na RAW, Cena przegrał z Kevinem Federline'm po znacznej pomocy ze strony Umagi. Na New Year's Revolution, John Cena pokonał Umagę w walce o pas mistrzowski WWE. Do rewanżu, i zarazem końca feudu doszło na gali Royal Rumble, gdzie Cena po raz drugi pokonał swojego rywala, ale tym razem w Last Man Standing Matchu.

Noc po Royal Rumble, John Cena połączył siły z Shawnem Michaelsem w walce przeciwko Rated-RKO (Edge i Randy Orton), gdzie na szali znalazły się pasy mistrzowskie tag team. Walkę wygrali, dzięki czemu zostali nowymi mistrzami! Obaj generalnie zaczęli ze sobą rywalizację, jednak na czas No Way Out starali się współpracować, albowiem musieli się zmierzyć z Batistą i Undertakerem, których pokonali. Po walce, Cena otrzymał Sweet Chin Music od HBKa. Na WrestleManii 22, John Cena pokonał Shawna Michaelsa o pas mistrzowski WWE. Noc później na RAW, Cena i Michaels stracili pasy tag team w drużynowym Battle Royal, po tym jak Shawn wyrzucił swojego tag team partnera. Po Shawnie Michaelsie, przyszła kolej na kolejnego olbrzyma, a mowa tutaj o Khalim. Ten przez cały feud dominował nad Ceną, ale odniósł tylko jedno zwycięstwo. Pierw przegrał z Ceną na Judgment Day, potem udało mu się pokonać Cenę na Satruday Night Main Event, gdzie pas WWE nie znalazł się na szali, żeby na koniec przegrać na gali One Night Stand. Jako ciekawostkę mogę podać, że Cena był pierwszym zawodnikiem, który zmusił Khaliego do poddania, a miało to miejsce podczas Judgment Day. Kolejnym rywalem Johna Ceny jest dobrze wszystkim znany...Randy Orton. Generalnie Ortonowi udało się uzyskać miano pretendenta do tytułu, dzięki czemu mógł zmierzyć się z Johnem Ceną na sierpniowym SummerSlam. Mimo, że wymierzył swojemu rywalowi trzy RKO, to i tak przegrał pojedynek, i Cena wciąż mógł się cieszyć z mistrzostwa. Przez kolejne tygodnie obaj atakowali siebie nawzajem, ale to Orton nadepnął Cenie na odcisk, kiedy to zaatakował jego ojca. Stąd też na gali Unforgiven doszło do dyskwalifikacji Ceny, który wściekłymi atakami okładał swojego przeciwnika, mimo że sędzia kazał mu przestać.

Kontuzja (2007-2008)
1 października 2007 roku na RAW, John Cena doznał kontuzji w walce przeciwko Mr. Kennedy'emu, podczas wykonywania hiptossa. Generalnie naderwał sobie ścięgno klatki piersiowej, ale mimo to dokończył to, co miał dokończyć. Został jeszcze zaatakowany przez Ortona, który w ostateczności wykonał mu na dodatek RKO na stół komentatorski! Do sytuacji doszło tydzień przed galą No Mercy, gdzie obaj mieli zmierzyć się w kolejnym pojedynku. Noc później, Vince McMahon poinformował oficjalnie, że Cena został pozbawiony pasa WWE ze względu na kontuzje. Tym samym został zakończony jego title-run, który trwał 380 dni i był najdłuższym panowaniem od prawie 20 lat. O jego powrocie mówiło się w kontekście 6-8 miesięcy.

Powrót, kontuzja, mistrz wagi ciężkiej (2008)
Lider Cenation powrócił jednak szybciej niż zakładano, albowiem wrócił na styczniowym Royal Rumble Matchu, gdzie wyszedł z ostatnim, 30 numerem. Walkę ostatecznie wygrał, eliminując jako ostatniego Triple H'a. To zwycięstwo zapewniło mu walkę o jeden z pasów mistrzowskich na WrestleManii 24. Noc później na RAW wybrał pas WWE, którego ówczesnym właścicielem był Randy Orton. Ogłosił jednak, że swojego title shota wykorzysta na gali No Way Out! Walkę wygrał, ale poprzez dyskwalifikację, albowiem Randy Orton specjalnie zaatakował sędziego. Cena następnie odpłacił się Ortonowi atakiem. Do ich dalszej rywalizacji dołączył Triple H, dzięki czemu na WrestleManii 24 doszło do Triple Threat Matchu, w którym Orton ponownie zachował pas mistrzowski WWE. Tytuł zmienił właściciela dopiero na gali Backlash, gdzie Hunter okazał się lepszy w Fatal 4-Way Elimination Matchu przeciwko Johnowi Cenie, Randy'emu Ortonowi oraz JBL'owi, którego Cena zdołał sam wyeliminować. Taki obrót spraw zapoczątkował więc ich rywalizację, która trwała przez kolejne trzy gale PPV. Cena pokonał JBL'a na Judgment Day oraz w First Blood Matchu na gali One Night Stand, aby na koniec, na Great American Bash przegrać z nim w New York Parking Lot Brawl Matchu.

4 sierpnia 2008 roku na RAW, John Cena i Batista niespodziewanie zdobyli pasy mistrzowskie tag team po tym jak pokonali Teda DiBiasego oraz Cody'ego Rhodesa! Pasy tag team stracili zaledwie tydzień później w wyniku kłótni, która między nimi wybuchła. Tytuły wróciły więc w ręce wcześniejszych właścicieli. Ich sprzeczkę postanowił wykorzystać Mike Adamle (ówczesny GM RAW), który ustalił ich walkę na SummerSlam! Pojedynek wygrał Batista, który pokonał Cenę po dwóch potężnych powerbombach. Cena następnie miał wziąć udział w Scramble Matchu o pas wagi ciężkiej na Unforgiven, ale został zastąpiony przez Reya Mysterio. Wszystko ze względu na uraz szyi, której lider Cenation nabawił się podczas walki na SummerSlam.

Na początku listopada zostało ogłoszone, że John Cena powrócił na Survivor Series, gdzie stanie przed szansą zdobycia pasa wagi ciężkiej w walce przeciwko Chrisowi Jericho. I tak też w walce wieczoru pokonał Y2J'a, zostając tym samym pierwszy raz w karierze mistrzem wagi ciężkiej! W grudniu odbyła się jeszcze gala Armaggedon, na której doszło do rewanżu, jednak Jericho nie zdołał odebrać Cenie tytułu. Wraz z końcem roku, John Cena zapoczątkował kolejny feud z JBL'em.

Rywalizacje o pasy World Heavyweight Championship i WWE Championship (2009)
W styczniu 2009 roku, John Cena pokonał JBL'a na gali Royal Rumble o pas wagi ciężkiej. Kolejną obronę mistrzowską zaliczył na gali No Way Out, gdzie doszło do Elimination Chamber Matchu. Tuż przed startem walki, Kofi Kingston został zaatakowany przez Edge'a, który koniec końców zajął jego miejsce w komorze eliminacji. Taki obrót spraw sprawił, że to właśnie Edge wygrał ten pojedynek, eliminując między innymi Johna Cenę i Reya Mysterio! Co ciekawego i wartego uwagi, Edge tej samej nocy stracił pas WWE. Początkowo na WrestleManii 25 miało dojść do walki Edge'a z Big Showem o pas wagi ciężkiej, ale dzięki pomysłowości Ceny, został dodany do pojedynku. I tak też na WrestleManii 25 odbył się Triple Threat Match, w którym to John Cena okazał się lepszy od swoich rywali, tym samym zostając dwukrotnym mistrzem wagi ciężkiej! Big Show następnie został odłączony od rywalizacji o tytuł, a Cena i Edge spotkali się w ostatniej walce. Na Backlash odbył się Last Man Standing Match, podczas którego interweniował...Big Show. Olbrzym wymierzył Cenie Chokeslama na jeden z reflektorów, co tym samym wiązało się z porażką lidera Cenation, który został wyliczony do dziesięciu! Uwaga Ceny musiała więc zostać skupiona na Big Showa, z którym zmierzył się na dwóch galach PPV. Pierw pokonał go na Judgment Day, a potem w Submission Matchu na gali Extreme Rules. Cena potem skupił się na krótkiej rywalizacji z Mizem, który uwziął na niego mniej więcej po gali Backlash. Cena pokonał go w szybkim pojedynku na gali The Bash.

Cena zgarnął w lipcu title shota na pas mistrzowski WWE, dzięki czemu mógł zmierzyć się na gali Night of Champions z Triple H'em i Randy'm Ortonem. Walki generalnie nie wygrał, ale dalej miał szansę na zdobycie tytułu, albowiem kontynuował rywalizację z Ortonem, z którym zmierzył się na najgorętszej gali lata, czyli SummerSlam. Pojedynek mógł wygrać kilkukrotnie, ale wiele zdarzeń 'losowych' mu na to nie pozwoliło. Na gali Breaking Point, John Cena pokonał Randy'ego Ortona w 'I Quit' Matchu, dzięki czemu został mistrzem WWE po raz czwarty w karierze! Ze zdobytego tytułu nie cieszył się jednak zbyt długo, albowiem stracił go zaledwie dwa tygodnie później podczas gali Hell in a Cell, gdzie w Hell in a Cell Matchu musiał uznać wyższość Ortona. Panowie postanowili zakończyć swoją rywalizację ostatnią walką, która miała odbyć się na gali Bragging Rights. Stypulacją walki miał być Iron Man Match oraz warunek, w którym porażka Ceny oznaczała odejście z RAW. 25 października 2009 roku na gali Bragging Rights, John Cena pokonał Randy'ego Ortona w Iron Man Matchu (wynikiem 6:5), co oznaczało także, że został mistrzem WWE po raz piąty w karierze!

John Cena został następnie wmieszany w walkę przeciwko członkom Degeneration X. Na Survivor Series został wyznaczony Triple Threat Match, w którym Cena okazał się lepszy od Triple H'a oraz Shawna Michaelsa. Na RAW odbył się Battle Royal, którego zwycięzca zgarniał title shota na pas WWE podczas gali TLC, pojedynek wygrał niedawno debiutujący Sheamus. Przed wspomnianą galą PPV zostało także ustalone, że będzie to Tables Match. Walkę na grudniowym TLC niespodziewanie wygrał Irlandczyk, który zdobył pas WWE po raz pierwszy w swojej karierze! Cena wygrał mini turniej podczas RAW 'Slammy Awards' o miano gwiazdy roku, gdzie udało mu się pokonać CM Punka oraz Randy'ego Ortona. Po zejściu RAW z anteny zapowiedział, że zrobi wszystko aby odzyskać pas WWE.

6-krotny i 7-krotny mistrz WWE (2010)
Podczas styczniowego Royal Rumble Matchu, John Cena znalazł się w finałowej dwójce, ale został wyeliminowany jako ostatni przez Edge'a. Udało mu się następnie zakwalifikować do Elimination Chamber Matchu pod pierwszą galę o tej samej nazwie co stypulacja. Na Elimination Chamber zdołał poddać ostatniego Triple H'a, co pozwoliło mu zostać 6-krotnym mistrzem WWE! Mistrzem długo nie był, albowiem pojawił się Vince McMahon, który ustalił Cenie kolejną walkę, z Batistą. Jak się domyślacie, John Cena nie miał z nim szans, przez co stracił pas WWE zaledwie po pięciu minutach od jego zdobycia.

Taki obrót spraw sprawił, że na WrestleManii 26 otrzymaliśmy pojedynek Johna Ceny z Batistą o pas mistrzowski WWE. Nim do tego doszło, Cena musiał pierw zasłużyć sobie na taki pojedynek, gdzie na RAW musiał pokonać pierw...Batistę. Wygrał, ale poprzez dyskwalifikację, a to wszystko dlatego, ponieważ Batista wymierzył mu specjalnie low blow. Na WrestleManii 26, John Cena poddał Batistę po przejściu do STF, dzięki czemu odzyskał pas WWE, który zdobył po raz siódmy w karierze! Ich rywalizacja oczywiście się nie zakończyła. Na Extreme Rules, John Cena pokonał Batistę po raz drugi, tym razem w Last Man Standing Matchu, gdzie aby z nim wygrać, musiał obkleić jego nogi taśmą wokół stalowego narożnika, aby sędzia mógł go wyliczyć. Wszystko zakończyło się na Over the Limit, gdzie otrzymaliśmy wszystkim dobrze znany 'I Quit' Matchu. Batista wypowiedział te dwa słowa w momencie, kiedy Cena miał go na barkach, będąc w tym samym czasie na dachu samochodu na rampie. Oczywiście po samej walce wymierzył mu potężne Attitude Adjustment na rampę! Po całej sytuacji, Cena został jeszcze zaatakowany od tyłu przez Sheamusa.

Feud z Nexusem (2010–2011)
7 czerwca 2010 roku na RAW, John Cena stoczył pojedynek z CM Punkiem, podczas którego doszło do inwazji zawodników pierwszego sezonu NXT. Oberwało się wszystkim, Johnowi Cenie, komentatorom oraz ucierpiał także ring, który został zniszczony. To zapowiadało, że będziemy świadkami naprawdę ciekawego story. Na gali Fatal 4-Way odbył się pojedynek czterech rywali, gdzie John Cena stracił pas WWE na rzecz Sheamusa, a to wszystko za sprawą grupy Nexus. Kontynuując feud z Nexusem, dostał jeszcze swoją szansę na odzyskanie tytułu na gali Money in the Bank. Wszystko co musiał zrobić, to pokonać Sheamusa w Steel Cage Matchu. Nie udało mu się to, albowiem członkowie grupy Nexus robili wszystko, aby Cena nie wyszedł z klatki jako pierwszy, i udało im się to. Po walce, Cena wyładował swoją frustrację na Michaelu Tarverze. Cena nie był w stanie tolerować takiego zachowania, dlatego stworzył swoją ekipę na SummerSlam, gdzie mieli pozbyć się Nexusa. I tak też do jego drużyny dołączyli Edge, Chris Jericho, John Morrison, R-Truth, Great Khali oraz..Bret Hart. Ze względu na różne charaktery, dochodziło do wielu kłótni. Y2J chciał być kapitanem drużyny, dlatego doszło do walki, gdzie na szali znalazła się o paska kapitańska, porażka oznaczała odejście z drużyny. Cena ostatecznie pokonał Jericho, więc ten opuścił drużynę WWE. Potem od drużyny odwrócił się Edge, a na koniec Khali został kontuzjowany po ataku Nexusa, przez co Cena musiał szukać zastępstwa. Na ostatnim RAW przed SummerSlam, ekipa WWE ostatecznie się pogodziła, po czym pokonała swoich rywali w potężnym brawlu. Walka drużynowa na SummerSlam była walką eliminacyjną. Miejsce Khaliego zastąpił były członek Nexusa...Daniel Bryan. W finałowej fazie walki pozostał John Cena z trzema zawodnikami Nexusa, których koniec końców i tak pokonał.

 Wade Barrett chciał następnie, aby John Cena dołączył do jego grupy, ale ten oczywiście nie miał takiego zamiaru. Dlatego też Barrett rzucił mu wyzwanie w postaci walki. Na Hell in a Cell mieli zmierzyć się ze sobą jeden na jednego, a porażka Ceny oznaczała, że ten dołączy do Nexusa. Na Hell in a Cell, Wade Barrett pokonał Johna Cenę po interwencji Husky'ego Harrisa (Braya Wyatta) oraz Michaela McGillicutty'ego (Curtis Axel), co oznaczało że będzie musiał dołączyć do Nexusa! Noc później na RAW poznaliśmy nowego generalnego menadżera czerwonej tygodniówkim, którym był laptop. W jednym z pierwszych maili, Cena został poinformowany, że ma wykonywać polecenia Wade'a Barretta, albowiem w innym przypadku zostanie zwolniony z WWE. I tak też Barrett robił wiele rzeczy, aby zwyczajnie go upokorzyć. Na gali Bragging Rights,  John Cena w drużynie z Davidem Otungą pokonali Cody'ego Rhodesa i Drew McIntyre'a, dzięki czemu zostali nowymi mistrzami tag team! Jeszcze tej samej nocy, Barrett kazał zrobić Cenie wszystko aby wygrał swój pojedynek z Randy'm Ortonem o pas WWE. I tak też się stało, Barrett wygrał, ale poprzez dyskwalifikację, a to wszystko dlatego, ponieważ Cena specjalnie go zaatakował. Jeszcze po walce Cena otrzymał RKO od Ortona. Na pierwszym RAW po PPV, Barrett zarządził walkę pomiędzy Johnem Ceną i Davidem Otungą a Heathem Slaterem i Justinem Gabrielem o wcześniej zdobyte pasy tag team. Lider Nexusa kazał się podłożyć Otundze, żeby został wyliczony, i tak też się stało.

Na Survivor Series została ogłoszona kolejna walka Barretta z Ortonem o pas WWE, lecz tym razem sędzią specjalnym miał być John Cena. Do walki została także dodana stypulacja, w której zwycięstwo Ortona oznaczało zwolnienie Ceny z WWE, a wygrana Barretta wolność od grupy Nexus. Walkę ostatecznie wygrał Orton, dlatego przyszłość Ceny była klarowna. Lider Cenation pożegnał się z publicznością noc później, po czym odszedł. Odszedł na krótko, albowiem pojawił się jeszcze tej samej nocy, atakując Barretta w jego walce rewanżowej o pas WWE przeciwko Ortonowi! To właśnie tej nocy doszło do cashingu The Miza, który zdobył pas WWE po raz pierwszy w karierze. Przez kolejne tygodnie, Cena pojawiał się na RAW i skutecznie atakował wszystkich członków Nexusa na przeróżne sposoby. Wszystko po to, aby Barrett uległ i go przywrócił. Pod naciskiem zawodników, Barrett przywrócił Cenę, a wszystko miało zakończyć się na grudniowej gali TLC, gdzie obaj mieli zmierzyć się w Chairs Matchu. Walkę wygrał były mistrz WWE, który wykonał Barrettowi Attitude Adjustment na stos krzesełek! Po walce przeszedł z nim jeszcze na rampę, gdzie zrzucone zostały na niego krzesełka z góry.

27 grudnia na RAW, Nexus ogłosiło, że będzie miało nowego lidera. Jeszcze tego samego wieczoru, Cena został przez nich zaatakowany. Po tym jak jedna z opasek została zostawiona w ringu, a Nexus udał się na zaplecze, do ringu przybył CM Punk z krzesełkiem. I to właśnie on okazał się nowym liderem grupy!

W styczniu 2011 roku czekał nas ostatni rozdział z grupą Nexus. Pierw CM Punk poinformował Barretta, że jeżeli przegra swoją walkę w Steel Cage Matchu o miano pretendenta do pasa WWE, to zostanie wyrzucony z Nexusa. I przegrał, właśnie przez CM Punka. 17 stycznia na RAW, Cena stoczył pojedynek z CM Punkiem, który zakończył się atakiem nowego członka New Nexus - Masyona Ryana. Na ostatnim RAW przed Royal Rumble doszło do walki CM Punka (z Nexusem u boku) z Wade'm Barrettem (z The Corre u boku), a sędzią specjalnym był John Cena. Przegrany tego pojedynku tracił najwięcej, albowiem porażka oznaczała, że dana grupa nie weźmie udziału w Royal Rumble Matchu. Cena zrobił tak, że obaj zostali zdyskwalifikowani, co miało oznaczać, że obie ekipy nie wezmą udziału w main evencie Royal Rumble, ale decyzję zmienił anonimowy generalny menadżer RAW, który poinformował, że obie grupy wezmą udział w tym pojedynku. Podczas Royal Rumble Matchu, Cena wyeliminował praktycznie wszystkich członków Nexusa, ale walki nie wygrał. A wszystko przez The Miza, który mimo że nie brał udziału w pojedynku, pojawił się i wyeliminował Cenę z ringu.

Feudy o pas mistrzowski WWE (2011)
Na Elimination Chamber odbył się Elimination Chamber Match o miano pretendenta do pasa mistrzowskiego WWE, podczas którego John Cena okazał się lepszy od pięciu innych rywali. Cena mógł na dobre rozpocząć feud z The Mizem, ale od 21 lutego na RAW rozpoczęła się długo wyczekiwana rywalizacja z The Rockiem. Tego samego wieczoru, Cena i Miz połączyli siły, aby zmierzyć się o pasy tag team, pokonali Heatha Slatera oraz Justina Gabriela dzięki czemu zostali nowymi mistrzami tag team! Po walce otrzymaliśmy ich drugą walkę, która została wznowiona przez anonimowego generalnego menadżera. Przegrali pojedynek po ataku Miza na Cenie. Oznaczało to również utratę pasów tag team. Przez kolejne tygodnie widzieliśmy potyczki słowne Cena i Rocka, gdzie w między czasie znajdował się także Miz. Na ostatnim RAW przed WrestleManią 27 doszło do konfrontacji między Johnem Ceną, The Rockiem, Mizem i Alexem Rileyem. W pewnym momencie, Cena opuścił ring, a Miz i Riley zaatakowali Rocka. Gdy Johnson sobie z nimi poradził, Cena wrócił do ringu i wymierzył mu Attitude Adjustment! Na WrestleManii 27, w walce Johna Ceny i The Miza o pas mistrzowski WWE doszło do podwójnego wyliczenia. Po walce zjawił się gospodarz show - The Rock, który wznowił pojedynek, który tym razem miał być bez dyskwalifikacji. Cena otrzymał Rock Bottom od The Rocka, dzięki czemu Miz mógł wygrać pojedynek. Mistrz WWE również oberwał po walce. 1 kwietnia na RAW, John Cena stanął wraz z The Rockiem w jednym ringu. Obaj panowie byli zgodni, że ich konflikt musi się zakończyć, ustalili, że zmierzą się ze sobą na WrestleManii 28! Po takim ogłoszeniu pojawiła się grupa The Corre, która zgarnęła łomot od swoich rywali. Cena dalej próbował zdobyć pas WWE, i swoją szansę otrzymał podczas Extreme Rules, gdzie w Triple Threat Steel Cage Matchu pokonał The Miza i Johna Morrison, dzięki czemu został po raz ósmy w karierze mistrzem WWE! Cena dalej rywalizował z Mizem, gdzie ich rywalizacja miała swój punkt kulminacyjny na gali Over the Limit. Cena i Miz zmierzyli się ze sobą w 'I Quit' Matchu, i mimo że Mizowi pomagał Alex Riley, to i tak nie dał rady zmusić Ceny do wypowiedzenia słów 'I Quit'.

Kolejnym przeciwnikiem Johna Ceny był R-Truth, który otrzymał swoją szansę na pas mistrzowski WWE podczas gali Capitol Punishment. Cena wygrał ten pojedynek po tym jak jeden z dzieciaków oblał R-Trutha napojem, po czym otrzymał od mistrza WWE Attitude Adjustment.

Feud z CM Punkiem i Alberto Del Rio (2011)
27 czerwca na RAW, Cena zmierzył się po raz kolejny z R-Truthem. Tym razem walka odbyła się z udziałem stołów. W pewnym momencie pojawił się CM Punk, który odwrócił uwagę Johna Ceny. To z kolei wykorzystał R-Truth, który rozwalił Ceną stół, co oznaczało koniec pojedynku. Po samej walce usłyszeliśmy słynne pipe bomb w wykonaniu Punka. Cena chciał walki z Punkiem na Money in the Bank, ale nie chciał na to pozwolić Vince McMahon. W pewnym momencie jednak uległ, ale poinformował Cenę, że jeżeli z nim przegra, zostanie zwolniony z WWE! Na Money in the Bank, CM Punk pokonał Johna Cenę, dzięki czemu został nowym mistrzem WWE. Noc później na RAW, Cena miał zostać zwolniony przez Vince'a McMahona, ale nie dopuścił do tego Triple H, który zastąpił go na jego stanowisku. Jeszcze tego samego wieczoru, Cena otrzymał title shota na pas WWE. Po tym jak Rey Mysterio pokonał The Miza w finale turnieju o zwakowany pas WWE, musiał bronić tytułu godzinę później. John Cena pokonał Reya Mysterio w walce wieczoru RAW, co oznaczało także, że został mistrzem WWE po raz dziewiąty w karierze! Po walce zjawił się CM Punk z drugim pasem WWE.

Powyższa sytuacja doprowadziła do tego, że na SummerSlam została ogłoszona walka o miano niekwestionowanego mistrza WWE pomiędzy Johnem Ceną a CM Punkiem, gdzie sędzią specjalnym miał być sam Triple H. Walkę ponownie wygrał CM Punk, i to on zgarnął mistrzostwo WWE drugi raz w karierze. Punk został po walce zaatakowany przez Kevina Nasha, co zostało także wykorzystane przez Alberto Del Rio, który skutecznie wykorzystał na nim walizkę Money in the Bank! Cena rozpoczął więc feud z Meksykaninem, z którym zmierzył się na gali Night of Champions, Punk zaś skupił się na Hunterze, albowiem zastąpił on Kevina Nasha, z którym Brooks miał się zmierzyć. Na wrześniowej gali Night of Champions, John Cena pokonał Alberto Del Rio, dzięki czemu został po raz dziesiąty mistrzem WWE w karierze! Na Hell in a Cell otrzymaliśmy Triple Threat Match o pas mistrzowski WWE, gdzie w klatce spotkali się John Cena, Alberto Del Rio oraz CM Punk. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Del Rio, który został dwukrotnym mistrzem WWE. Po walce do ringu wkroczyło dwóch zamaskowanych zawodników, którymi okazali się Miz i R-Truth. Ci brutalnie zaatakowali uczestników Hell in a Cell Matchu, sędziów a nawet kamerzystów. Porządek zrobił z nimi Triple H, który wyrzucił ich z areny, dzięki pomocy innych zawodników. Noc później na RAW, Cena i Punk pokonali Miza i R-Trutha w walce drużynowej, jednak ważniejsze było to, co wydarzyło się po walce. Hunter wyszedł na rampę i zwolnił Miza i R-Trutha! Cena otrzymał swój rewanż o pas WWE na gali Vengeance, gdzie zmierzył się z Del Rio w Last Man Standing Matchu. Obaj musieli walczyć na rozwalonym ringu, po tym jak wcześniej został rozwalony po walce Big Showa z Markiem Henrym. Cena przegrał pojedynek po interwencji Miza i R-Trutha.

Współpraca i feud z The Rockiem (2011-2012)
25 października na RAW, John Laurinaitis ogłosił, że The Miz i R-Truth zmierzą się z Johnem Ceną i jego tag team partnerem na Survivor Series. Cena otrzymał możliwość wyboru swojego drużynowego kolegi i wybrał..The Rocka! Tydzień później, Rocky zaakceptował propozycję lidera Cenation, a Cena był górą w konfrontacji przeciwko Mizowi, wymierzając na koniec R-Truthowi Attitude Adjustment. Na ostatnim RAW przed Survivor Series odbyła się pierwsza i zarazem ostatnia konfrontacja Johna Ceny, The Rocka, The Miza i R-Trutha, gdzie dwaj ostatni dostali łomot. Na Survivor Series, John Cena i The Rock bez większych problemów pokonali R-Trutha i The Miza. Po walce, Rock wymierzył swojemu tag team partnerowi Rock Bottom.

Po kilku nieciekawych epizodach RAW, 12 grudnia doszło do walki Johna Ceny z Markiem Henrym. W trakcie walki powrócił zamaskowany Kane, który w ostateczności zaatakował lidera Cenation. To oczywiście doprowadziło do ich rywalizacji, w której tematem przewodnim była nienawiść. Kane chciał po prostu, aby Cena przeszedł na stronę nienawiści, żeby w końcu zaczął być agresywny. W storyline zostali wmieszani Zack Ryder oraz Eve Torres, i to było słabym punktem Ceny. Na styczniowym Royal Rumble, John Cena zmierzył się z Kane'm po raz pierwszy, ale walka zakończyła się brakiem rezultatu Do rewanżu doszło na kolejnym PPV, gdzie Cena tym razem pokonał swojego rywala w Ambulance Matchu.

Cena mógł następnie skupić się na rywalizacji z The Rockiem. Oficjalny program tych panów rozpoczął się 20 lutego na RAW, ale w ringu pojawił się John Cena, który stwierdził, że nie szanuje The Rocka. Dopiero tydzień później zobaczyliśmy ich pierwszą konfrontację słowną, gdzie obaj zapowiadali, że siebie pokonają. 12 marca na RAW, John Cena wykonał rap promo obrażające rywala, a The Rock zagrał koncert na gitarze, gdzie oprócz piosenki o Cenie, zagrał także dla Vickie Guerrero. Dwa tygodnie później obejrzeliśmy ich ostatnią konfrontację, albowiem było to ostatnie RAW przed WrestleManią 28. Rock stwierdził, że musi pokonać Johna Cenę żeby zostać największą gwiazdą WWE. Cena natomiast stwierdził, że nagłówki gazet będą mówić jedno - John Cena skopał dupę The Rockowi na WrestleManii.

1 kwietnia odbyła się WrestleMania 28 w Miami, gdzie The Rock okazał się lepszy od Johna Ceny w ich 'Once in a lifetime Matchu'!

Noc po WrestleManii 28, John Cena wyszedł do ringu, gdzie miał do powiedzenia kilka słów. Zawołał w pewnym momencie The Rocka, ale zamiast niego pojawił się powracający Brock Lesnar. Było widać uśmiech na twarzy Johna Ceny, który wyciągnął rękę do Lesnara. Ten odwzajemnił gest, po którym wyniósł Cenę na barki i wykonał mu F5! Tydzień później doszło do ich drugiej konfrontacji, Cena wyszedł do Lesnara, aby wymierzyć mu liścia w twarz. Doszło więc do ogromnego brawlu, w którym pojawiło się trochę krwi. Całą sytuację musiała opanować spora grupa zawodników. To oczywiście prowadziło do ich walki na Extreme Rules, i tak też przed ostatnim RAW przed tym PPV doszło do podpisywania kontraktu na walkę. Na Extreme Rules, John Cena mimo otrzymanego łomotu pokonał Brocka Lesnara po Attitude Adjustment na stalowe schodki w Extreme Rules Matchu! Kolejnym rywalem Johna Ceny był...John Laurinaitis, który ogłosił się jego rywalem podczas gali Over the Limit. Cena na wspomnianym PPV robił sobie z Big Johnnym co chciał, gdy ten w pewnym momencie po prostu uciekł na zaplecze. Zawrócił go jednak Big Show, który został wcześniej przez niego zwolniony. Generalnie stypulacja walki była taka, że ktokolwiek z zawodników interweniuje w walce, zostanie zwolniony, tak więc pojawienie Olbrzyma oznaczało jedno, KO Punch dla Johna Ceny, przez co to Laurinaitis wygrał ten pojedynek! Punktem kulminacyjnym tego programu była gala No Way Out, gdzie Cena zmierzył się z Big Showem w Steel Cage Matchu. Warunek był jasny, porażka Showa oznaczało zwolnienie Laurinaitisa. Pojedynek wygrał lider Cenation, a po samym pojedynku, Laurinaitis został wyniesiony na plecy Ceny, z których usłyszał do Vince McMahona 'You're Fired!', po czym otrzymał Attitude Adjustment na stół komentatorski!

Mr. Money in the Bank (2012)
John Cena skupił się następnie na występie o walizkę Money in the Bank, w której udział mieli wziąć także Kane, Big Show, The Miz oraz Chris Jericho. Walka została ogłoszona 25 czerwca na RAW, gdzie zamysł był po prostu taki, że w Ladder Matchu wezmą udział sami byli mistrzowie. Tego samego wieczoru, Cena zmierzył się z Jericho, a rezultat walki był taki, że wygrał ją lider Cenation poprzez dyskwalifikację, a wszystko przez interwencję Big Showa. Na Money in the Bank, John Cena po powaleniu Big Showa walizką ze szczytu drabiny, zdjął ją, co pozwoliło mu wygrać ten pojedynek. Noc później na RAW, mistrz WWE - CM Punk został zniszczony przez Big Showa, na co postanowił odpowiedzieć John Cena ze swoją walizką Money in the Bank. Walizki jednak nie wykorzystał, ponieważ poinformował Punka, że wykorzysta ją w uczciwy sposób, w normalnej walce, na 1000 odcinku RAW. 23 lipca dostaliśmy więc ich pojedynek, który Cena wygrał, ale poprzez dyskwalifikację. Wszystko za sprawą Big Showa, który interweniował w tym pojedynku dwukrotnie. Po samej walce pojawił się The Rock, który zajął się olbrzymem. Chwilę potem został jednak zaatakowany przez CM Punka, który tym samym przeszedł heel turn.

Próba zdobycia pasa WWE (2012)
Generalnie taki zarys spraw utworzył nam Triple Threat Match o pas mistrzowski WWE na SummerSlam, gdzie Punk miał bronić tytułu w walce przeciwko Johnowi Cenie oraz Big Showi. 30 lipca na RAW został ogłoszony taki pojedynek po tym jak Punk zaatakował swoich rywali w walce o miano pretendenta do jego tytułu. Na ostatnim RAW przed galą PPV, John Cena w drużynie z CM Punkiem pokonali Daniela Bryana oraz Big Showa. Na SummerSlam, John Cena i CM Punk wspólnie poddali Big Showa po wymierzeniu podwójnego submission, dlatego GM RAW - AJ Lee wznowiła pojedynek. Cena wymierzył Olbrzymi Attitude Adjustment, po którym został wyrzucony z ringu, a Punk wykonał zwycięski pinfall.

Cena nie odpuścił próby zdobycia pasa WWE, jednak wszystko stało po stronie CM Punka, który mógł wybrać swojego następnego rywala. W pewnym momencie oczywiście go wybrał, a ich feud z tygodnia na tydzień był coraz ciekawszy. 3 września na RAW, Cena zmierzył się z Alberto Del Rio w Falls Count Anywhere Matchu. Walka w pewnym momencie przeniosła się na zaplecze, gdzie Cena z zaskoczenia został zaatakowany przez Punka, który na koniec wymierzył mu GTS. Del Rio wygrał walkę, a my dowiedzieliśmy się, że menadżerem mistrza WWE jest...Paul Heyman. Na ostatnim RAW przed Night of Champions dostaliśmy segment z udziałem Ceny, Punka oraz Breta Harta. Skończyło się tym, że Punk oberwał od WWE Hall of Famera. Na Night of Champions, walka Johna  Ceny z CM Punkiem zakończyła się podwójnym pinfallem, przez co mistrzostwo WWE pozostało w tych samych rękach. Po samym pojedynku, Cena oberwał jeszcze pasem mistrzowskim.

Cena miał wziąć następnie udział w walce o mistrzostwo WWE na Hell in a Cell, ale z powodu kontuzji zastąpił go Ryback, którego sam ostatecznie wskazał na rywala Punka. Cena pojawił się jednak w pre-show Hell in a Cell, gdzie udzielił wywiadu w środku ringu. Temat zszedł na AJ Lee, z którą Cena miał mieć romans. Zapoczątkowała to oczywiście Vickie Guerrero oraz Dolph Ziggler, z którym doszło do brawlu. Cena dostał swoją ostatnią szansę na zdobycie pasa WWE na listopadowej gali Survivor Series, gdzie CM Punk miał jeszcze bronić tytułu przeciwko Rybackowi. W między czasie mieliśmy jeszcze wątek romansu z AJ Lee, gdzie były przedstawiane kolejne dowody przez Vickie Guerrero. 5 listopada na RAW, John Cena i Ryback pokonali CM Punka i Dolpha Zigglera. Na Survivor Series, CM Punk pokonał Johna Cenę i Rybacka w Triple Threat Matchu o pas mistrzowski WWE dzięki interwencji grupy The Shield.

Cena odłączył się po tym od pasa WWE, aby skupić się na rywalizacji z Dolphem Zigglerem. Ustalono więc ich walkę na grudniowej gali TLC, gdzie obaj mieli zmierzyć się w Ladder Matchu o walizkę Money in the Bank, która była w posiadaniu Dolpha Zigglera. 30 listopada na SmackDown, John Cena zmierzył się z Alberto Del Rio, którego pokonał. Po walce został zaatakowany od tyłu walizką Money in the Bank przez Dolpha Zigglera. Na pierwszym grudniowym RAW doszło do walki tag teamowej, w której John Cena i Sheamus pokonali Dolpha Zigglera oraz Big Showa. Tego samego wieczoru została ustalona wspomniana stypulacja walki. Na TLC, John Cena przegrał z Dolphem Zigglerem o walizkę Money in the Bank w Ladder Matchu, po tym jak AJ Lee niespodziewanie zrzuciła Cenę z drabiny. Kolejne RAW było z pod znaku Slammy Awards, podczas którego John Cena i Vickie Guerrero zmierzyli się z Dolphem Zigglerem i AJ Lee. W trakcie walki doszło do interwencji ze strony Big E Langstona, który zaliczył debiut w głównym rosterze. Zaatakował oczywiście Johna Cenę, któremu wymierzył Big Ending. Na ostatnim RAW w 2012 roku dowiedzieliśmy się, że Cena ogłosił swój udział w Royal Rumble Matchu. Jeszcze tego samego wieczoru wzniósł 'toast' z Zigglerem i AJ Lee, na których spadło coś brązowego :).

14 stycznia 2013 roku odbyło się RAW, gdzie świętowane było 20-lecie tygodniówki. Tam dostaliśmy finał rywalizacji z Dolphem Zigglerem, którego pokonał ostatecznie w Steel Cage Matchu.

2-krotny zwycięzca Royal Rumble Matchu (2013)
27 stycznia wziął udział w Royal Rumble Matchu, gdzie wszedł z numerem 19 i po raz drugi w karierze wygrał ten pojedynek! Cena noc później ogłosił, że zmierzy się na WrestleManii 29 o pas mistrzowski WWE, ale rywala miał poznać dopiero na Elimination Chamber, albowiem doszło do rewanżu pomiędzy The Rockiem a CM Punkiem. Cena w tym samym czasie skupił się na krótkiej rywalizacji z The Shield, gdzie u jego boku stanęli Ryback oraz Sheamus. Na Elimination Chamber grupa The Shield okazała się być lepsza od face'ów. Tego samego wieczoru, The Rock po raz drugi pokonał CM Punka o pas WWE, więc na WrestleManii 29 miało dojść do rewanżu z przed roku. Jednak losy tego pojedynku nie były takie pewne, The Rock noc później przedstawił nowy wygląd pasa WWE, a Cena dał CM Punkowi szansę na zdobycie pretendenta do tytułu. Stąd też zmierzyli się ze sobą 25 lutego na RAW, gdzie Cena w końcu okazał się lepszy od swojego rywala, którego pokonał po hurricanranie oraz Attitude Adjustment.

Cena i Rock mogli się w końcu skupić na swojej rywalizacji, która wyglądała podobnie do tej z zeszłego roku, gdzie obaj konfrontowali się ze sobą słownie. Na ostatnim RAW przed WrestleManią odbyło się specjalne Q&A, po którym Cena chciał wymierzyć Rockowi Attitude Adjustment, ale skończyło się to dla niego otrzymaniem Rock Bottom. Na WrestleManii 29, John Cena pokonał The Rocka po Attitude Adjustment, dzięki czemu zdobył pas WWE po raz 11 w karierze!

Noc po WrestleManii 29, John Cena rozpoczął swoją rywalizację z Rybackiem, który tego samego wieczoru przeszedł heel turn po ataku na mistrza WWE. Na Extreme Rules zmierzyli się w Last Man Standing Matchu, który zakończył się brakiem rezultatu, a to za sprawą tego, że Ryback wbił się z Ceną w metalową konstrukcję titantronu. Feud był oczywiście kontynuowany i zwieńczeniem ich rywalizacji miał być Three Stage of Hell Match, gdzie aby wygrać, trzeba było zdobyć dwa zwycięskie pinfalle w dwóch różnych pojedynkach. Obaj mieli zmierzyć się w Lumberjack Match, Tables Matchu oraz Ambulance Matchu. 3 czerwca na RAW, Cena przegrał z Curtisem Axelem poprzez wyliczenie, a wszystko za sprawą Rybacka, który postanowił rozwalić nim stół. Na gali Payback, John Cena pokonał Rybacka wynikiem 2 do 1 (wygrał Tables Match oraz Ambulance Match), dzięki czemu pas mistrzowski WWE nie zmienił właściciela.

Kolejnym rywalem Ceny został Mark Henry, który sprokurował zakończenie swojej kariery, tylko po to aby go zaatakować. Mimo wielkich prób, Cena i tak pokonał go na gali Money in the Bank. Cena otrzymał następnie szansę wyboru swojego rywala na SummerSlam, i głosem tłumu wybrał Daniela Bryana. Ich rywalizacja w większości opiewała na potyczkach słownych, w których Bryan nazywał Cenę parodią wrestlera. Na SummerSlam, Daniel Bryan pokonał Johna Cenę po wykonaniu running knee, dzięki czemu został nowym mistrzem WWE! 19 sierpnia 2013 roku na RAW, John Cena ogłosił, że musi udać się na przerwę, a wszystko w związku operacją tricepsa. Mówiło się o 4-6 miesiącach przerwy od występów w ringu.

Powrót i unifikacja głównych mistrzostw (2013-2014)
7 października na RAW, Vickie Guerrero ogłosiła, że na gali Hell in a Cell dojdzie do walki Alberato Del Rio z powracającym Johnem Ceną o pas wagi ciężkiej. 27 listopada na gali Hell in a Cell, John Cena pokonuje Alberto Del Rio, dzięki czemu zdobył pas wagi ciężkiej po raz trzeci w karierze! Noc później na RAW został zaatakowany przez zdobywce walizki Money in the Bank - Damiena Sandowa, który postanowił ją wykorzystać. Mimo ogromnej początkowej przewagi, Sandow i tak przegrał pojedynek i stracił walizkę. Cena dalej kontynuował rywalizację z Del Rio, z którym nawet zmierzył się w Arm Wrestling Matchu na SmackDown. Na Survivor Series odbył się rewanż, w którym Cena po raz drugi pokonał Meksykanina. Tego samego wieczoru, Cena przyszedł do ringu po walce Randy'ego Ortona, który skutecznie obronił pas WWE. Obaj po prostu wznieśli swoje tytuły mistrzowski do góry. 25 listopada na RAW doszło do ich konfrontacji słownej, w której Cena uznał, że w WWE musi być tylko 'jeden mistrz'. Triple H postanowił rozwiązać tę sytuację, dlatego ustalił na galę TLC pojedynek o mistrzostwa WWE i wagi ciężkiej, gdzie Cena z Ortonem musieli zmierzyć się ze sobą w TLC Matchu. Na ostatnim RAW przed galą PPV doszło do ich finalnej konfrontacji, w której znajdowali się także byli mistrzowie tych tytułów. Oczywiście wywiązała się bijatyka, w której Orton przypadkowo znokautował Stephanie McMahon. Wściekły Triple H postanowił wymierzyć mu Pedigree. 14 grudnia na gali TLC, Randy Orton okazał się lepszy od Johna Ceny w TLC Matchu, dzięki czemu został pierwszym w historii WWE World Heavyweight Championem!

Ich feud oczywiście się nie zakończył, ale przez kilka grudniowych gal w ogóle nic nie działo się w kierunku rozwoju ich rywalizacji. 6 stycznia na RAW odbył się segment z udziałem Ceny, Ortona i Rica Flaira. Tydzień później, Cena zmierzył się z Damienem Sandowem na RAW, gdzie w trakcie walki pojawił się Randy Orton, który zaatakował ojca Ceny na trybunach! Na ostatnim RAW przed Royal Rumble doszło do ich brawlu, z którego Orton uciekł, odjeżdżając jakimś samochodem. Na Royal Rumble, Randy Orton ponownie pokonał Johna Cenę o pas WWE WHC, tym razem dzięki interwencji ze strony The Wyatt Family.

Ostatnią szansę na zdobycie pasa WWE WHC otrzymał na gali Elimination Chamber, gdzie Orton bronił tytułu przeciwko Danielowi Bryanowi, Sheamusowi, Cesaro i Christianowi. Cena dostał się do pojedynku po tym jak w drużynie z Sheamusem i Danielem Bryanem pokonali The Shield poprzez dyskwalifikację. Cena ostatecznie został wyeliminowany na Elimination Chamber przez Randy'ego Ortona, a swoje znowu zrobiło The Wyatt Family, które ponownie zaatakowało lidera Cenation. Walkę ostatecznie wygrał Randy Orton.

To oznaczało, że Cena skupił się na rywalizacji z Brayem Wyattem, którego wyzwał na pojedynek podczas WrestleManii 30. U boku Wyatta znajdowali się Erick Rowan oraz Luke Harper, którzy skutecznie uprzykrzali życie Johnowi Cenie. 24 marca na RAW, John Cena zmierzył się z Luke'm Harperem. Po wykonaniu na nim Attitude Adjustment zgasło światło, a gdy się zapaliło pojawił się Bray Wyatt z Erick'em Rowanem. W między czasie Cena był już ledwo przytomny, związany linami. Wyatt założył mu na głowę maskę owcy. Na ostatnim RAW przed WrestleManią, Cena w końcu mógł się zemścić na Wyatt'cie, stąd też pojawił się po jego walce, przebrany za strój farmera z maską owcy. Gdy ją zdjął, ruszył do ataku. Harpera wyrzucił z ringu, a Rowan otrzymał Attitude Adjustment. To samo czekało na Braya Wyatta, ale ten uciekł z ringu. Na WrestleManii 30, John Cena pokonał Braya Wyatta w singlowym pojedynku. Ich feud nie dobiegł końca, Wyatt wciąż grał psychologicznie na Cenę, a ich druga walka miała odbyć się na Extreme Rules. Tam zmierzyli się w Steel Cage Matchu, który wygrał Wyatt, a wszystko za sprawą dziecka, które wystraszyło Cenę, kiedy ten chciał opuścić klatkę poprzez drzwi. Trzeci i ostatni pojedynek stoczyli na gali Payback, gdzie Cena okazał się lepszy w Last Man Standing Matchu.

15-krotny mistrz WWE (2014)
John rozpoczął 2 czerwca na RAW konflikt z The Authority, a dokładnie to ze Stephanie McMahon. Za karę otrzymał starcie z Kane'm, które zdołał wygrać poprzez dyskwalifikację. W następnym tygodniu, Cena wraz z Deanem Ambrose'm i Romanem Reignsem pokonali The Wyatt Family. Cena dostał następnie szansę walki w Ladder Matchu o WWE World Heavyweight Championship na Money in the Bank. Pierw jednak musiał pokonać Kane'a w Stretcher Matchu, który został ustalony przez Triple H'a. Pojedynek wygrał, dzięki czemu zakwalifikował się do pojedynku.

Na Money in the Bank, John Cena pokonał swoich rywali w Ladder Matchu, dzięki czemu został po raz 12 mistrzem WWE (15x World Champion) w swojej karierze! Noc po gali PPV dowiedzieliśmy się, że John Cena będzie twarzą okładki WWE 2K15. Tego samego wieczoru został także ustalony Fatal 4-Way na Battleground oraz odbyła się walka, w której John Cena i Roman Reigns pokonali Randy'ego Ortona oraz Kane'a. Na Battleground, John Cena pokonał Romana Reignsa, Randy'ego Ortona oraz Kane'a, dzięki czemu pas WWE WHC nie zmienił właściciela.


Triple H miał dla Ceny kolejną przeszkodę, którą tym razem miał być powracający Brock Lesnar. Od razu zostało ustalone, że obaj zmierzą się ze sobą na SummerSlam. Tam odniósł jednostronną, bolesną porażkę z 'bestią', która wymierzyła mu ponad 10 german suplexów w trakcie walki, ostatecznie odbierając mu pas WWE WHC.

Na Night of Champions doszło do rewanżu, Cena wygrał starcie, lecz poprzez dyskwalifikację. W pojedynek wmieszał się Seth Rollins, i właśnie przez to Lesnar zachował pas WWE World Heavyweight Championship. Następnym celem Johna Ceny stał się Seth Rollins, jednak tego chciał również dorwać Dean Ambrose. 2 tygodnie przed galą Hell in a Cell, Dean Ambrose pokonał Johna Cenę w No Holds Barred Contract on a Pole matchu i dzięki temu to on mógł zmierzyć się z Sethem Rollinsem. John w nagrodę pocieszenia otrzymał walkę z Randy'm Ortonem w Hell in a Cell Matchu, gdzie zwycięzca miał otrzymać title shota na pas WWE World Heavyweight Championship. Ostatecznie wygrał John Cena i to on wkrótce miał się zmierzyć po raz kolejny z Brockiem Lesnarem. Na Survivor Series, ekipa Johna Ceny pokonała The Authority, tym samym Triple H i Stephanie McMahon pożegnali się z rządami nad WWE. Cena został w trakcie walki wyeliminowany przez Setha Rollinsa po tym jak Big Show go znokautował. Bohaterem drużyny Ceny został Dolph Ziggler, który dzięki debiutującemu Stingowi wyeliminował jako ostatniego Triple H'a. Lider Cenation następnie wdał się w rywalizacje z Sethem Rollinsem, którego pokonał na gali TLC w Tables Matchu, tym samym zachował miano pretendenta do pasa WWE World Heavyweight Championship. Noc później, Seth Rollins pokonał Johna Cenę w Steel Cage Matchu, dzięki wcześniejszej interwencji Brocka Lesnara, który wymierzył Johnowi trzy german suplexy oraz F5. Na świątecznym RAW, które odbywało się 22 grudnia, John Cena pokonał Setha Rollinsa w kolejnym rewanżowym pojedynku. Na ostatnim RAW w 2014 roku, Cena został zmuszony do przywrócenia Dyrekcji na RAW, po tym jak Ci chcieli uszkodzić Edge'a.

Mistrz Stanów Zjednoczonych po raz czwarty i piąty (2015)
Na Royal Rumble, Brock Lesnar pokonał Johna Cenę i Setha Rollinsa w niesamowitym Triple Threat Matchu o pas WWE World Heavyweight Championship. Tuż po gali, John Cena rozpoczął nową rywalizacje, tym razem z Rusevem. 22 lutego na gali Fastlane, Rusev był sprytniejszy, dlatego zdołał pokonać Johna Cenę poprzez techniczne poddanie, innymi słowy, sędzia przerwał pojedynek, kiedy John Cena stracił przytomność. Na WrestleManii 31 doszło do ich rewanżu, który tym razem przyniósł nam innego zwycięzcę, lidera Cenation, który został po raz czwarty w karierze mistrzem Stanów Zjednoczonych! 30 marca 2015 roku, John Cena zapoczątkował swój Open Challenge o pas Stanów Zjednoczonych. Tej nocy na RAW, bronił tytułu w walce przeciwko Deanowi Ambrose'owi, którego w ostateczności pokonał. Kolejny tydzień przyniósł nam walkę ze Stardustem, którą także wygrał. 13 kwietnia na RAW w Londynie, John Cena obronił tytuł w walce przeciwko Bad News Barrettowi. Następny epizod RAW przyniósł nam starcie z Kane'm, które John Cena wygrał po Attitude Adjustment. Na gali Extreme Rules, Rusev przegrał po raz drugi z Johnem Ceną, tym razem w Russian Chain Matchu. Tydzień później doszło do kolejnej obrony mistrzowskiej, tym razem John Cena podjął się arcytrudnego wyzwania w postaci Sami Zayna. W ostateczności dał sobie radę. 11 maja na RAW, Cena przegrał z Neville'm poprzez dyskwalifikację, ponieważ w walce interweniował Rusev. Na gali Payback, John Cena pokonał Ruseva w 'I Quit' Matchu, dzięki czemu ponownie zachował tytuł. Noc później, John Cena został zaatakowany przez debiutującego Kevina Owensa. Na Elimination Chamber zmierzyli się obaj w Champion vs. Champion Matchu, który zwyciężył  niespodziewanie Kevin Owens. Do rewanżu doszło na Money in the Bank, gdzie tym razem zwycięsko wyszedł lider Cenation. Zwięczeniem tej rywalizacji była walka o pas Stanów Zjednoczonych na Battleground, którą oczywiście wygrał John Cena. Potem przyszła kolej na feud z mistrzem WWE - Sethem Rollinsem. Podczas SummerSlam na szali znalazły się dwa tytuły, które w ostateczności trafiły do Rollinsa, dzieki pomocy ze strony Jona Stewarta, który zaatakował Cenę. Tak też zakończył sie jego title run z pasem Stanów Zjednoczonych. Na Night of Champions doszło do rewanżu o pas Stanów Zjednoczonych, który powrócił w ręce Johna Ceny po raz piąty! Noc później na RAW doszło do kolejnego rewanżu, jednak Rollins nieskutecznie próbował odebrać tytuł. Na specjalnym evencie w Madison Square Garden, John Cena pokonał Setha Rollinsa w Steel Cage Matchu. Jako, że John Cena nie miał już kolejnego rywala, szukał go w US Open Challenge na Hell in a Cell. Kiedy doszło już do tego momentu, na wyzwanie odpowiedział powracający..Alberto Del Rio. Meksykanin ku zaskoczeniu innych pokonał Johna Cenę i zgarnął pas Stanów Zjednoczonych!

John Cena po tym PPV udał się na przerwę, a powrócił dosłownie na koniec roku. 28 grudnia na RAW zmierzył się z Alberto Del Rio w walce rewanżowej o pas Stanów Zjednoczonych. Walkę wygrał, ale poprzez dyskwalifikację. W ostatnim dniu 2015 roku, John Cena zawitał na SmackDown, gdzie stał przy ringu w trakcie walki Kalisto z Alberto Del Rio. Dzięki jego pomocy, Luchador mógł cieszyć się ze zwycięstwa nad Del Rio.

Długa przerwa, powrót, przerwa i powrót (2016)
7 stycznia na RAW, John Cena ogłosił, że będzie musiał przejść operację barku, przez co będzie wyłączony z ringu na około pół roku. Jednorazowo udało mu się powrócić na WrestleManię 32, gdzie wraz z The Rockiem rozprawił się z The Wyatt Family. Po kolejnej dłuższej przerwie, John Cena powrócił do ringu 30 maja na RAW, gdzie od razu rozpoczął feud z AJ Stylesem. I tak też obaj zmierzyli się ze sobą na Money in the Bank, gdzie zwycięstwo odniosł AJ Styles, dzięki pomocy Gallowsa i Andersona. Potem do feudu wmieszali się także Big Cass i Enzo Amore, przez co na Battleground doszło do Six-Man Tag Team Matchu, w którym face'owie pokonali The Club. Jednak kilka dni wcześniej, na SmackDown odbył się powracający draft, w wyniku czego lider Cenation został przeniesiony na niebieską tygodniówkę, oczywiście wraz ze swoim rywalem. Koniec feudu nastąpił na SummerSlam, gdzie drugie zwycięstwo odniósł AJ Styles. Po walce John Cena zostawił swoją opaskę, po czym opuścił ring ze smutną miną.

John miał krótką przerwę od występów w ringu, po czym kiedy powrócił, zyskał od razu title shota na pas WWE, który był wtedy w posiadaniu AJ Stylesa. Na No Mercy doszło do Triple Threat Matchu, gdzie AJ Styles pokonał Johna Cenę i Deana Ambrose'a, broniąc tym samym pasa mistrzowskiego WWE. Po tym PPV, John Cena udał się na kolejną, tym razem dłuższą przerwę.

Powrócił 27 grudnia na SmackDown, gdzie jasno zadeklarował, że na Royal Rumble zmierzy się o pas mistrzowski WWE. Tego samego wieczoru okazało się, że zmierzy się na styczniowym PPV po raz kolejny z AJ Stylesem.

16-krotny mistrz WWE (2017) 
10 stycznia na SmackDown, John Cena pokonał Barona Corbina w starciu singlowym. Dwa tygodnie później na gali Royal Rumble, John Cena pokonał AJ Stylesa o pas mistrzowski WWE, dzięki czemu stał się 13-krotnym WWE Championem (16x World Championem)! To oznaczało również wyrównanie rekordu Rica Flaira w ilości posiadania najważniejszych pasów mistrzowskich! Na Elimination Chamber, John Cena stracił pas WWE w Elimination Chamber Matchu po tym jak został wyeliminowany przez Braya Wyatta, który zresztą ostatecznie wygrał ten pojedynek. Dwa dni później, John Cena zyskał szansę odzyskania mistrzostwa, lecz po otrzymaniu Sister Abigail przegrał w triple threat matchu. 21 lutego na SmackDown, John Cena wziął udział w Battle Royal o miano pretendenta do tytułu, lecz został wyeliminowany przez Miza, którego sam wcześniej wyrzucił z ringu. I tak też zapoczątkowało jego feud z The Mizem, gdzie dołączyła jeszcze Nikki Bella i Maryse. Sama rywalizacja polegała na tym, która para z nich jest lepsza. Na WrestleManii 33, to John Cena i Nikki Bella pokonali The Miza i Maryse, po czym lider Cenation oświadczył się swojej kobiecie!!! Oboje po WrestleManii udali się na przerwę od występów w ringu.

Koniec pewnej ery (2017)
Lider Cenation powrócił do WWE na Dzień Niepodległości, pojawiając się 4 lipca na SmackDown. Tego samego dnia rozpoczął feud z Rusevem, a punktem przewodnim były flagi USA i Bułgarii. Obaj panowie zmierzyli się właśnie w Flag Matchu na gali Battleground, a zwycięzcą tego pojedynku został John Cena. 1 sierpnia na SmackDown, John Cena stanął przed szansą zdobycia title shota na pas mistrzowski WWE, jednak porażka z Shinsuke Nakamurą przekreśliła te plany. Po zejściu show z anteny, Cena pomógł Japończykowi, który został zaatakowany przez Barona Corbina. I tutaj John rozpoczął kolejny, tym razem o wiele krótszy program, z finałem na SummerSlam. W openerze gali, Cena łatwo pokonał Barona Corbina. Warto wspomnieć, że na ostatnim SmackDown przed tym PPV, Cena przyczynił się do utraty walizki Money in the Bank, która była w posiadaniu Corbina. 21 sierpnia, John Cena zaliczył swój powrót na RAW, gdzie w walce wieczoru pokonał The Miza i Samoe Joe w starciu tag teamowym, a jego tag team partnerem był Roman Reigns. Już tydzień później doszło do ich pierwszej, shotowej konfrontacji. W rezultacie powstał nam dlugo wyczekiwany pojedynek, który miał się odbyć na gali No Mercy. Kolejne dwa tygodnie, to kolejne słowne konfrontacje pomiędzy nim a Romanem Reignsem. Ostatnie słowo należało właśnie do Reignsa, albowiem John Cena nie zjawił się na ostatnim RAW przed zbliżającym się PPV. Na No Mercy, Roman Reigns pokonał Johna Cenę, kończąc tym samym pewną erę. Po walce, John Cena pożegnał się z fanami, którzy mu dziękowali.

John Cena powrócił do federacji 19 listopada na galę Survivor Series, gdzie wziął udział w Traditional 5 vs. 5 Elimination Matchu. Lider Cenation reprezentował podczas gali barwy SmackDown. Rezultat był taki, że John Cena zdołał wyeliminować Samoa Joe, natomiast to on był następny do eliminacji, a uczynił to Kurt Angle. W ostateczności to drużyna RAW odniosła sukces.

Po miesięcznej przerwie, John Cena zawitał 25 grudnia na RAW, gdzie przemowę przerwał mu Elias. Po tym jak ten go zaatakował, rzucił mu wyzwanie w postaci walki. Zwycięstwo przypadło 16-krotnemu mistrzowi WWE.

Z szansą na zdobycie jakiegoś mistrzostwa (2018)
Na początku roku dostaliśmy informacje, że John Cena weźmie udział w Royal Rumble Matchu. Lider Cenation powrócił 22 stycznia na 25-lecie RAW, gdzie po raz kolejny skonfrontował się z Eliasem. Tym razem doszło do bójki, z której lepiej wyszedł rywal Ceny. Na Royal Rumble, John Cena wyszedł z numerem 20, gdzie zdołał wyeliminować 3 rywali, jednak walki nie wygrał. Został wyeliminowany przez zwycięzcę - Shinsuke Nakamurę. Dzień później na RAW, John Cena pokonał Finna Balora w walce kwalifikacyjnej do Elimination Chamber Matchu o miano pretendenta do pasa Universal Championship. 5 lutego na RAW, Cena wziął udział w triple threat matchu, gdzie zwycięzca zgarniał ostatni slot w komorze eliminacji. Walki jednak nie wygrał, ponieważ sprytem okazał się Elias. Kolejne RAW i kolejna walka, tym razem z The Mizem, gdzie na szali tym razem znalazło się wejście jako pierwszy, a taką 'nagrodę' miał otrzymać przegrany, czyli w ostateczności The Miz. Ostatnie RAW przed Elimination Chamber przyniosło nam 7-osobowy Gauntlet Match pomiędzy uczestnikami. Cena przegrał już w pierwszym pojedynku, albowiem musiał uznać wyższość Setha Rollinsa. Na Elimination Chamber, Cena został wyeliminowany przez Brauna Strowmana i jego kolejna szansa na walkę podczas WrestleManii została zmarnowana.

Walka na WrestleManii 34 i nieregularne występy (2018)
Lider Cenation się nie poddawał, przeszedł na SmackDown, aby tam znaleźć swoje miejsce na WrestleManii. Chciał dołączyć do walki o pas WWE podczas Fastlane, ale pierw musiał pokonać AJ Stylesa. Oczywiście zrobił to i dzięki temu dostał kolejną szansę na zdobycie tytułu. Mimo tego, Cena i tak nie wygrał pojedynku i jego marzenia o walce podczas WrestleManii 34 były już minimalne. 12 marca na RAW, Cena rzucił oficjalne wyzwanie Undertakerowi na walkę podczas WrestleManii 34! Przez następne trzy tygodnie, Cena nie otrzymał odpowiedzi, mimo swoich starań i na najważniejszą galę w roku udał się po prostu jako fan. Oczywiście nie było tak do końca jak mówił. Po pewnym czasie opuścił trybuny, co zwiastowało jego wyjście do ringu. I tak też było, wyszedł do ringu z myślą, że Undertker się pojawi. Tak się jednak nie stało, ponieważ zamiast niego pojawił się... Elias. On w swoim stylu zaczął wszystko i wszystkich obrażać, więc Cena postanowił spuścić mu lanie. I właśnie po tym dostaliśmy Undertakera. Doszło do walki, a raczej squasu, albowiem Undertaker zniszczył Johna Cenę w niecałe trzy minuty!

Na kwietniowym Greatest Royal Rumble w Arabii Saudyjskiej, John Cena pokonał Triple H'a w singlowym pojedynku. Kolejny pojedynek w WWE stoczył dopiero 6 października podczas WWE Super Show-Down w Autralii, gdzie w drużynie z Bobbym Lashleyem pokonał Kevina Owensa oraz Eliasa.

Road To WrestleMania 35 (2019)
John Cena oficjalnie powrócił do telewizji 1 stycznia na SmackDown, gdzie połączył siły z Becky Lynch, oboje pokonali Zelinę Vegę oraz Andrade Almasa. 7 stycznia na RAW, John Cena ogłosił, że wystąpi w Royal Rumble Matchu. Jeszcze tego samego wieczoru, Cena połączył siły z Sethem Rollinsem i Finnem Balorem, trójka face'ów zdołała pokonać Deana Ambrose'a, Drew McIntyre'a oraz Bobby'ego Lashleya. Tydzień później, John Cena stanął przed szansą zdobycia title shota do pasa Universal, ale nie zdołał wygrać Fatal 4-Way Matchu. Tydzień później ogłoszono, że John Cena nabawił się kontuzji kostki, co wykluczyło go ostatecznie z Royal Rumble Matchu. Oczywiście był to storyline, albowiem John Cena udał się do Kanady na plan filmowy Playing With Fire. Powrócił dopiero 7 kwietnia podczas WrestleManii 35, gdzie przerwał koncert Eliasa. Cena powrócił w gimmicku The Doctor of Thuganomics, gdzie po swoich dissach zaatakował go, kończąc wszystko jednorazowym FU.

John powrócił do WWE dopiero 22 lipca podczas RAW Reunion, gdzie pojawiło się bardzo dużo legend. Lider Cenation otworzył show, gdzie w ringu skonfrontował się z braćmi Uso oraz Rikishim.

Road To WrestleMania 36 (2020)
John Cena powrócił 28 lutego na SmackDown, gdzie w swoim rodzinnym mieście - Bostonie, poinformował że WrestleMania 36 odbędzie się bez niego. Gdy był już na rampie, zgasło światło i gdy się z powrotem zapaliło to obok niego stał już ''The Fiend' 'Bray Wyatt, który wskazał na logo WrestleManii. John Cena pojawił się jeszcze 13 marca oraz 3 kwietnia na SmackDown, gdzie zostało oficjalnie zapowiedziane, że obaj zmierzą się w Firefly FunHouse Matchu. Na WrestleManii 36, The Fiend pokonał Johna Cenę, jednak całość warto potraktować trochę z przymrużeniem oka, albowiem był to bardziej segment aniżeli walka, no ale pinfall był, więc zwycięstwo przypadło Wyattowi. Cały segment polegał generalnie na tym, że przeżyliśmy na nowo przeszłość Johna Ceny w WWE, gdzie wszystko potoczyło się zupełnie inaczej niż w rzeczywistości.

Powrót i starcie o pas Universal (2021)
John Cena powrócił do WWE podczas gali Money in the Bank, gdzie zakłócił świętowanie Romanowi Reignsowi zwycięstwa nad Edge'm o pas Universal Championship. Noc później na RAW rzucił mu oficjalnie wyzwanie o pas Universal na SummerSlam. 23 lipca powrócił na SmackDown, gdzie czekał na odpowiedź na wyzwanie ale Reigns odrzucił je i wybrał sobie za rywala Finna Balora. 30 lipca na SmackDown doszło do podpisywania kontraktu, który został zakłócony przez Corbina, który pozbył się Balora z ringu. Następnie zjawił się lider Cenation, który pierw zaatakował Barona Corbina, po czym podpisał się na kontrakcie za Finna Balora i tak pojedynek na SummerSlam stał się faktem. 13 i 20 sierpnia na odcinkach SmackDown doszło dwukrotnie do ich konfrontacji słownej. Natomiast na samym SummerSlam, Roman Reigns pokonał Johna Cenę w walce wieczoru, a po samym pojedynku powrócił Brock Lesnar, który skonfrontował się z ówczesnym mistrzem Universal..


-----------------------------------------------

Osiągnięcia i nagrody:

Ohio Valley Wrestling:
1x OVW Heavyweight Championship
1x OVW Southern Tag Team Championship – z Rico Constantino

Pro Wrestling Illustrated:
PWI Feud of the Year (2006) vs. Edge
PWI Feud of the Year (2011) vs. CM Punk 
PWI Match of the Year (2007) vs. Shawn Michaels na RAW
PWI Match of the Year (2011) vs. CM Punk na Money in the Bank
PWI Match of the Year (2013) vs. Daniel Bryan na SummerSlam
PWI Match of the Year (2014) vs. Bray Wyatt na Payback
PWI Match of the Year (2016) vs. AJ Styles na SummerSlam
PWI Most Improved Wrestler of the Year (2003)
PWI Most Popular Wrestler of the Year (2004-2005, 2007, 2012)
PWI Wrestler of the Year (2006-2007)
PWI sklasyfikowało go na pierwszym miejscu z 500 najlepszych pojedynczych wrestlerów, w roku 2006, 2007 i 2013.

Ultimate Pro Wrestling:
1x UPW Heavyweight Championship

World Wrestling Entertainment:
3x World Heavyweight Championship
2x World Tag Team Championship – z Shawnem Michaelsem (1), Batistą (1)
2x WWE Tag Team Championship - z The Mizem (1), Davidem Otungą (1)
13x WWE Championship
5x WWE United States Championship
2x Zwycięzca Royal Rumble (2008, 2013)
1x Mr. Money in the Bank - 2012
Nagrody WWE Slammy Awards
Slammy Award – 2009, 2010, 2012 (Superstar of the Year)
Slammy Award – 2010 (Holy $#!+ Move of the Year)
Slammy Award - 2011 (Game Changer of the Year - z The Rockiem)
Slammy Award - 2012 (Kiss of the Year - z AJ Lee)
Slammy Award - 2012 (Insult of the Year)
Slammy Award – 2013, 2015 (Match of the Year: John Cena vs. The Rock - WrestleMania 29, Team Cena vs. Team Authority - Survivor Series)
Slammy Award - 2015 (Hero in All of Us)

Nagrody "Wrestling Observer Newsletter":
Wrestler of the Year (2007, 2010)
Best Box Office Draw (2007)
Best on Interviews (2007)
Most Charismatic (2006–2009)
Most Charismatic of the Decade (2000–2009)
Best Gimmick (2003)
5 star Match (2011) vs. CM Punk na Money in the Bank
Feud of the Year (2011) vs. CM Punk
Match of the Year (2011) vs. CM Punk na Money in the Bank
Most Charismatic of the Decade (2000-2009)
Worst Feud of the Year (2012) vs. Kane
Worst Worked Match of the Year (2012) vs. John Laurinaitis na Over the Limit
Worst Worked Match of the Year (2014) vs. Bray Wyatt na Extreme Rules
Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame (2012)

Inne nagrody: 
Springfield College Athletic Hall of Fame (2015)
Make-A-Wish Foundation Chris Greicius Celebrity Award
Make-A-Wish Foundation Special Recognition Award (za 300 spełnionych życzeń)
Sports Social TV Entertainer of the Year (2014)
Susan G. Komen Race for the Cure Grand Marshal (2014)
USO Legacy of Achievement Award (2016)
Muhammad Ali Legacy Award (2018)
Miami Herald Sports Entertainer of the Year (2018)

Życie prywatne:
Kiedy promował film '12 Rund' w 2009 roku, John Cena poinformował o zaręczynach z Elizabeth Huberdeau. Ślub wzięli 11 lipca tego samego roku, jednak po dobrych dwóch latach małżeństwa przestało im się układać. Cena złożył 1 maja 2012 roku papiery rozwodowe do sądu, co zaowocowało rozwodem 18 lipca. O rozwodzie Johna Ceny było wspomniane podczas jego feudu w WWE przeciwko The Rockowi w 2012 roku, gdzie mówiono o tym w materiale promującym ich walkę.

Jeszcze tego samego roku, John Cena związał się z Nikki Bellą, która także występowała w WWE. John oświadczył się jej 2 kwietnia 2017 roku po wspólnej walce na WrestleManii 33. Ślub planowali na 5 maja 2018 roku, jednak do niego nie doszło. 15 kwietnia otrzymaliśmy informację od pary, że postanowili się rozejść. Mimo prób naprawienia relacji, John i Nikki zakończyli we wakacje oficjalnie spekulacje, że nie wrócą już do siebie.

Pod koniec marca 2019 roku pojawiły się plotki jakoby John Cena spotykał się z Shay Shariatzadeh. 1,5 roku później, czyli 12 października 2020 roku wzięli ze sobą ślub!

Inne:

Filmy
13 października 2006 roku odbyła się premiera filmu 'The Marine', gdzie John Cena zagrał główną rolę. Film został wydany przez WWE Studios, pod dystrybucją 20th Century FOX America. W pierwszym tygodniu premiery film zarobił 7 milionów dolarów, a po trzech miesiącach 18,7 milonów. Po tym jak film wyszedł na DVD, zarobiono na nim 30 milionów dolarów.

27 marca 2009 roku doszło do premiery kolejnego filmu z Johnem Ceną w roli głównej - 12 rund, który również zostało wydane przez WWE Studios. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 25 lutego 2008 roku w Nowym Orleanie. 10 września 2010 roku odbyła się premiera filmu 'Legendary', gdzie Lider Cenation zagrał jedną z ról. DVD filmu zostało wydane tego samego roku, 28 września. 21 października 2011 roku odbyła się premiera filmu Reunion, gdzie John Cena otrzymał kolejną rolę.

W 2010, 2011 i 2012 roku, John Cena zagrał w trzech częściach trylogii Freda, gdzie grał ojca tytułowego bohatera. Generalnie filmy oparte są na filmikach Lucasa Cruikshanka z YouTube'a.

Po trzyletniej przerwie, John Cena w 2015 roku powrócił do filmów, gdzie odegrał role w Trainwreck (Wykolejona) i Sisters (Siostry). Pojawił się także w kóncówce filmu Daddy's Home.

W grudniu 2017 roku otrzymaliśmy kontynuacje tego filmu (Daddy's Home 2), gdzie John Cena odegrał rolę Rogera. Jednak wcześniej w kinach pojawiło The Wall, gdzie John odegrał rolę snajpera. Na E! pojawił się w Psych:The Movie a na HBO w parodii Tour Da Pharmacy.

Kolejny rok, to kolejny film z udziałem lidera Cenation. Na wiosnę 2018 roku do kin wyszło Blockers (Strażnicy Cnoty), który Wam serdecznie polecam. Oczywiście z racji roli Johna Ceny :). W grudniu tego samego roku pojawił się jeszcze spin-off Transformersów 'Bumblebee', a na przyszły rok nagrywany jest już film Project X, gdzie John Cena połączy siły z...Jackie Chanem!

Od lutego do początku kwietnia znajdował się na planie filmowym Playing With Fire, którego premiera zapowiedziana była na 20 marca 2020 roku.

W 2021 roku doszło do premiery Szybcy i Wściekli 9, gdzie zagrał jedną z głównych ról. W tym samym roku doszło także do premiery The Suicide Squad, w którym John Cena zagrał rolę Peacemakera. 

W sierpniu 2021 roku ruszyły zdjęcia do filmu szpiegowskiego - Argylle, natomiast 27 sierpnia na platformie Hulu dojdzie do premiery komedii pt. Vacation Friends.

Na podstawie wcześniej wspomnianej postaci powstanie także mini serial pt. Peacemaker, a jego premiera zapowiedziana jest w połowie stycznia 2022 roku na platformie HBO MAX.

Gościnne występy
Jeszcze przed pojawieniem się w WWE, John Cena wystąpił w internetowym show Go Sick as Bruebaker jako zły i miażdzący wrestler w 2001 roku.

Podczas swojej kariery w WWE pojawił się trzykrotnie w programie ABC's Jimmy Kimmel Live!, pojawiał się również w porannych audycjach radiowych, takich jak CBS i XM w 2006 roku. Pojawiał się również w  NBC's Late Night z Conanem O'Brienem, Fuse's Celebrity Playlist, Fox Sports Net's The Best Damn Sports Show Period, FOX's MADtv, G4's Training Camp (z Sheltonem Benjaminem) oraz dwa razy w MTV's Punk'd (Sierpień 2006 i Maj 2007). W 2005 roku wraz z Hulkiem Hoganem wspólnie prowadzili Teen Choice Awards.

Cena pojawił się w 2006 roku w trzecim tygodniu sezonu Nasville Star, a rok później zjawił się podczas Nickelodeon UK Kids Choice Awards.

W styczniu 2006 roku John Cena, Batista oraz Ashley pojawili się w jednym z odcinków programu ''Dom nie do poznania'', gdzie wręczyli osiem biletów na WrestleManię 23. Dwa miesiące później wraz z Bobby'm Lashleyem pojawili się w NBC, w grze o nazwie Deal or No Deal. 9 kwietnia 2008 roku z Triple H'em i Chrisem Jericho pojawili się w specjalnym odcinku programu Idol Gives Back. W marcu 2009 roku pojawił się na wstępie do odcinka Saturday Night Live. 7 marca 2009 roku pojawił się gościnnie w NPR's quiz show Wait Wait... Don't Tell Me! in a Not My Job z tytułem sekwencji "Sure, pro wrestling is a good gig, but when you win, do they throw teddy bears into the ring?".

Od 2016 roku, John Cena dosyć często zaczął się pojawiać w porannym programie Today Show. Głównie jako współprowadzący.

Telewizja
W 2001 roku John Cena będąc jeszcze w Ultimate Pro Wrestling oraz Ohio Valley Wrestling, wziął udział w produkcji UPN, w reality show pod nazwą Manhunt, gdzie przybrał posta Big Tim Kingmana. Jego postać łapała złych przestępców, którzy próbowali uciec.

W 2007 roku pojawił się na kanale ABC Reality, w programie Fast Cars and Superstars: The Gillette Young Guns Celebrity Race. Zajął tam trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji, dochodząc do finałowego odcinka sezonu, który odbył się 24 czerwca. Tego samego roku wziął także udział w programie ''Death Grip: Inside Pro Wrestling'', gdzie poruszane były tematy brania sterydów i narkotyków w pro wrestlingu. Na pytanie, czy brał sterydy odpowiedział: ''Nie mogę powiedzieć, że nie mam, ale nigdy nie udowodnicie mi, że mam''. Co ciekawe, dzień później w materiale WWE, w tym samym pytaniu odpowiedź Ceny była następująca - ''Absolutnie nie''. Ogólnie było przy tym dużo kontrowersji.

Był gospodarzem Australijskiego Nickelodeon Kids Choice Awards z Natalie Bassingthwaighte. Show odbyło się 11 października 2008 w Melbourne.

Wystąpił gościnnie jako Ewan O'Hara w jednym z odcinków czwartego sezonu serialu Psych. Był to brat Juliet O'Hary, grana przez Maggie Lawson.

Wystąpił w siódmy odcinku Hannah Montana Forever jako on sam.

Występował w kilku sezonach Total Divas (7) oraz The Bella Twins (3).

John Cena był wielokrotnie współprowadzącym programu Today Show na kanale NBC. Były to następujące dni: 17 sierpnia, 28 i 29 grudnia 2015 - 28,29 i 30 marca, 9,10, 13 i 30 maja 2016 roku.

W 2016 roku otrzymał swój własny program na kanale FOX - American Grit, który rok później doczekał się drugiej serii.

13 lipca 2016 roku poprowadził ceremonię ESPN ESPY Awards, które odbyło się w Los Angeles. Jeszcze tego samego roku, 10 grudnia, pojawił się w odcinku Saturday Night Live na NBC, gdzie także był prowadzącym.

24 grudnia 2017 roku, Nickelodeon ogłosiło, że John Cena będzie gospodarzem Nickelodeon Kids Choice Awards, które ostatecznie odbyło się 11 marca. 11 stycznia 2018 roku ogłosili po raz kolejny, że John Cena drugi raz z rzędu poprowadzi ich ceremonię, która odbyła się 24 marca 2018 roku. Cena stał się trzecim gospodarzem w historii, obok Whitney Houston i Rosie O'Donnell, który poprowadził Kids Choice Awards dwa lata pod rząd.

W połowie 2018 roku odbyła się premiera Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles na Nickelodeon, gdzie John Cena użyczył głosu do postaci Barona Draxuma.

Na wiosnę 2019 roku został zapowiedziany program Are You Smarter Than a 5th Grader (Czy jesteś mądrzejszy od 5-klasisty?), którego gospodarzem ma być właśnie John Cena.

W 2020 roku został jednym ze współgospodarzy popularnego programu WipeOut.

John Cena charytatywnie
John Cena spełnił już 600 marzeń wraz z fundacją Make-A-Wish, które polegały na spotykaniu się z chorymi dziećmi. Generalnie jest to największa ilość spełnionych marzeń w historii fundacji Make-A-Wish. W 2009 roku otrzymał nagrodę Chris Greicius Celebrity Award.

Wraz z końcem 2011 roku, i początkiem 2012, John Cena nosił czarną koszulkę z napisem 'Rise Above Hate' (Wznieść się ponad nienawiść), która promowała kampanię WWE 'Be a Star'. Kampania miała na celu walkę z agresją innych ludzi nad osobami słabszymi. We wrześniu i październiku 2012 roku, John Cena nosił koszulkę z napisem 'Rise Aboe Cancer', we współpracy z Susan G. Komen, co miało na celu promować walkę z rakiem piersi u kobiet. Zresztą do dzisiaj w takim okresie można zobaczyć, że WWE wciąż promuje taką akcję.

W listopadzie 2016 roku, Cena pojawił się w filmiku 'We Are America', który został stworzony przez Ad Council, co było częścią kampanii 'Love Has No Labels''.

Reklamy
Jeszcze przed karierą wrestlera pojawił się w reklamie Gold's Gym. Natomiast gdy był już wrestlerem, John reklamował napoje energetyczne YJ Stinger w październiku 2003 roku oraz nieco później wystąpił w reklamie Subway, w 2006 roku. Przez jakiś czas reklamował ''kolekcję podpisów'' napojów i barów energetycznych sprzedwanych przez American Body Builders.

W 2008 roku wystąpił w reklamie kampanii Gillette's "Young Guns" NASCAR. Rok później John Cena nawiązał szerszą współpracę z Gillette, przez co powstała kampania pod nazwą ''Be a Superstar'', gdzie gościnnie pojawili się także Chris Jericho oraz Cody Rhodes.

Zapewne pamiętacie jak John Cena został nazwany przez The Rocka 'Fruity Pebbles', co miało być nawiązaniem do jego kolorowych koszulek. W 2011 roku był to dosyć popularny chant podczas gal WWE, który bardzo często słyszeliśmy w ich feudzie przed WrestleManią. W 2013 roku, John Cena znalazł się na pudełku płatków śniadaniowych...Fruity Pebbles :). 

Po tym jak The Rock nazwał Johna Cenę w WWE TV 'Fruity Pebbles' podczas ich rywalizacji w 2011 roku, lider Cenation pojawił się na pudełku płatków śniadaniowych w 2013 roku.

13 października 2016 roku zadebiutowała nowa reklama Wonderful Pistachios, gdzie Cena podkładał głos pod postać słonia o imieniu Ernie.

13 listopada 2018 roku zostały opublikowane dwie reklamy Skyy Vodka z udziałem Johna Ceny.

Moda
Będąc w WWE zazwyczaj nosił to, co był modne i stylowe w odrębie kultury hip hopu. Zaczął nosić koszulki ''throwback jerseys'' do czasu, gdy federacja zaczęła produkować jego nową koszulkę ''Ruck Fules''. Zawsze gdy wychodził w tej koszulce do ringu, to WWE cenzurowało to, aby podkreślić, że jest to ''zbyt mocne dla TV'', miało to tylko podkreślić atrakcyjność tego towaru. Do WrestleManii 21 nosił łańcuch z dużą kłódką, który zastąpił chromowanym i wysadzanym diamentami ''Chain Gangem''.

Gdy promowany był film ''The Marine'' to John Cena ubierał bardziej wojskowe rzeczy, typu spodenki, śmiertelniki czy czapki. Po tej promocji Cena miał swoje własne koszulki ''American Made Muscle'', gdy był członkiem SmackDown. Następnie mieliśmy dobrze nam znane koszulki z linii Cenation, z wieloma kolorami. Od końca 2011 roku nosił koszulkę ''Rise Above Hate''. 17 września 2012 roku zadebiutował w różowej i czarnej koszulce, który wspierały walkę z rakiem piersi u kobiet. Była to współpraca z fundacją Susan G. Komen.

Mniej więcej co jakiś czas dostajemy różne wzory koszulek, przeważnie z dwoma wersjami (dwa różne kolory).

Muzyka
Oprócz kariery wrestlera, John jest także raperem. Cena wykonał ''Basic Thugonomics'', które znalazło się na liscie utworów WWE Originals. Nagrał również piosenkę ''Untouchables'', która znalazła się na następnej liście utworów, tym razem WWE ThemeAddict: The Music.

Nagrał debiutancki album ''You Can't See Me'' z Tha Trademarc, ze swoim kuzynem. Pojawił się również gościnnie u Tionne ''T-Boza'' Watkinsa w jego albumie Still Cool, gdzie pojawili się również inni goście.

Wrestling:
Akcje kończące:
 • Attitude Adjustment
 • STF
 • Lightning Fist

Reszta akcji:
 • Clothesline
 • DDT
 • Diving crossbody
 • Diving leg drop bulldog
 • Dropkick
 • Elbow drop
 • Emerald Flowsion
 • Five Knuckle Shuffle
 • Half nelson dropped into a neckbreaker
 • Hurricanrana
 • Proto Bomb
 • Lariat
 • Monkey flip
 • Belly-to-back
 • Fisherman suplex
 • Running leaping shoulder block
 • Running one–handed bulldog
 • Sitout hip toss
 • Sitout powerbomb
 • Spinebuster
 • Spin-out powerbomb
 • Throwback

Ring Name'y
 • "The Cenation Leader"
 • "The Champ"
 • "The Measuring Stick"
 • "The Chain Gang Soldier"
 • ''Perfect Man''
 • "The Doctor of Thuganomics"
 • "Mr. Money in the Bank"
 • "The Face of the WWE"

Menadżerowie
 • Kenny Bolin
 • B–2
 • Redd Dogg
 • Mr. McMahon
 • The Usos
 • Nikki Bella

Entrance Theme
 • "Slam Smack" - R. Hardy (June 27, 2002 – November 7, 2002)[318]
 • "Insert Bass Here" - DJ Case(November 14, 2002 – February 13, 2003)[319]
 • "Basic Thuganomics" - John Cena (27 marca, 2003 – 10 marca, 2005; 5 kwietnia, 2009 w wejściu na WrestleManii XXV; 12 marca, 2012 w "Cena rap" przeciwko The Rockowi)
 • "We Are One" - 12 Stones (3 października, 2010 – 21 listopada, 2010; jak był w Nexusie)
 • "The Time Is Now" - John Cena i Tha Trademarc (17 marca, 2005–teraz)


Jeśli przeczytałeś to i doceniasz moją pracę, to proszę zostaw poniżej komentarz, dziękuje!

5 comments

Kliknij tutaj comments
a
Jakub
7 sierpnia 2014 00:01 ×

Świetnie napisane, dużo informacji fajnie się czytało. Jeszcze raz świetna robota!

Odpowiedz
avatar
mrdrago525
Jakub
24 września 2014 11:01 ×

Zmieńcie date w pierwszym zdaniu bo jest "19977"

Odpowiedz
avatar
Anonimowy
Jakub
15 października 2016 11:53 ×

Bardzo duzo sie dowiedzialem, dobra robota

Odpowiedz
avatar
Safa Sadat
Jakub
22 lipca 2020 02:06 ×

Witam wszystkich, Nazywam się Felicia Aisha Sadat i jestem tutaj, aby świadczyć o dobrych uczynkach BABA NOSA UGO w świątyni Karnataka, ponieważ moje szczęście zostało przywrócone, jestem mężatką od około 11 lat, doszło do tego, że mój mąż zaczął zachowywać się dziwnie, a potem zostawił mnie i nasze 2 dzieci dla innej kobiety na ponad 6 miesięcy, nigdy nie wiedziałem, że ma romans z inną kobietą, ta kobieta chce odebrać moje szczęście i wszystko, na co pracowałem, czułem się jak kończąc to wszystko. Szukając rozwiązania, natknąłem się na kilka świadectw dotyczących Spellcaster w Internecie.
Niektórzy zeznawali, że sprowadził z powrotem ich byłego kochanka, niektórzy zeznali, że rozwiązuje on wszelkiego rodzaju problemy duchowe, leki ziołowe na choroby takie jak fybroid, astma, choroby przenoszone drogą płciową, choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia erekcji, wygrana na loterii. Nigdy nie wierzyłem w czarownika, ale nie miałem wyboru, ponieważ wszędzie szukałem rozwiązania, więc otrzymałem e-mail od BABA NOSA UGO z Testimonies online i postanowiłem spróbować.
Skontaktowałem się z nim przez e-mail i wyjaśniłem mu swój problem, powiedział mi, co muszę zrobić, a ja zrobiłem tak, jak polecił, przygotowałem coś dla mnie, zrobił większość rzeczy sam, właściwie wątpiłem, kiedy powiedział mnie, że powinnam się spodziewać dobrych wiadomości, minęło niespełna 7 dni, kiedy mój mąż zadzwonił do mnie po tak długim czasie. Wrócił przepraszając i prosząc o wybaczenie, wszystko było jak sen, wybaczyłem mu i teraz jesteśmy szczęśliwsi niż kiedykolwiek wcześniej.
Chcę bardzo podziękować BABA NOSA UGO za jego życzliwą pomoc, nigdy nie spodziewałem się tak wspaniałej pracy duchowej i nie przestanę dzielić się jego świadectwami. Jeśli masz jakiś problem duchowy i szukasz prawdziwego i autentycznego Czarodzieja, skontaktuj się z BABA NOSA UGO, a będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

E-mail: nosaugotemple@gmail.com / nosaugotemple@net-c.com

WhatsApp: +33753216802

https://karnatakatemple.wixsite.com/karnataka

Odpowiedz
avatar
Unknown
Jakub
20 listopada 2021 17:17 ×

Żyje John Cena? Bo ja jestem jego fanem???

Odpowiedz
avatar

ConversionKonwersja BuźkiBuźki