John Cena - Pełna biografia


Imię i Nazwisko - John Felix Anthony Cena
Ring Name - John Cena
Data Urodzenia - 23 kwietnia 1977 roku
Miejsce - West Newbury, Massachusetts
Waga | Wzrost - 110 kg | 185 cm
Debiut w wrestlingu - 5 listopada 1999
Debiut w WWE - 27 czerwca 2002
------------------------------------------------

Jego początki

John Cena urodził się 23 kwietnia 1977 roku w West Newbury, Massachusetts. Jest synem Johna Ceny Sr. oraz Carol. Ma czterech braci - Dan, Matt, Steve i Sean. Jego dziadek był zawodnikiem Baseballa, nazywał się Tony Lupien. Jego ojciec jest włoskiego pochodzenia, natomiast jego mama francuskiego, kanadyjskiego oraz angielskiego. Po ukończeniu Cushing Academy, Cena poszedł do Springfield College w Springfield, Massachusetts. Na studiach występował w Division III All-American jako środkowy w drużynie, nosił numer 54, który był swego czasu używany w niektórych jego produktach WWE. Studia ukończył w 1998 roku z dyplomem w zakresie wysiłku fizycznego. Po tym rozpoczął karierę w kulturystyce, pracował także jako kierowca limuzyny.

Ultimate Pro Wrestling (1999–2001)
John Cena swoją karierę zapaśniczą rozpoczął w 1999 roku idąc do Ultimate Pro Wrestling, a tak dokładnie do Ultimate University w Kalifronii prowadzonego przez Ricka Bassmana. Cena przybrał charakter pół-robota o nazwie ''The Prototype''. Niektóre jego momenty z tego okresu czasu były ukazane na Discovery Channel w programie Inside Pro Wrestling School. 10 października 2000 roku zadebiutował na tapingach SmackDown, był to co prawda dark match, w którym ''The Prototype'' przegrał z Mikeyem Richardsonem. 9 stycznia 2001 roku dostał kolejną szansę w tryout'cie, ponownie był to dark match na tapingach SmackDown, jednak tym razem zwycięski, pokonał Aarona Aguilerę. 27 kwietnia 2000 roku zdobył pas Ultimate Pro Wrestling Championship, lecz stracił go niespełna miesiąc później, ponieważ John Cena podpisał kontrakt z WWE, gdzie pierw miał trafić do rozwojówki federacji jakim było Ohio Vallley Wrestling.

Ohio Valley Wrestling (2001–2002)
Na początku 2001 roku Ohio Valley Wrestling ogłosiło, że John Cena zadebiutuje pod ring name'm The Prototype. W debiucie 2 marca 2001 roku The Prototype (John Cena) przegrał z Leviathanem, czyli obecnym Batistą przez dyskwalifikację. Następną walkę The Prototype stoczył dopiero 28 czerwca w drużynie z Mr. Black przegrał z Big Showem oraz Markiem Henrym. Na gali 15 sierpnia The Prototype, Rico Costantino i Jerome Crony pokonali B.J. Payne, Damiena i Connie Swaila. Tydzień później odniósł kolejną porażkę, tym razem w drużynie z Rico Costantino przegrał z The Damaja i Rob'em Conwayem. 16 września 2001 roku jest bardzo ważną datą, ponieważ wtedy John Cena po raz pierwszy w karierze zdobył pas w Ohio Volley Wrestling, w tym przypadku pasy tag team z Rico Costantino, ponieważ dostali je 'za darmo'. Tej samej nocy obronili pasy przeciwko Seanowi Casey'owi i Chrisowi Michaelsowi. 27 października Randy Orton oraz Mark Henry pokonali obecnych mistrzów tag team w non title matchu. Mistrzowie początkowo wygrali to starcie, jednak Nidia poinformował sędziego o ich oszustwie i wznowił pojedynek. 19 stycznia John Cena pokonał Randy'ego Ortona. 24 stycznia 2002 roku Nick Dinsmore i Rob Conwa pokonali mistrzów tag team. 20 lutego John Cena zdobył Ohio Valley Wresling Championship pokonując Leviathana! Panowanie było krótkie, bo jak wiadomo John Cena zadebiutował niedługo później w głównym rosterze w WWE. The Prototype próbował odzyskać tytuł, lecz mu się nie udało. 22 września 2002 roku odbył się ostatni pojedynek Johna Ceny pod ring name'm The Prototype w Ohio Valley Wrestling, po tym jak przegrał z Kenny Bolinem w pojedynku 'przegrany opuszcza OVW'.

Początki w WWE (2002–2004)
Debiut Johna Ceny w WWE przypada na 27 czerwca 2002 roku podczas SmackDown, wtedy to John Cena odpowiedział na otwarte wyzwanie Kurta Angle, co prawda starcie przegrał, jednak świetnie się zaprezentował. Po pojedynku na zapleczu otrzymał gratulacje od ówczesnego Undisputed Championa Undertakera. Cena szybko stał się ulubieńcem fanów. Swoją pierwszą rywalizację stoczył z Chrisem Jericho, wygrał ją pokonując go na gali Vengeance. W październiku John Cena stanął przed szansą zdobycia wraz z Billym Kidmanem pasów tag team należące wtedy do SmackDown, musieli pierw wygrać specjalny turniej, jednak go nie wygrali, odpadli już w pierwszej rundzie, przegrali z Kurtem Angle'm oraz Chrisem Benoitem. Dwa tygodnie później Cena przeszedł po raz pierwszy w karierze Heel Turn atakując brutalnie swojego byłego partnera drużynowego.

Na specjalnym odcinku SmackDown! Halloween, John Cena przebrał się za Vanilla Ice wykonując pierwszy raz rap. I tak też od następnego tygodnia przyjął gimmick rapera. To wtedy przyjął słynne powiedzenie ''World Life''. Cena dołączył się do Bulla Buchanana, który jakiś czas później został zastąpiony przez Red Dogga, gdy ten w lutym przeszedł na RAW. Tego miesiąca odbył się 8 odcinek Velocity, w którym John Cena zmierzył się z Bryanem Danielsonem, czyli z obecnym Danielem Bryanem. Cena zwyciężył w tym pojedynku w czysty sposób.

13 lutego 2003 roku John Cena zmierzył się z Brockiem Lesnarem, wygrała to ''bestia'', która po pojedynku wykonała rywalowi F-5 wprost na ring post, John przy tym doznał kontuzji kolana. Powrócił 27 marca i wtedy na dobre rozpoczął rywalizację z Brockiem Lesnarem, Cena wygrał turniej dający mu title shota na pas WWE podczas Backlash. Mimo, że lider Cenation przeważał w tym starciu, to zwycięstwo odniósł Lesnar. Następnie rozpoczął krótką rywalizację z Undertakerem, którą przegrał na Vengeance. Jego następnym przeciwnkiem był Kurt Angle, obaj mieli ze sobą bardzo dobry program zakończony walką na gali No Mercy. Cena przegrał to starcie, co najciekawsze przez poddanie. John Cena powrócił do roli face'a na Survivor Series, dołączył do drużyny Kurta Angle, która pokonała drużynę Lesnara.

United States Champion i WWE Champion (2004–2005)
Na początku 2004 roku wziął udział w po raz pierwszy w Royal Rumble Matchu, zaprezentował się bardzo
dobrze, był w ostatniej szóstce, a został wyeliminowany przez Big Showa. Tak też rozpoczęła się ostra rywalizacja Ceny z Big Showem, obaj zmierzyli się ze sobą na WrestleManii 20, na szali był pas Stanów Zjednoczonych. Pojedynek wygrał Cena, który zgarnął swój pierwszy tytuł w WWE. Panowanie zakończyło się prawie 4 miesiące później, ówczesny Generalny Menadżer SmackDown Kurt Angle odebrał mu pas, gdy ten ''przypadkowo'' wleciał w niego, co doprowadziło do tego, że Angle ucierpiał. Pas Stanów Zjednocznych szybko odebrał pokonując Bookera T w best of five series, który kończył się na gali No Mercy. Już tydzień później ponownie stracił pas, tym razem na rzecz debiutującego Carlito. Następnie doszło do storyline'u, w którym John Cena będąc w jednym z klubów w Bostonie otrzymał cios nożem w brzuch. Miało to na celu przerwę Ceny, który na miesiąc poszedł promować film ''The Marine'' ze swoim udziałem. Do ringu powrócił w listopadzie, niemal od razu odzyskał pas, który wtedy należał wciąż do Carlito. Od tamtego momentu poznaliśmy nowy wygląd pasa Stanów Zjednoczonych, tak zwany spinner.

W 2005 roku John Cena ponownie wziął udział w Royal Rumble Matchu, tym razem był w finałowej dwójce z Batistą. Również mu się nie udało zwyciężyć, a wszystko przez pewne kontrowersje w tamtym pojedynku. Na No Way Out Cena zmierzył się z Kurtem Anglem, zwycięzca otrzymał title shota na pas WWE podczas WrestleManii 21. Pojedynek wygrał oczywiście John Cena, tym samym rozpoczął długą rywalizację z JBL'em. W trakcie feudu John Cena stracił pas Stanów Zjednoczonych na rzecz Orlando Jordana, pomógł mu przy tym JBL. Na WrestleManii 21 poznaliśmy nowego mistrza WWE, którym po raz pierwszy w karierze został John Cena! Na SmackDown został przedstawiony nowy wygląd pasa WWE, tak dokładnie to spinner. JBL zarządał sobie rewanżu na Judgment Day, dostał go, był to I Quit Match, który były mistrz przegrał.

6 czerwca 2005 roku John Cena został przedraftowany na RAW! Cena rozpoczął mały konflikt z Erick'em Bischoffem, gdy obecny WWE Champion odmówił wojny z rosterem Extreme Championship Wrestling (ECW). Następnie czekał go program ponownie z Chrisem Jericho, został on zakończony na SummerSlam, gdzie John Cena skutecznie obronił pas WWE. 22 sierpnia na RAW Cena pokonał Y2J'a w pojedynku ''przegrany zostaje zwolniony z WWE''. Na Unforgiven oraz Survivor Series Kurt Angle próbował odebrać pas WWE, jednak nie zdołał tego zrobić. Co prawda wygrał w pierwszym starciu, jednak tylko przez dyskwalifikację. 2 stycznia 2006 roku odbył się First Blood Match, w którym John Cena pokonał Kurta Angle'a przez STF.

Feudy o WWE Championship i kontuzja (2006–2007)
Na gali New Year's Revolution doszło do Elimination Chamber Matchu, WWE Champion pokonał Shawna Michaelsa, Kurta Angle'a, Chrisa Mastersa, Carlito oraz Kane'a. Chwilę później pojawił się Edge, który wykorzystał wcześniej zdobytą walizkę Money in the Bank. Rated R Superstar zwyciężył po wykonaniu dwóch spearów. Cena odzyskał tytuł już trzy tygodnie później, na gali Royal Rumble pokonał Edge'a. Po odzyskaniu tytułu rozpoczął rywalizację z Triple H'em. Na WrestleManii 22 pokonał go, jednak warte zapamiętania jest reakcja, którą mistrz otrzymał, była bardzo negatywna. Rob Van Dam jako zdobywca walizki Money in the Bank poinformował mistrza, że realizuje swoją zdobycz w czystej walce, a pojedynek odbędzie się na gali One Night Stand. Pojedynek wygrał Rob Van Dam, który został nowym WWE Champion, zwyciężył przy pomocy Edge'a. Tutaj też Cena otrzymał spory heat, a takie chanty jak ''Fuck You Cena'', ''Same Old Shit'' czy ''You Can't Wrestle'' są klasykiem tego starcia.

W lipcu Edge odebrał pas Robowi Van Damowi w Triple Threat Matchu, w którym udział brał również John Cena. Dalej rozpoczęła się olbrzymia rywalizacja Johna Ceny z Edge'm. W między czasie mistrz wprowadził własny wygląd pasa. Ich rywalizacja doprowadziła do walki na gali Unforgiven, gdzie obaj zmierzyli się w TLC Matchu. Zwycięstwo przypadło Johnowi Cenie, który zdjął pasy po wykonaniu potężnego Attitude Adjustment z drabiny na dwa stoły, tak też Cena stał się nowym mistrzem WWE! Dzień później na RAW pas wrócił do dawniejszego wyglądu, który był wprowadzony przez obecnego mistrza.

Po rywalizacji z Edge'm, Cena został ''wplątany'' w mały konflikt z innymi mistrzami. Miało to na celu określić, kto jest ''mistrzem mistrzów''. Tak też na gali Cyber Sunday WWE Champion John Cena zmierzył się z World Championem Bookerem T oraz ECW Championem Bobby'm Lashleyem. Fani wybierali, który pas będzie na szali, wybrali pas wagi ciężkiej. Nikt się nie wzbogacił, ponieważ starcie wygrał Booker T. Po tym John Cena musiał uporać się z Kevinem Federlinem, który zaatakował go pasem podczas walki mistrzów na Cyber Sunday. Na koniec 2006 roku dostał program z Umagą, pokonał go na gali New Year's Revolution oraz na Royal Rumble, tym razem w Last Man Standing Matchu. Dzień później na RAW wraz z Shawnem Michaelsem pokonali Rated-RKO (Edge i Randy Orton), odbierając im tym samym pasy tag team! Na WrestleManii 23 Cena pokonał Shawna Michaelsa poprzez STF i skutecznie obronił pas WWE. Noc później obaj stracili pasy drużynowe w Tag Team Battle Royal, Shawn Michaels wyeliminował Johna Cenę. Kolejnym rywalem na jego drodze był The Great Khali. Ten jednak nie zdołał pokonać Johna Cenę, odniósł klęskę na Judgement Day oraz na One Night Stand. Co ciekawe, John jest pierwszą osobą, która pokonała Khaliego przez poddanie, miało to miejsce w ich pierwszym pojedynku. Po tym rozpoczął się dobrze nam znany feud z Randy'm Ortonem. Viper został uznany za pretendenta do WWE Championship. Ich rywalizacja doprowadziła do walki na SummerSlam, mimo że Cena otrzymał trzy raz RKO, to jednak zdołał zwyciężyć i obronić pas WWE. Następne tygodnie to wzjamne ataki, na Unforgiven doszło do kolejnego starcia, jednak tym razem wygrał Randy Orton, lecz przez dyskwalifikację.

1 października 2007 roku John Cena doznał kontuzji w walce z Mr. Kennedym, kiedy to wykonywał na nim hiptossa. Doznał kontuzji naderwania ścięgna klatki piersiowej, mimo to John Cena wypełnił skrypt, w którym to Randy Orton go atakuje i wykonuje RKO na stół komentatorski. Miało to miejsce tydzień przed galą No Mercy, gdzie obaj mieli się ze sobą zmierzyć, ostatecznie walka została anulowana. Następnej nocy Vince McMahon ogłosił, że John Cena zostaje pozbawiony pasa WWE, wtedy zakończył się najdłuższy reign z pasem WWE w ostatnich 19 latach. Kontuzja Johna Ceny sprawiła również, że jego powrót oczekiwany był od 6 do 8 miesięcy.

Powrót i run z pasem wagi ciężkiej (2008–2010)
John Cena powrócił niespodziewanie wcześniej, ostatnim numerkiem wszedł w Royal Rumble Matchu, który na dodatek zwyciężył, wyeliminował ostatniego Triple H'a. Zwycięstwo dało mu wybór pasa, o który się zmierzy na WrestleManii 24. Cena wybrał ówczesnego mistrza WWE, czyli Randy'ego Ortona. Jednak ten chciał szybciej odbyć to starcie, swoją szansę wykorzystał już na gali No Way Out. Wygrał, jednak przez dyskwalifikację, Orton specjalnie uderzył sędziego. Rywalizacja doprowadziła nas na samą WrestleManię 24, odbył się Triple Threat Match o WWE Championship pomiędzy Ortonem, Ceną i Triple H'em. Wygrał ten pierwszy. Na Backlash odbył się Fatal 4-Way Match na eliminacje, zwyciężył Triple H, który został nowym mistrzem WWE. Cena wyeliminował JBL'a, tak też odnowiła się ich wcześniejsza rywalizacja. Lider Cenation pokonał go na Judgement Day oraz na One Night Stand w First Blood Matchu. Przegrał z nim na gali The Great American Bash w New York City Parking Lot Brawl.

4 sierpnia John Cena wraz z Batistą zostali nowymi mistrzami tag team, pokonali Teda DiBiasego i Cody'ego Rhodesa. Ich panowanie było krótkie, ponieważ pasy stracili już tydzień później. Ich kłótnia doprowadziła do ich walki na SummerSlam, którą wygrał Batista. Cena został uznany za jednego z czterech pretendentów do pasa wagi ciężkiej, miał wziąć udział w Scramble Matchu na Unforgiven o ten pas, lecz został zastąpiony przez Reya Mysterio. Powodem tej decyzji było to iż Cena doznał urazu szyji we wcześniejszej walce na SummerSlam.

Do ringu powrócił w listopadzie, na Survivor Series zmierzył się z Chrisem Jericho, a na szali był pas wagi ciężkiej. Cena wygrał i pierwszy raz w karierze zdobył pas World Heavyweight Championship. Na Armaggedon doszło do rewanżu, lecz Y2J nie zdołał odzyskać wcześniej straconego tytułu. Na gali Royal Rumble zmierzył się z JBL'em, pokonał go. Pas stracił na gali No Way Out, nowym mistrzem został Edge, który początkowo nie miał brać udziału w tym starciu. Przed pojedynkiem zaatakował brutalnie Kofiego Kingstona i zajął jego miejsce. John Cena dostał szansę na WrestleManii 25, a jego rywalami byli Edge oraz Big Show. Mimo wszystko zdołał zwyciężyć w tym starciu i dzięki temu po raz drugi w karierze został mistrzem wagi ciężkiej. Big Show został odłączony od rywalizacji o pas. Na Backlash odbył się Last Man Standing Match, w którym Edge pokonał Johna Cenę dzięki pomocy właśnie Big Showa, który wykonał mistrzowi Chokeslam na reflektor. Doprawdziło to do ich walki na Judgment Day oraz na Extreme Rules. Obie walki wygrał Cena.

Na lipcowym Night of Champion wziął udział w Triple Threat Matchu o WWE Championship, nie zdołał jednak pokonać Randy'ego Ortona oraz Triple H'a. Dwa miesiące później na gali Breaking Point Cena zmerzył się z Ortonem w I Quit Matchu. Pojedynek wygrał oczywiście John Cena, który zdobył po raz kolejny pas WWE. Pas stracił zaledwie dwa tygodnie później w Hell in a Cell Matchu na gali o tej samej nazwie. Trzy tygodnie później odbyło się ostatnie starcie Ceny z Ortonem, na Bragging Rights doszło do 60 minutowego Iron Man Matchu, który został wygrany przez Johna Cenę. Tak też został nowym mistrzem WWE! Na Survivor Series skutecznie obronił pas WWE, pokonał Shawna Michaelsa oraz Triple H'a. Na ostatniej gali w 2009 roku (TLC), Cena zmierzył się z Sheamusem w Tables Matchu, który wcześniej wygrał specjalny Battle Royal dający mu title shota. Pojedynek niespodziewanie wygrał Celtycki Wojownik, który został po raz pierwszy mistrzem WWE!

Pas WWE odzyskał na gali Elimination Chamber, w tej samej stypulacji zdołał pokonać pięciu innych rywali. Ten reign z pasem lepiej zapomnieć, ponieważ kilka minut później pojawia się Vince McMahon, który ogłasza, że Cena zmierzy się z Batistą. Pojedynek trwał chwilę, a Batista został nowym mistrzem! Ich rywalizacaj doprowadziła do WrestleManii 26, gdzie Cena pokonał go poprzez STF, został nowym mistrzem WWE! Na Extreme Rules pokonał Batistę w Last Man Standing Matchu, a na Over The Limit zwyciężył z nim w I Quit Matchu.

Feud z Nexusem (2010–2011)
7 czerwca 2010 roku Cena został zaatakowany przez roster pierwszego sezonu NXT, grupa ta nosiła nazwę Nexus. Tego dnia rozpoczęło się coś nowego, młodziaki rozwaliły Johna Cenę oraz cały ring, zapowiadało się coś wielkiego. Na gali Fatal 4-Way John Cena stracił pas WWE na rzecz Sheamusa, wszystko to przez atak grupy Nexus. Cena odniósł ponownie porażkę na Money in the Bank, przegrał z Sheamusem w Steel Cage Matchu, Nexus nie dał szansy wyjścia Johnowi z klatki. Taki obrót spraw spowodował, że John Cena stworzył własną drużynę - Edge, Chris Jericho, John Morrison, R-Truth, The Great Khali i Bret Hart. Kontuzjowanego Khaliego zastąpił były członek Nexusa..Daniel Bryan. Drużyna Johna Ceny pokonała Nexus na najgorętszej gali lata, czyli SummerSlam.

Wade Barrett chce, aby Cena dołączył do jego grupy, ten się nie zgadza na to. Lider Nexusa postanowił więc wyzwać go na pojedynek na gali Hell in a Cell, jeśli przegra to dołączy do Nexusa. Tak też się dzieje, Barrett odnosi zwycięstwo dzięki interwnecji obecnego Braya Wyatta oraz Curtisa Axela. Dzień później na RAW poznaliśmy anonimowego menadżera RAW, który poinformował Johna, że musi wykonywać polecenia Barretta, jeśli nie to zostanie zwolniony. Na gali Bragging Rights wraz z Davidem Otungą zdobyli pasy tag team pokonując Cody'ego Rhodesa i Drew McIntyre'a. Cena został zmuszczony przez Barretta, który kazał mu zwyciężcyć w jego walce z Ortonem o pas WWE, tak też się stało, lecz zwyciężył przez dyskwalifikację, gdyż Cena go zaatakował. Dzień później na RAW starcił pasy drużynowe na rzecz Heatha Slatera oraz Justina Gabriela, Barrett kazał się podłożyć jego drużynowemu partnerowi.

Na Surivor Series odbył się pojedynek Randy'ego Ortona z Wade'm Barrettem o WWE Championship, a sędzią specjalnym był John Cena. Zasada tego pojedynku była taka, że jeśli Barrett przegra, to Cena zostaje zwolniony. Tak też się stało, był to oczywiście storyline. Dzień później na RAW posłuchaliśmy mowy pożegnalnej Johna Ceny, pojawił się jeszcze później atakując Wade'a Barretta w jego walce z Randy'm Ortonem o pas WWE. Następne tygodnie to pojawianie się Johna Ceny i atakowanie po kolei każdego członka Nexusa, taki obrót spraw spowodował, że została ustalona walka między nim a Wade'm Barrettem na gali TLC. Obaj zmierzyli się w Chairs Matchu, który został wygrany przez lidera Cenation.

27 grudnia Nexus ogłosiło, że będzie miało nowego lidera, tego samego wieczoru zaatakowali Johna Cenę i pozostawili opaskę grupy w ringu, a kto został ich nowym liderem? CM Punk. W następnych tygodniach mieliśmy rywalizację o lidera grupy między Punkiem a Barrettem. Na RAW odbył się Triple Threat Match w Steel Cage o pretendenta do pasa WWE, udział wziął nim Barrett. Punk poinformował Wade'a, że jeśli przegra to nie będzie już liderem Nexusa, a jeśli wygra to wciąż nim pozostanie. Pojedynku nie wygrał, ponieważ przeszkodził mu właśnie Punk.

17 stycznia na RAW Cena zmierzył się z CM Punkiem. Wtedy zadebiutował nowym członek grupy, Mayson Ryan, który zaatakował lidera Cenation. Rywalizacja kończy się na Royal Rumble w 2011 roku, Cena wyeliminował prawie cały Nexus w Royal Rumble Matchu.

Rekord z WWE Championship (2011–2013)
Cena brał udział w Royal Rumble Matchu, gdzie był w finałowej piątce. Został wyeliminowany przez The Miza, który nie brał w ogóle udziału w tym pojedynku. Na gali Elimination Chamber John Cena wygrał pojedynek w tej stypulacji, który dał mu title shota na pas WWE podczas WrestleManii 27. 21 lutego na RAW rozpoczął się inny konflikt, z The Rockiem. Tego samego wieczoru wraz z The Mizem pokonali Heatha Slatera oraz Justina Gabriela, zostali nowymi mistrzami tag team! Po starciu obaj zarządali rewanżu, pojedynek został wznowiony przez anonimowego generalnego menadżera RAW, obaj stracili pasy. Z tygodnia na tydzień Cena i The Rock sobie dogadywali, doszło do momentu, gdzie obaj po raz pierwszy ze sobą staneli twarzą w twarz. John zarzucił Rockowi, że występami w WWE wykreaował sobie drogę do kariery filmowej. Po konfrontacji słownej doszło do ich brawlu z The Mizem i Alexem Rileyem, po tym Cena wymierzył Rockowi Attitude Adjustment! Na WrestleManii 27 pojedynek Ceny z Mizem zakończył się podwójnym wyliczeniem, Rock jako gospodarz show wznowił pojedynek, który tym razem jest bez dyskwalifikacji. Starcie wygrał Miz, który pokonał rywala po tym jak ten oberwał Rock Bottom. Dzień później na RAW została ogłoszona wielka walka, na WrestleManii 28 John Cena zmierzy się z The Rockiem w ''Once in a lifetime''! Na gali Extreme Rules odbył się pojedynek w Steel Cage, Cena pokonał The Miza i Johna Morrisona, został nowym WWE Championem! Na następnej gali jaką było Over The Limit odbył się I Quit Match, w którym The Miz nie dał rady. Następnie John rozpoczął program z R-Truthem, został zakończony na Capitol Punishment wygraną ówczesnego mistrza.

Po Capitol Punishment rozpoczął się wielki feud z CM Punkiem. Z tego powodu na Money in the Bank doszło do ich pojedynku, Punk obiecał, że jeśli zwycięży to odejdzie z pasem WWE. Natomiast Vince poinformował Cenę, że jeśli przegra to zostanie zwolniony. Tak też się dzieje, Punk pokonuje Johna Cenę i odchodzi z pasem WWE! Dzień później na RAW poznaliśmy nowego mistrza WWE, został nim Rey Mysterio. Cena nie został zwolniony, tego samego dnia dostał title shota, którego wykorzystał, pokonał Reya Mysterio. Po pojedynu pojawił się CM Punk, mieliśmy dwóch mistrzów WWE w jednym ringu. Taki stan rzeczy doprowadził do ich walki na SummerSlam, pojedynek miał wyłonić jedynego i prawdziwego mistrza. Sędzią specjalnym był Triple H, a pojedynek wygrał CM Punk. Tego samego wieczoru Alberto Del Rio wykorzystał na nim walizkę Money in the Bank. Na Night of Champions Cena otrzymał walkę o pas przeciwko Meksykaninowi, pokonał go i został nowym WWE Championem! Na Hell in a Cell odbył się Triple Threat Match w klatce, pojedynek wygrał Del Rio. Po starciu do ringu wkroczył The Miz i R-Truth, którzy brutalnie zaatakowali zawodników, pracowników i kamerzystów. Obaj tydzień wcześniej zostali zwolnieni przez Triple H'a. To doprowadziło do wielkiego pojedynku drużynowego na Survivor Series, John Cena oraz The Rock pokonali R-Trutha i The Miza. Po pojedynku The Rock wymierzył kolejny Rock Bottom swojego koledze.

12 grudnia John Cena podczas pojedynku z Markiem Henrym został zaatakowany przez powracającego Kane'a. Obaj rozpoczeli ze sobą program, Kane ciągle go atakował, próbował go przekonać, aby przeszedł na stronę nienawiści. Tak się nie stało, Cena zremisował z nim na Royal Rumble, a na Elimination Chamber pokonał go w Ambulance Matchu. Po Elimination Chamber nadszedł czas na rywalizację Ceny i The Rocka, co prawda była to praktycznie tylko konfrontacja słowa, ale jednak była. Pojedynek był zapowiadany jako ''once in a lifetime''. Cena w swoich wypowiedział mówił, że zwycięstwo jest dla niego wszystkim w tym biznesie. Niestety, odniósł porażkę.

Dzień później na RAW chciał, aby do ringu wyszedł The Rock, chciał go przeprosić. Jednak zamiast niego pojawił się powracający Brock Lesnar. Ten na powitanie wymierzył mu F-5! Ich rywalizacja doprowadziła do ich walki na Extreme Rules, po ciężkim pojedynku zwyciężył Lider Cenation. Na RAW John Cena został zaatakowany przez Johna Laurinaitsa, który oświadczył mu, że jest jego rywalem na Over The Limit. Pojedynek był bardzo komediowy, ważne jest to, co wydarzyło się pod koniec, Big Show przyprowadził uciekającego Laurinaitisa do ringu, wydawałoby się, że Cena wykona mu Attitude Adjustment, jednak olbrzym miał inny plan, znokautował go! Na No Way Out została ogłoszona walka Ceny z Showem, jeśli Cena zwycięży to Laurinaitis zostanie zwolniony. W Steel Cage Matchu zwycięstwo odniósł John Cena, po pojedynku Vince McMahon powiedział mu, że zostaje zwolniony, a Cena dorzucił mu AA na stół komentatorski!

Na Money in the Bank wziął udział w Ladder Matchu o walizkę z kontraktem, wygrał ją pokonując Kane'a, Big Showa, The Miza oraz Chrisa Jericho. Zrealizował ją na 1000 odcinku RAW w czystym pojedynku z CM Punkiem, pojedynek wygrał, ale przez dyskwalifikację, dlatego też pasa WWE nie zdobył. Zaatakował go Big Show, to spowodowało, że John Cena jest pierwszy w historii, który nie zdobył tytułu po zrealizowaniu walizki. Na SummerSlam doszło do Triple Threat Matchu, w którym CM Punk pokonał Johna Cenę i Big Showa. Cena zmierzył się ponownie z Punkiem na Night of Champions, w swoim rodzinnym mieście.. niestety był remis. 20 września zostało ogłoszne, że Cena z powodu kontuzji ramienia nie wezmie udziału w walce na Hell in a Cell, Punk zmierzył się tylko z Rybackiem. Do tego Triple Threat Matchu doszło na Survivor Series, Punk skutecznie obronił pas WWE. John Cena w między czasie został podejrzany o romans z AJ Lee, ówczesną generalną menadżerką RAW. Doszło więc do konfliktu Johna z Dolphem Zigglerem. Na TLC obaj zmierzyli się ze sobą w Ladder Matchu, a na szali była walizka Money in the Bank w posiadaniu Zigglera. Pojedynek wygrał Dolph Ziggler, który otrzymał pomoc od AJ, tym samym odwróciła się od Johna Ceny. Następnego dnia John Cena wraz z Vickie Guerrero zmierzył się z Dolphem Zigglerem i AJ Lee, starcie wygrał przez dyskwalifikację, ponieważ został zaatakowany przez debiutującego Big E Langstona! 7 stycznia 2013 roku pokonał Zigglera w Steel Cage Matchu.

27 stycznia wziął udział w Royal Rumble Matchu, wszedł z numerem 19 i po raz drugi w karierze wygrał ten pojedynek. Tego samego wieczoru The Rock pokonał CM Punka, został nowym mistrzem WWE! Obaj mieli się ze sobą zmerzyć na Elimination Chamber w rewanżu, dlatego też Cena powiedział, że wybiera WWE Championship. John Cena w między czasie został wplątany w rywalizację z The Shield, na Elimination Chamber wraz z Rybackiem i Sheamusem z nimi przegrali. Tego samego wieczoru The Rock zwyciężył z CM Punkiem. 25 lutego na RAW odbyło się starcie Ceny z Punkiem, zwycięzca zawalczy o pas WWE podczas WrestleManii 29. Po długim i dobrym pojedynku zwyciężył John Cena. Na WrestleManii odbyła się druga walka Johna Ceny z The Rockiem, która tym razem została wygrana przez Johna Cenę. Cena został po raz jedenasty mistrzem WWE!!

Noc później rozpoczął rywalizacje z Rybackiem, zmierzył się z nim dwukrotnie. Na Extreme Rules obaj zmerzyli się w Last Man Standing Matchu, który zakończył się bez rezultatu, na Payback odbył się pojedynek w 3 Stages of Hell Matchu, Cena wygrał wynikiem 2-1. Następnym w kolejce był Mark Henry, który sprytnie wymyślił sobie plan z odejściem na emeryturę, przez najbliższe tygodnie Henry nad nim dominował. Doszło więc do walki na gali Money in the Bank, Cena pokonał go poprzez STF! Na RAW John Cena dostał możliwość wyboru rywala na SummerSlam, a wybrał..Daniela Bryana. 18 sierpnia 2013 roku na SummerSlam przegrał z Danielem Bryanem i stracił pas WWE. Noc później ogłosił, że musi udać się na przerwę, ponieważ musi poddać się operacji tricepsa. Jego powrót oczekiwany był od 4 do 6 miesięcy.

WWE World Heavyweight Champion (2013–2014)
7 października Vickie Guerrero ogłosiła, że na gali Hell in a Cell Alberto Del Rio będzie bronił pas wagi ciężkiej przeciwko powracjącemu Johnowi Cenie. Trzy tygodnie później John Cena pokonuje Meksykanina i zdobywa pas World Heavyweight Championship po raz trzeci w karierze! 28 listopada na RAW Damien Sandow brutalnie zaatakował mistrza i zrealizował wcześniej zdobytą walizkę Money in the Bank, pojedynku jednak nie zdołał wygrać. Na Survivor Series odbył się rewanż z Hell in a Cell, Del Rio nie dał rady pokonać Johna Ceny. Tego samego wieczoru lider Cenation przyszedł do ringu, gdzie znajdował się WWE Champion Randy Orton, obaj wznosili do góry pasy mistrzowskie.

25 listopada na RAW dochodzi do ich konfrontacji, Cena stwierdził, że w WWE jest tylko ''jeden mistrz'', Hunter postanowił więc ustalić pojedynek na TLC, gdzie oba pasy zostaną zunifikowane. 14 grudnia odbył się TLC Match, w którym Randy Orton pokonał Johna Cenę i został pierwszym w historii WWE World Heavyweight Championem. Stephanie McMahon ogłosiła rewanż na Royal Rumble, pojedynek ponownie wygrał Orton, lecz tym razem dzięki pomocy The Wyatt Family. Na RAW John Cena, Sheamus i Daniel Bryan pokonali przez dyskwalifikację The Shield, dzięki temu dostali się do Elimination Chamber Matchu o WWE World Heavyweight Championship. Na Elimination Chamber Orton skutecznie obronił tytuły, a Cena został ponownie zaatakowany przez The Wyatt Family, przez to został wyeliminowany.

Po Elimination Chamber John Cena wyzwał Braya Wyatta na pojedynek na WrestleManii 30, ten zaakceptował wyzwanie. Na jubileuszowej WrestleManii pojedynek wygrał John Cena, to nie był koniec tej rywalizacji, ponownie zmierzyli się na Extreme Rules, tym razem w Steel Cage Matchu, tym razem wygraną odniósł Bray Wyatt. Koniec tej rywalizacji nastał na gali Payback, obaj zmierzyli się ze sobą w Last Man Standing Matchu. Po bardzo dobrym pojedynku wygrał John Cena, który ogólnie wyszedł górą w tym feudzie.

John rozpoczął mały konflikt z The Authority, a dokładnie ze Stephanie McMahon. Za karę otrzymał starcie z Kane'm, które zdołał wygrać przez dyskwalifikację. W następnym tygodniu Cena wraz z Deanem Ambrose'm i Romanem Reignsem pokonali The Wyatt Family. Cena dostał szansę walki w Ladder Matchu o WWE World Heavyweight Championship na Money in the Bank. Pierw jednak musiał pokonać Kane'a w Stretcher Matchu, który został ustalony przez Triple H'a, tak też się stało. Cena wygrał na Money in the Bank i został po raz 15 mistrzem świata wagi ciężkiej!! Dzień później na RAW dowiedzieliśmy się, że John Cena będzie na okładce WWE 2K15. Na Battleground pokonał w Fatal 4-Way Matchu Randy'ego Ortona, Kane'a oraz Romana Reignsa.

Na SummerSlam, John Cena odniósł bolesną porażkę z Brockiem Lesnarem, który odebrał mu pas WWE World Heavyweight Championship, tak zakończył się 49 dniowy reign z pasem.

Pas WWE WHC, United States Champion (2014-2015)
Na Night of Champions doszło do rewanżu, Cena wygrał starcie, lecz przez dyskwalifikację. W pojedynek wmieszał się Seth Rollins, przez to Lesnar zachował pas WWE World Heavyweight Championship. Celem Johna Ceny stał się Seth Rollins, jednak tego chciał również dorwać Dean Ambrose. 2 tygodnie przed galą Hell in a Cell, Dean Ambrose pokonał Johna Cenę w No Holds Barred Contract on a Pole matchu i dzięki temu, to on zmierzy się z Sethem Rollinsem. John w nagrodę pocieszenia otrzymał walkę z Randy'm Ortonem w Hell in a Cell matchu, zwycięzca otrzymał title shota na pas WWE World Heavyweight Championship. Ostatecznie wygrał John Cena i to on wkrótce zmierzy się po raz kolejny z Brockiem Lesnarem. Na Survivor Series, Drużyna Johna Ceny pokonała The Authority, tym samym Triple H i Stephanie McMahon pożegnali się z rządami nad WWE. Cena został wyeliminowany przez Setha Rollinsa po tym jak Big Show go znokautował, bohaterem drużyny został Dolph Ziggler. John następnie wdał się w rywalizacje z Sethem Rollinsem, na TLC zdołał go pokonac w Tables Matchu, tym samym zachował miano pretendenta do pasa WWE World Heavyweight Championship. Noc później, Seth Rollins pokonał Johna Cenę w Steel Cage Matchu, dzięki wcześniejszej interwencji Brocka Lesnara, który wymierzył Johnowi trzy german suplexy oraz F5. Na świątecznym RAW, które odbywało się 22 grudnia, John Cena pokonał Setha Rollinsa w kolejnym rewanżu.

Na Royal Rumble, Brock Lesnar pokonał Johna Cenę i Setha Rollinsa w niesamowitym triple threat matchu o pas WWE World Heavyweight Championship. Tuż po gali, John Cena rozpoczął nową rywalizacje, tym razem z Rusevem. 22 lutego na gali Fastlane, Rusev był sprytniejszy, dlatego zdołał pokonać Johna Cenę poprzez techniczne poddanie, innymi słowy, sędzia przerwał pojedynek, kiedy John Cena stracił przytomność. Na WrestleManii 31 doszło do ich rewanżu, który tym razem przyniósł nam innego zwycięzcę, lidera Cenation, który został po raz czwarty w karierze mistrzem Stanów Zjednoczonych! Od 30 marca, John Cena zapoczątkował swój Open Challenge o pas Stanów Zjednoczonych. Tej nocy na RAW, bronił tytułu w walce przeciwko Deanowi Ambrose'owi, którego w ostateczności pokonał. Kolejny tydzień przyniósł nam walkę ze Stardustem, którą także wygrał. 13 kwietnia na RAW w Londynie, John Cena obronił tytuł w walce przeciwko Bad News Barrettowi. Następny epizod RAW przyniósł nam starcie z Kane'm, które John Cena wygrał po Attitude Adjustment. Na gali Extreme Rules, Rusev przegrał po raz drugi z Johnem Ceną, tym razem w Russian Chain Matchu. Tydzień później doszło do kolejnej obrony mistrzowskiej, tym razem John Cena podjął się arcytrudnego wyzwania w postaci Sami Zayna. W ostateczności dał sobie radę. 11 maja przegrał z Neville'm poprzez dyskwalifikację, ponieważ w walce interweniował Rusev. Na Payback, John Cena pokonał Ruseva w 'I Quit' Matchu, dzięki czemu zachował tytuł. Noc później, John Cena został zaatakowany przez debiutującego Kevina Owensa. Na Elimination Chamber zmierzyli się obaj w Champion vs. Champion Matchu, który zwyciężył Owens. Do rewanżu doszło na Money in the Bank, gdzie tym razem zwycięsko wyszedł lider Cenation. Zwięczeniem tej rywalizacji była walka o pas Stanów Zjednoczonych na Battleground, którą oczywiście wygrał John Cena. Potem przyszła kolej na feud z mistrzem WWE - Sethem Rollinsem. Podczas SummerSlam na szali znalazły się dwa tytuły, które w ostateczności trafiły do Rollinsa, dzieki pomocy ze strony Jona Stewarta, który zaatakował Cenę. Tak też zakończył sie jego title run z pasem Stanów Zjednoczonych. Na Night of Champions doszło do rewanżu o pas Stanów Zjednoczonych, który powrócił w ręce Johna Ceny po raz piąty. Noc później na RAW doszło do kolejnego rewanżu, jednak Rollins nieskutecznie próbował odebrać tytuł. Na specjalnym evencie w Madison Square Garden, John Cena pokonał Setha Rollinsa w Steel Cage Matchu. Jako, że John Cena nie miał rywala na Hell in a Cell, ogłosił swój US Open Challenge. Kiedy doszło już do tego momentu, na wyzwanie odpowiedział powracający..Alberto Del Rio. Meksykanin ku zaskoczeniu innych pokonał Johna Cenę i zgarnął pas Stanów Zjednoczonych. Potem nastała przerwa Johna, i tak też jego powrót miał miejsce 28 grudnia na RAW, gdzie pokonał Del Rio o pas Stanów Zjednoczonych, tyle że przez dyskwalifikację. W ostatnim dniu roku pojawił się na SmackDown, gdzie wspierał Kalisto w walce z Meksykaninem, i wspomógł go w zwycięstwie.

Długa przerwa i powrót (2016)
7 stycznia na RAW, John Cena ogłosił, że będzie musiał przejść operację barku, przez co będzie wyłączony z ringu na około pół roku. Jednorazowo udało mu się powrócić na WrestleManię 32, gdzie wraz z The Rockiem rozprawił się z The Wyatt Family. Po kolejnej dłuższej przerwie, John Cena powrócił do ringu 30 maja na RAW, gdzie od razu rozpoczął feud z AJ Stylesem. I tak też obaj zmierzyli się ze sobą na Money in the Bank, gdzie zwycięstwo odniosł AJ Styles, dzięki Gallowsowi i Andersonowi. Potem do feudu wmieszali się także Big Cass i Enzo Amore, przez co na Battleground doszło do Six-Man Tag Team Matchu, w którym face'owi pokonali Club. Jednak kilka dni wcześniej, na SmackDown odbył się powracający draft, przez co lider Cenation został przeniesiony na niebieską tygodniówkę, oczywiście wraz ze swoim rywalem. Koniec feudu nastąpił na SummerSlam, gdzie drugie zwycięstwo odniósł AJ Styles. Po walce John Cena zostawił swoją opaskę, po czym opuścił ring ze smutną miną. John miał krótką przerwę od występów w ringu, po czym kiedy powrócił, zyskał title shota na pas WWE, który znalazł się w posiadaniu Stylesa. Na No Mercy doszło do triple threat matchu, gdzie AJ Styles pokonał Johna Cenę i Deana Ambrose'a, broniąc tym samym pasa mistrzowskiego WWE. Po tym PPV, Cena udał się na dłuższą przerwę. Powrót zaliczył na SmackDown 27 grudnia, gdzie jasno zadeklarował, że na Royal Rumble zmierzy się o pas mistrzowski WWE. Tego samego wieczoru okazało się, że zmierzy się po raz kolejny z AJ Stylesem.

16-krotny mistrz WWE (2017) 
10 stycznia na SmackDown, John Cena pokonał Barona Corbina w starciu singlowym. Dwa tygodnie później, John Cena pokonał AJ Stylesa o pas mistrzowski WWE, dzięki czemu stał się 16-krotnym WWE Championem, co również oznaczało wyrównanie rekordu Rica Flaira w ilości posiadania najważniejszych pasów mistrzowski. Na Elimination Chamber, John Cena stracił pas WWE w Elimination Chamber Matchu po tym jak został wyeliminowany przez Braya Wyatta, który ostatecznie wygrał ten pojedynek. Dwa dni później, John Cena zyskał szansę odzyskania mistrzostwa, lecz po otrzymaniu Sister Abigail przegrał w triple threat matchu. 21 lutego na SmackDown, John Cena wziął udział w Battle Royal o miano pretendenta do tytułu, lecz został wyeliminowany przez Miza, którego sam wcześniej wyrzucił z ringu. I tak też zapoczątkowało jego feud z The Mizem, gdzie dołączyła jeszcze Nikki Bella i Maryse. Sama rywalizacja polegała na tym, która para z nich jest lepsza. Na WrestleManii 33, to John Cena i Nikki Bella pokonali The Miza i Maryse, po czym lider Cenation oświadczył się swojej kobiecie!!! Oboje po WrestleManii udali się na przerwę od występów w ringu...

Koniec pewnej ery (2017)
Lider Cenation powrócił do WWE na Dzień Niepodległości, pojawiając się 4 lipca na SmackDown. Tego samego dnia rozpoczął feud z Rusevem, a punktem przewodnim były flagi USA i Bułgarii. Obaj panowie zmierzyli się właśnie w Flag Matchu na gali Battleground, zwycięzcą został John Cena. 1 sierpnia na SmackDown, John Cena stanął przed szansą zdobycia title shota na pas mistrzowski WWE, jednak porażka z Shinsuke Nakamurą przekreśliła te plany. Po zejściu show z anteny, Cena pomógł Japończykowi, który został zaatakowany przez Barona Corbina. I tutaj John rozpoczął kolejny, tym razem o wiele krótszy program z finałem na SummerSlam. W openerze gali, Cena łatwo pokonał Barona Corbina. Warto wspomnieć, że na ostatnim SmackDown przed tym PPV, Cena przyczynił się do utraty walizki Money in the Bank, która była w posiadaniu Corbina. 21 sierpnia, John Cena zaliczył swój powrót na RAW, gdzie w walce wieczoru pokonał The Miza i Samoe Joe w starciu tag teamowym, a jego tag team partnerem był Roman Reigns. Już tydzień później doszło do ich pierwszej, shotowej konfrontacji. W rezultacie powstał nam dlugo wyczekiwany pojedynek, który miał się odbyć na gali No Mercy. Kolejne dwa tygodnie, to kolejne słowne konfrontacje pomiędzy nim a Romanem Reignsem. Ostatnie słowo należało właśnie do Reignsa, albowiem John Cena nie zjawił się na ostatnim RAW przed galą. Na No Mercy, Roman Reigns pokonał Johna Cenę, kończąc tym samym pewną erę. Po walce, John Cena pożegnał się z fanami, którzy mu dziękowali.

John Cena powrócił do federacji 19 listopada na galę Survivor Series, gdzie wziął udział w Traditional 5 vs. 5 Elimination Matchu. Lider Cenation reprezentował barwy SmackDown. Rezultat był taki, że John Cena zdołał wyeliminować Samoa Joe, natomiast to on był następny do eliminacji, a uczynił to Kurt Angle. Ostatecznie to drużyna RAW odniosła sukces.

Po miesięcznej przerwie, John Cena zawitał 25 grudnia na RAW, gdzie przemowę przerwał mu Elias. Po tym jak ten go zaatakował, rzucił mu wyzwanie w postaci walki. Zwyciężył John Cena...

Walki o pretendenta (2018)
Na początku roku dostaliśmy informacje, że John Cena weźmie udział w Royal Rumble Matchu. Lider Cenation powrócił 22 stycznia na 25-lecie RAW, gdzie po raz kolejny skonfrontował się z Eliasem. Tym razem doszło do bójki, z której lepiej wyszedł rywal Ceny. Na Royal Rumble, John Cena wyszedł z numerem 20, zdołał wyeliminować 3 rywali, jednak walki nie wygrał. Został wyeliminowany przez zwycięzcę - Shinsuke Nakamurę. Dzień później na RAW, John Cena pokonał Finna Balora w walce kwalifikacyjnej do Elimination Chamber Matchu. 5 lutego wziął udział w triple threat matchu, gdzie zwycięzca zgarniał ostatni slot w komorze eliminacji. Walki jednak nie wygrał, ponieważ sprytem okazał się Elias. Kolejne RAW i kolejna walka, tym razem z The Mizem, gdzie na szali tym razem znalazło się wejście jako pierwszy, a taką 'nagrodę' miał otrzymać przegrany, czyli The Miz. Ostatnie RAW przed Elimination Chamber przyniosło nam 7-osobowy Gauntlet Match pomiędzy uczestnikami. Cena przegrał już w pierwszym pojedynku, kiedy to musiał uznać wyższość Setha Rollinsa. Na Elimination Chamber, Cena został wyeliminowany przez Brauna Strowmana i jego kolejna szansa na walkę podczas WrestleManii została stracona.

Show jednego człowieka (2018)
Lider Cenation się nie poddawał, przeszedł na SmackDown, aby tam znaleźć swoje miejsce na WrestleManii. Chciał dołączyć do walki o pas WWE podczas Fastlane, ale pierw musiał pokonać AJ Stylesa. Oczywiście zrobił to i dzięki temu dostał kolejną szansę na zdobycie tytułu. Mimo tego, Cena i tak nie wygrał pojedynku i jego marzenia o walce podczas WrestleManii 34 były już minimalne. 12 marca na RAW, Cena rzucił oficjalne wyzwanie Undertakerowi na walkę podczas WrestleManii 34! Przez następne trzy tygodnie, Cena nie otrzymał odpowiedzi, mimo swoich starań i na najważniejszą galę w roku udał się jako fan. Oczywiście tak było, jednak tylko przez pewien moment, Cena później wyszedł do ringu z myślą, że Taker się pojawi. Tak się jednak nie stało, ponieważ zamiast niego pojawił się Elias. On w swoim stylu zaczął wszystko i wszystkich obrażać, więc Cena spuścił mu lanie. I właśnie po tym dostaliśmy Undertakera. Doszło do walki, a raczej squasu, albowiem Undertaker zniszczył Johna Cenę w niecałe trzy minuty.

Na kwietniowym Greatest Royal Rumble w Arabii Saudyjskiej, John Cena pokonał Triple H'a w singlowym pojedynku...


-----------------------------------------------

Osiągnięcia i nagrody:

Ohio Valley Wrestling:
1x OVW Heavyweight Championship
1x OVW Southern Tag Team Championship – z Rico Constantino

Pro Wrestling Illustrated:
PWI Feud of the Year (2006) vs. Edge
PWI Match of the Year (2007) vs. Shawn Michaels na RAW
PWI Most Improved Wrestler of the Year (2003)
PWI Most Popular Wrestler of the Year (2004-2005, 2007)
PWI Wrestler of the Year (2006-2007)
PWI sklasyfikowało go na pierwszym miejscu z 500 najlepszych pojedynczych wrestlerów, w roku 2006 i 2007

Ultimate Pro Wrestling:
1x UPW Heavyweight Championship

World Wrestling Entertainment:
3x World Heavyweight Championship
2x World Tag Team Championship – z Shawnem Michaelsem (1), Batistą (1)
2x WWE Tag Team Championship - z The Mizem (1), Davidem Otungą (1)
13x WWE Championship
5x WWE United States Championship
2x Zwycięzca Royal Rumble (2008, 2013)
Slammy Award – 2009, 2010, 2012 (Superstar of the Year)
Slammy Award – 2010 (w kategorii Najbardziej szokujące wydarzenie roku)
Slammy Award – 2013 (Match of the Year - John Cena vs The Rock, WrestleMania 29)
1x Mr. Money in the Bank - 2012

Nagrody "Wrestling Observer Newsletter":
Wrestler of the Year (2007)
Best Box Office Draw (2007)
Best on Interviews (2007)
Most Charismatic (2006–2009)
Most Charismatic of the Decade (2000–2009)
Best Gimmick (2003)
5 star Match (2011)vs CM Punk na Money in the Bank 17 lipca
Feud of the Year (2011) z CM Punk
Match of the Year (2011) vs CM Punk na Money in the Bank 17 lipca
Most Charismatic of the Decade (2000-2009)

Życie prywatne:
Cena pisze lewą ręką. Jest fanem japońskiego anime, najbardziej uwielbia Fist of North Star. Był opisywany na plakatach ściennych z serii anime Kokoro Connect. Jest fanem serii gier Command & Conquer. Stwierdził, że jest to jego ulubiona gra. Jest fanem Boston Red Sox, Tampa Bay Rays, Los Angeles Dodgers, New England Patriots, Boston Celtics oraz Tottenhamu Hotspur. Posiada ponad 20 samochodów typu muscle car, które są jedyne w swoim rodzaju.

Gdy promował film 12 rund, to ogłosił zaręczyny z Elizabeth Huberdeau. Pobrali się 11 lipca 2009 roku. 1 maj 2012 roku Cena złożył dokumenty rozwodowe, oboje rozwiedli się 18 lipca. W tym samym roku rozpoczął związek z Nikki Bellą, oświadczając się jej 2 kwietnia 2017 roku podczas WrestleManii 33.

15 kwietnia 2018 roku dostaliśmy informacje od pary, że postanowili się rozejść.


Inne:

Filmy
John Cena swoją pierwszą rolę odgrywał w ''The Marine''. Film został wydany przez WWE Studios, pod dystrybucją 20th Century Fox America. Premiera filmu miała miejsce 13 października 2006 roku. W ciągu tygodnia film zarobił około 7 milionów dolarów, a po dziesięciu tygodniach 18,7 milionów. Gdy film wyszedł na DVD to było o wiele lepiej, w ciągu trzech miesięcy film zarobił 30 milionów. Drugim poważnym filmem z udziałem Johna Ceny jest ''12 rund'', również wydawane przez WWE Studios. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 25 lutego 2008 roku w Nowym Orleanie. Premiera miała miejsce 27 marca 2009 roku. Trzecim filmem wydawanym przez WWE Studios był film ''Legendary''. Premiera filmu miała miejsce 10 września 2010 roku w wybranych kinach. Na DVD film pojawił się 28 września tego samego roku.

Tego samego roku wystąpił w filmie dla dzieci ''Fred: The Movie''. Film jest oparty na filmikach Lucasa Cruikshanka z YouTube. Cena grał ojca Freda. Film został wyemitowany w 2010 roku na kanale Nickelodeon.

W 2015 roku, John Cena znalazł się w takich filmach jak Trainwreck i Sisters. Dwa lata później dostaliśmy dwa filmy z Johnem Ceną - The Wall oraz Daddy's Home 2.

W 2018 roku pojawiły się kolejne filmy z liderem Cenation, pierw pojawił się film The Pact, a później Blockers. W grudniu dostaniemy jeszcze premierę spinoffu Transformersów 'Bumblebee'.

Gościnne występy
Przed pojawieniem się w WWE wystąpił w internetowym show Go Sick as Bruebaker jako zły i miażdzący wrestler w 2001 roku.

Podczas swojej kariery w WWE pojawił się trzykrotnie w programie ABC's Jimmy Kimmel Live!, pojawiał się również w porannych audycjach radiowych, takich jak CBS i XM w 2006 roku. Pojawiał się również w  NBC's Late Night z Conanem O'Brienem, Fuse's Celebrity Playlist, Fox Sports Net's The Best Damn Sports Show Period, FOX's MADtv, G4's Training Camp (z Sheltonem Benjaminem) oraz dwa razy w MTV's Punk'd (Sierpień 2006 i Maj 2007). W 2005 roku wraz z Hulkiem Hoganem wspólnie prowadzili Teen Choice Awards.

W styczniu 2006 roku John Cena, Batista oraz Ashleu pojawili się w jednym z odcinków programu ''Dom nie do poznania'', gdzie wręczyli osiem biletów na WrestleManię 23. Dwa miesiące później wraz z Bobby'm Lashleyem pojawili się w NBC, w grze o nazwie Deal or No Deal. 9 kwietnia 2008 roku z Triple H'em i Chrisem Jericho pojawili się w specjalnym odcinku programu Idol Gives Back. 7 marca 2009 roku pojawił się gościnnie w NPR's quiz show Wait Wait... Don't Tell Me! in a Not My Job z tytułem sekwencji "Sure, pro wrestling is a good gig, but when you win, do they throw teddy bears into the ring?".

Od 2016 roku, John Cena dosyć często zaczął się pojawiać w porannym programie Today Show. Głównie jako współprowadzący.

Telewizja
W 2001 roku John Cena będąc jeszcze w Ultimate Pro Wrestling oraz Ohio Valley Wrestling, wziął udział w produkcji UPN, w reality show pod nazwą Manhunt, przybrał postać o nazwie Big Tim Kingman. Jego postac łapała złych przestępców, którzy uciekali.

W czerwcu 2007 roku pojawił się w ABC Reality, w programie Fast Cars and Superstars: The Gillette Young Guns Celebrity Race. Zajął trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji. Tego samego roku wziął także udział w programie ''Death Grip: Inside Pro Wrestling'', gdzie poruszane były tematy brania sterydów i narkotyków w wrestlingu. Na pytanie, czy brał sterydy odpowiedział: ''Nie mogę powiedzieć, że nie mam, ale nigdy nie udowodnicie, że mam''. Co ciekawe, w materiale WWE, w tym samym pytaniu odpowiedź była taka - ''Absolutnie nie''. Wiele było przy tym kontrowersji.

Był gospodarzem Australijskiego Nickelodeon Kids Choice Awards z Natalie Bassingthwaighte. Show odbyło się 11 października 2008 w Melbourne.

Wystąpił gościnnie jako Ewan O'Hara w jednymz z odcinków czwartego sezonu serialu Psych. Był to brat Juliet O'Hary, grana przez Maggie Lawson.

Wystąpił w siódmy odcinku Hannah Montana Forever jako on sam.

Obecnie występuje w programie Total Divas oraz The Bella Twins.

W 2016 roku, John Cena poprowadził ESPY's Awards oraz Saturday Night Live. Przez kolejne dwa lata, John Cena prowadził Nickelodeon Kids Choice Awards.

Fundacja Make-A-Wish
John Cena spełnił dotychczas ponad 600 życzeń dzieciom, którym choroba zagraża życiu. Wszystkie spotkania były organizowane przez Make-A-Wish. Na ten moment jest rekordzistą jeśli chodzi o ilość spełnionych dziecięcych marzeń. W 2010 roku otrzymał nagrodę Chris Greicius Celebrity Award.

Inne
Przed karierą zapaśniczą pojawił się w reklamie Gold's Gym. Będąc już wrestlerem reklamował napój energetyczny YJ Stinger w październiku 2003 roku oraz Subway w 2006 roku. Przez jakiś czas reklamował ''kolekcję podpisów'' napojów i barów energetycznych sprzedwanych przez American Body Builders. W 2008 roku wystąpił w reklamie kampanii Gillette's "Young Guns" NASCAR.

W 2009 roku John Cena wraz z Gillette wprowadzili nową reklamę pod nazwą ''Be a Superstar'', gdzie gościnnie występował Cody Rhodes i Chris Jericho. Kampania ma również swoje własne filmy motywujące.

Moda
Będąc w WWE zazwyczaj nosił to, co był modne i stylowe w odrębie kultury hip hopu. Zaczął nosić koszulki ''throwback jerseys'' do czasu, gdy federacja zaczęła produkować jego nową koszulkę ''Ruck Fules''. Zawsze gdy wychodził w tej koszulce do ringu, to WWE cenzurowało to, aby podkreślić, że jest to ''zbyt mocne dla TV'', miało to tylko podkreślić atrakcyjność tego towaru. Do WrestleManii 21 nosił łańcuch z dużą kłódką, który zastąpił chromowanym i wysadzanym diamentami ''Chain Gangem''.

Gdy promowany był film ''The Marine'' to John Cena ubierał bardziej wojskowe rzeczy, typu spodenki, śmiertelniki czy czapki. Po tej promocji Cena miał swoje własne koszulki ''American Made Muscle'', gdy był członkiem SmackDown. Następnie mieliśmy dobrze nam znane koszulki z linii Cenation, z wieloma kolorami. Od końca 2011 roku nosił koszulkę ''Rise Above Hate''. 17 września 2012 roku zadebiutował w różowej i czarnej koszulce, który wspierały walkę z rakiem piersi u kobiet. Była to współpraca z fundacją Susan G. Komen.

Mniej więcej co jakiś czas dostajemy różne wzory koszulek, przeważnie z dwoma wersjami.

Muzyka
Oprócz kariery wrestlera jest też raperem. Cena wykonał ''Basic Thugonomics'', które znalazło się na liscie utworów WWE Originals. Nagrał również piosenkę ''Untouchables'', która znalazła się na następnej liście utworów, tym razem WWE ThemeAddict: The Music.

Nagrał debiutancki album ''You Can't See Me'' z Tha Trademarc, jego kuzynem. Pojawił się również gościnnie u Tionne ''T-Boza'' Watkinsa w jego albumie Still Cool, gdzie pojawili się również inni goście.

Wrestling:
Akcje kończące:
 • Attitude Adjustment
 • STF

Reszta akcji:
 • Clothesline
 • DDT
 • Diving crossbody
 • Diving leg drop bulldog
 • Dropkick
 • Elbow drop
 • Emerald Flowsion
 • Five Knuckle Shuffle
 • Half nelson dropped into a neckbreaker
 • Hurricanrana
 • Proto Bomb
 • Lariat
 • Monkey flip
 • Belly-to-back
 • Fisherman suplex
 • Running leaping shoulder block
 • Running one–handed bulldog
 • Sitout hip toss
 • Sitout powerbomb
 • Spinebuster
 • Spin-out powerbomb
 • Throwback

Ring Name'y
 • "The Cenation Leader"
 • "The Champ"
 • "The Measuring Stick"
 • "The Chain Gang Soldier"
 • "The Doctor of Thuganomics"
 • "Mr. Money in the Bank"
 • "The Face of the WWE"

Menadżerowie
 • Kenny Bolin
 • B–2
 • Redd Dogg
 • Mr. McMahon
 • The Usos
 • Nikki Bella

Entrance Theme
 • "Slam Smack" - R. Hardy (June 27, 2002 – November 7, 2002)[318]
 • "Insert Bass Here" - DJ Case(November 14, 2002 – February 13, 2003)[319]
 • "Basic Thuganomics" - John Cena (27 marca, 2003 – 10 marca, 2005; 5 kwietnia, 2009 w wejściu na WrestleManii XXV; 12 marca, 2012 w "Cena rap" przeciwko The Rockowi)
 • "We Are One" - 12 Stones (3 października, 2010 – 21 listopada, 2010; jak był w Nexusie)
 • "The Time Is Now" - John Cena i Tha Trademarc (17 marca, 2005–teraz)


Jeśli przeczytałeś to i doceniasz moją pracę, to proszę zostaw poniżej komentarz, dziękuje!

3 komentarze

Kliknij tutaj komentarze
7 sierpnia 2014 00:01 ×

Świetnie napisane, dużo informacji fajnie się czytało. Jeszcze raz świetna robota!

Odpowiedz
avatar
mrdrago525
Jakub
24 września 2014 11:01 ×

Zmieńcie date w pierwszym zdaniu bo jest "19977"

Odpowiedz
avatar
Anonimowy
Jakub
15 października 2016 11:53 ×

Bardzo duzo sie dowiedzialem, dobra robota

Odpowiedz
avatar

ConversionKonwersja BuźkiBuźki