John Cena - Pełna biografia


Imię i Nazwisko - John Felix Anthony Cena
Ring Name - John Cena
Data Urodzenia - 23 kwietnia 1977 roku
Miejsce - West Newbury, Massachusetts
Waga | Wzrost - 110 kg | 185 cm
Debiut w wrestlingu - 5 listopada 1999
Debiut w WWE - 27 czerwca 2002
------------------------------------------------

Nim został wrestlerem (1977-1998)

John Cena urodził się 23 kwietnia 1977 roku w West Newbury, Massachusetts. Według opowieści Johna Ceny Sr., nie obyło się bez pewnych komplikacji podczas porodu. Malutki John urodził się z pępowiną owiniętą trzy razy wokół szyi, co oczywiście było niebezpieczne dla jego życia. Mimo takiej sytuacji, nic poważnego mu nie było i wszystko zakończyło się szczęśliwie, bez żadnych późniejszych skutków. Jego rodzicami są Carol (z domu Lupien) oraz John Cena Senior. Jego dziadek od strony matki - Tony Lupien był bejsbolistą. Ma 4 braci, jednego starszego - Stephen, i trzech młodszych - Dan, Matt i Sean.

Generalnie pro wrestling w jego rodzinie od samego początku był główną rozrywką, którą razem oglądali. Będąc dziećmi, tworzyli w piwnicy prowizoryczny ring z materacy, walcząc na nich o ręcznie rysowane pasy mistrzowskie na tekturach. John Cena był wtedy posiadaczem jednego z pasów, będąc generalnie mistrzem Basement Wrestling Federation (swojej wymyślonej federacji). John Cena zaczął bardzo wcześnie swoją przygodę z siłownią. Mając 12 lat, John poprosił rodziców o pierwszą ławeczkę do podnoszenia ciężarów. I był to wtedy jego wymarzony prezent na Boże Narodzenie. Nim skończył liceum, Cena był już dosyć nabity, co pozwoliło mu na branie udziału w zawodach kulturystycznych.

Jako wierny chrześcijanin uczęszczał do Central Catholic High School w Lawrence, nim przeniósł się do Cushing Academy. Była to prywatna szkoła z internatem w Ashburnham. Po szkole średniej, John wyjechał do Springfield College, gdzie grał w 3 dywizji futbolu amerykańskiego jako środkowy, nosząc numer 54 na plecach. Właśnie taki numer można było zobaczyć na wielu produktach Johna Ceny w WWE. Mimo, że szło mu to nawet nieźle, postanowił nie robić kariery w tym kierunku, a dlaczego? Uznał po prostu, że jest 'o wiele za mały'. W 1998 roku ukończył naukę w Springfield College, zdobywając dyplom ukończenia kierunku fizjologi ćwiczeń oraz ruchu ciała.

Początki z pro wrestlingiem (1998-1999)
Kiedy skończył college'u, Cena przeniósł się do Kalifornii, gdzie zdecydował zrobić karierę w kulturystyce, pracując w między czasie jako kierowca limuzyn. Szybko jednak został zauważony przez Mike'a Bella (dzisiaj znany jest z bycia 'gwiazdą' dokumentu o sterydach 'Bigger, Stronger, Faster'), który zajmował się wtedy pro wrestlingiem. I właśnie dzięki temu zaczął swoją przygodę w Ultimate Pro Wrestling - w szkółce Ultimate University, która była prowadzona przez Ricka Bassmana. Niektóre jego momenty z tego okresu były ukazane na Discovery Channel w programie Inside Pro Wrestling School. W UPW stworzył swój pierwszy gimmick, dobrze wszystkim znany - The Prototype. '50% człowieka, 50% maszyny i 100% chaosu', to przedstawiało jego gimmick.

Ultimate Pro Wrestling (1999–2001, 2003)
5 listopada 1999 roku zadebiutował na live evencie UPW, gdzie w gimmicku Prototype'a wygrał walkę przeciwko Jobbers-R-Us w handicap matchu. Generalnie wszystkie walki odbywał na tego typu eventach, gdzie toczył singlowe pojedynki, i jego bilans wyglądał następująco - 4 zwycięstwa i 4 porażki. 27 kwietnia 2000 roku zdobył pierwsze w swojej karierze mistrzostwo, którym było UPW Heavyweight Championship. Na evencie pokonał ówczesnego mistrza - Smelly'ego. Po trzech udanych obronach mistrzowskich, czwarta była już nieudana. 24 maja na gali Invasion przegrał z byłym UPW Championem - Smelly'm.

Po utracie mistrzostwa nie otrzymał już szansy na jego odzyskanie. Następnie do końca roku stoczył 14 singlowych walk, z czego jedną tylko przegrał. Jego rywalami byli tacy zawodnicy jak Crash Holly, Christopher Daniels czy Samoa Joe.

W 2001 roku podpisał kontrakt rozwojowy z WWF (WWE), więc jego rola w Ultimate Pro Wrestling praktycznie zmalała. Stoczył tylko dwa pojedynki. 21 lutego na gali Warzone przegrał z Keijia Sakodą, natomiast na gali When World Collide, która odbyła się 14 marca, pokonał CW Andersona.

Ostatnią walkę dla UPW stoczył 8 stycznia 2003 roku, gdzie zmierzył się z Frankie Kazarianem. Będąc już pod skrzydłami WWE, wystąpił pod swoim normalnym imieniem i nazwiskiem. Pojedynek wygrał Kazarian poprzez dyskwalifikację, albowiem sędzia zauważył jak Cena uderzył swojego rywala kasketem.

Występy w WWF, APW, HWA i NWA (2000-2002)
W między czasie kiedy występował w Ultimate Pro Wrestling, John Cena zaliczał gościnne występy w innych federacjach. Zaczniemy od dark matchy w WWF/WWE, w których brał udział jeszcze przed oficjalnymi występami Vince'a McMahona. Swój pierwszy dark match stoczył 10 października 2000 roku przed rozpoczęciem SmackDown, gdzie jako Prototype został pokonany przez Mikey'a Richardsona. Drugą walkę pod szyldem WWF stoczył 9 stycznia 2001 roku, również przed rozpoczęciem SmackDown, gdzie tym razem udało mu się pokonać Aarona Aguilerę. 13 marca stoczył trzeci singlowy pojedynek, który również wygrał, jednak toższamość jego rywala była nieznana. 29 października 2001 roku, John Cena pojawił się w dark matchu WWF Jakked, jeszcze prezd nagraniami RAW, gdzie w drużynie z Rico Costantino przegrał pojedynek przeciwko Brockowi Lesnarowi oraz Sheltonowi Benjaminowi o pasy OVW Southern Tag Team. W 2002 roku odbył jeszcze trzy dark matche - 3 czerwca przed RAW przegrał walkę z Sheltonem Benjaminem, 10 czerwca pzed RAW pokonał Scotta Vicka, 17 czerwca przed RAW został znowu pokonany przez Sheltona Benjamina.

Wracając do 2001 roku...John Cena pojawił się między innymi w All Pro Wrestling, gdzie wystąpił dwukrotnie w walkach drużynowych 3vs.3, obie były zwycięskie. Dwukrotnie także współpracował z Frankie Kazarianem.

Małą ilość walk stoczył także w Heartland Wrestling Association, gdzie w 2001 roku stoczył 4 pojedynki. To właśnie w tej federacji doszło do pierwszego w historii pojedynku Johna Ceny z Randy'm Ortonem, które odbyło się 9 sierpnia 2001 roku podczas 4th Annual Brian Pillman Memorial Show. Walkę wygrał Randy Orton. Prototype pojawił się także w drugim w historii HWA epizodzie w TV (29 września 2001), gdzie został pokonany przez Russa Haasa poprzez dyskwalifikację.

Cena następnie zawitał do National Alliance Wrestling, które przez pewien czas organizowało wspólne eventy z Ohio Valley Wrestling. I właśnie podczas jednego z eventów, 27 czerwca 2001 roku na gali Last Dance, zadebiutował w ówczesnej rozwojówce WWF (WWE). W drużynie z Mr.Blackiem przegrali z Markiem Henrym oraz Big Showem. 15 sierpnia 2001 roku, John Cena wraz z Rico Costantino 'otrzymali' pasy tag teamowe OVW Southern, jako że te nie miały właścicieli. Do pierwszej obrony mistrzowskiej doszło dopiero miesiąc później, gdzie mistrzowie pokonali Chrisa Michaelsa oraz Seana Caseya. Przyszedł w końcu czas na ostatni wspólny event NWA i OVW, który odbył się 26 września 2001 roku. Prototype i Rico pokonali Damiena i Payne'a w non-title matchu.

Ohio Valley Wrestling (2001–2002)
27 października na gali OVW, Randy Orton oraz Mark Henry pokonali ówczesnych mistrzów tag team w non-title matchu. Mistrzowie początkowo wygrali to starcie, jednak Nidia poinformował sędziego o ich oszustwie, przez co sędzia wznowił pojedynek i losy pojedynku zostały ostatecznie odwrócone.. 19 stycznia 2002 roku podczas epizodu OVW, John Cena pokonał Randy'ego Ortona w jego ostatniej walce przed odejściem do głównego rosteru. 20 lutego 2002 roku na OVW TV, John Cena zdobył Ohio Valley Wresling Championship pokonując Leviathana (Batistę)! 20 lutego 2002 roku podczas tygodniówki OVW, Prototype stanął po raz pierwszy przed szansą zdobycia najważniejszego pasa rozwojówki. W walce wieczoru pokonał Leviathana (Batistę), dzięki czemu stał się nowym OVW Heavyweight Championem! Pierwszą obronę mistrzowską odbył 20 marca, gdzie co prawda przegrał z Davidem Flairem, jednak poprzez dyskwalifikację, dzięki czemu tytuł nie zmienił właściciela. 3 kwietnia 2002 roku na tygodniówce OVW, Prototype pokonał Flasha, broniąc tym samym mistrzostwa OVW. Kolejną obronę zaliczył dopiero miesiąc później, 11 maja, gdzie pokonał po raz kolejny Leviathana. Tytuł stracił cztery dni później, gdzie na gali OVW przegrał z Novą. 31 maja otrzymał swój rewanż, ale nie był w stanie pokonać swojego rywala.  22 września 2002 roku odbył się ostatni pojedynek Johna Ceny pod ring name'm 'The Prototype' w Ohio Valley Wrestling, gdzie przegrał z Kenny Bolinem w pojedynku 'przegrany opuszcza OVW'.

Debiut na SmackDown i jego początek w WWE (2002–2004)
John Cena zadebiutował oficjalnie w głównym rosterze 27 czerwca 2002 roku podczas SmackDown, gdzie odpowiedział na otwarte wyzwanie Kurta Angle'a. Walki nie wygrał, ale zapoczątkował erę Ruthless Agressin, pozostawiając po sobie naprawdę dobre wrażenie. Jeszcze tego samego wieczoru, Cena otrzymał wyrazy uznania od samego Unisputed Chamiona - Undertakera. Swoją pierwszą rywalizację stoczył z samym Chrisem Jericho, którego pokonał na swoim pierwszym PPV - Vengeance. W październiku 2002 roku, Cena połączył siły z Billym Kidmanem, aby wygrać turniej drużynowy o pasy tag team. Odpadli w pierwszej rundzie, albowiem przegrali z Kurtem Angle i Chrisem Benoit. Dwa tygodnie później, Cena przeszedł swój pierwszy heel turn w WWE, atakując swojego drużynowego kolegę, czyli Billy'ego Kidmana.

30 października na specjalnym Halloweenowym SmackDown!, John Cena przebrał się za Vanillę Ice'a, gdzie na zapleczu wykonał swój pierwszy rap. I to zapoczątkowało jego gimmick rapera, czyli Doctor of Thugonomics! Praktycznie co tydzień mogliśmy usłyszeć jego rap promo, podczas których był wspierany przez Bulla Buchanana, z którym zaczął także współpracować.

Na styczniowym Royal Rumble, John Cena wziął udział w Royal Rumble Matchu, ale rzecz jasna nie wygrał go. W lutym rozpoczął swoją rywalizację z Brockiem Lesnarem. 13 lutego 2003 roku zmierzył się z nim na SmackDown, jednak walkę przegrał. Po samym pojedynku, Cena zainkasował F5 na stalowy narożnik, przez co Lesnar uszkodził jego kolano. To nieco wstrzymało ich rywalizację, jednak Cena mimo urazu wykonywał swoje rap proma. Na WrestleManii 19 pojawił się w pre-show, gdzie wykonał kolejny swój rap. Po WM'ce, Cena skutecznie przebrnął przez turniej o miano pretendenta do pasa WWE, pokonując tam między innymi Undertakera oraz Chrisa Benoita. Na Backlash po raz kolejny przegrał z Brockiem Lesnarem, jednak tym razem na szali znalazł się wspomniany pas WWE. Cena następnie wdał się w krótką rywalizację z Undertakerem, która zakończyła się na gali Vengeance. Wygrana padła łupem Takera. Jego następnym rywalem był nie kto inny niż Kurt Angle. Po dość ciekawej rywalizacji, jej kres nastał na gali No Mercy, gdzie Cena przegrał ze Złotym Olimpijczykiem poprzez poddanie. Po dość 'martwym' okresie, Cena przeszedł face turn, po tym jak odmówił występu w drużynie Brocka Lesnara, występując w tym samym w ekipie..Kurta Angle'a. Do pojedynku doszło oczywiście na Survivor Series, gdzie drużyna Kurta okazała się lepsza.

Trzykrotny mistrz Stanów Zjednoczonych (2004)
Pod koniec stycznia 2004 roku, John Cena wziął udział po raz drugi w Royal Rumble Matchu, gdzie zaprezentował się dosyć dobrze, albowiem znalazł się w finałowej szóstce, będąc ostatecznie wyeliminowanym przez Big Showa. Na gali No Way Out, John Cena wziął udział w triple threat matchu o miano pretendenta do pasa WWE, jednak musiał po raz kolejny uznać wyższość Kurta Angle'a, który po raz drugi wymusił na nim poddanie po Ankle Locku. W walce udział wziął także Big Show, z którym kontynuował swoją rywalizację, a w tle był pas Stanów Zjednoczonych. Obaj zmierzyli się ze sobą na WrestleManii 20, gdzie Cena pokonał olbrzyma, dzięki czemu zgarnął swój pierwszy tytuł w WWE! Pas Stanów Zjednoczonych trzymał przez prawie 4 miesiące, do momentu kiedy ówczesny generalny menadżer SmackDown - Kurt Angle, odebrał mu go 8 lipca, po tym jak ten 'przypadkowo' na niego wleciał. Tytuł odzyskał 3 października na gali No Mercy, gdzie finalnie udało mu się pokonać Bookera T w Best of 5 Series Matchu. Zaledwie dwa dni później stracił tytuł na rzecz debiutującego Carlito. W między czasie otrzymaliśmy storyline, podczas którego John Cena został zaatakowany przez ochroniarza Carlito - Jesusa, kiedy to znajdował się w jednym z barów w Bostonie. Miało to na celu usprawiedliwić nieobecność Ceny, który poszedł kręcić sceny do filmu  'The Marine', gdzie odgrywał główną rolę. Na SmackDown powrócił 16 listopada, gdzie od razu po swoim powrocie otrzymał walkę rewanżową o pas Stanów Zjednoczonych. Ówczesny mistrz - Carlito, nie miał większych szans z Ceną, dzięki czemu stał się 3-krotnym mistrzem Stanów Zjednoczonych! Cena postanowił uczcić tę okazję nowym wyglądem tytułu, robiąc z niego spinnera.

Pierwszy raz jako WWE Champion (2005)
W styczniu 2005 roku, John Cena po raz kolejny wziął udział w Royal Rumble Matchu, gdzie tym razem znalazł się wraz z Batistą w finałowej dwójce. Początkowo wydarzyło się tak, że Cena i Batista wyeliminowali siebie w tym samym czasie, jednak po interwencji Vince'a McMahona doszło do wznowienia walki, w której to Batista okazał się sprytniejszy. Na gali No Way Out, Cena zmierzył się z Kurtem Angle'm o miano pretendenta do pasa WWE na WrestleManii 21. Tym razem to Cenie udało się wyjść zwycięsko z tej batalii. Po tej gali rozpoczął długi program z JBL'em, który był wtedy mistrzem WWE. Cena stracił pas Stanów Zjednczonych jeszcze przed WrestleManią, w walce przeciwko Orlando Jordanowi, który pokonał go dzięki interwencji JBLa. Na WrestleManii 21, John  Cena pokonał JBLa, co pozwoliło mu zdobyć po raz pierwszy w karierze pas WWE! Dwa dni później na SmackDown, John Cena przedstawił nam nowy wygląd pasa WWE, dobrze wszystkim znany spinner. Kontynuowany był jego feud z JBL'em, którego zdołał pokonać na gali Judgment Day w bardzo brutalnym pojedynku 'I Quit Match'.

6 czerwca 2005 roku odbył się draft, dzięki czemu John Cena oficjalnie przeniósł się na RAW. I tak jak rozpoczął od segmentu z Chrisem Jericho, tak rozpoczął z nim pierwszy feud na czerwonej tygodniówce. Panowie zakończyli rywalizację na SummerSlam, gdzie górą okazał się być mistrz WWE. 22 sierpnia na RAW, Cena po raz kolejny pokonał Jericho, ale tym razem w walce, gdzie przegrany zostaje zwolniony z WWE. Cena następnie zaczął po raz kolejny rywalizację z Kurtem Angle'm, który tym razem aspirował do zdobycia pasa mistrzowskiego WWE. Nie udało mu się to na Unforgiven oraz na listopadowym Survivor Series. Choć na Unforgiven wygrał, to jednak poprzez dyskwalifikację, dlatego też pas nie zmienił właściciela.

Odzyskanie pasa WWE oraz feudy o mistrzostwo (2006–2007)2 stycznia 2006 roku na RAW odbył się First Blood Match, podczas którego John Cena pokonał Kurta Angle'a poprzez STF. Podczas New Year's Revolution, John Cena obronił pas WWE w Elimination Chamber Matchu, w którym pokonał Shawna Michaelsa, Kurta Angle'a, Chrisa Mastersa, Carlito oraz Kane'a. Chwilę później pojawił się Edge, który wykorzystał wcześniej zdobytą walizkę Money in the Bank. Rated R Superstar zwyciężył po wykonaniu dwóch spearów! Cena odzyskał tytuł trzy tygodnie później, na gali Royal Rumble pokonał Edge'a, dzięki czemu zdobył pas WWE po raz drugi w karierze! Po odzyskaniu mistrzostwa, John Cena rozpoczął rywalizację z Triple H'em, którego pokonał na WrestleManii 22. Tutaj warte uwagi jest wysłuchanie publiczności, którzy nie darzyli Johna entuzjazmem. Rob Van Dam jako zdobywca walizki Money in the Bank poinformował Cenę, że realizuje swoją zdobycz w czystej walce, a pojedynek odbędzie się na gali One Night Stand, pod brandem ECW. I tutaj mieliśmy w tym samym czasie rywalizację gwiazd WWE z gwiazdami ECW. Na wspomnianej gali One Night Stand, RVD pokonał Johna Cenę po tym jak zamaskowany Edge wymierzył mu speara na stół w narożniku. Tutaj też Cena otrzymał spory heat, a takie chanty jak ''Fuck You Cena'', ''Same Old Shit'' czy ''You Can't Wrestle'' są klasykiem tego starcia.

W lipcu Edge odebrał pas Robowi Van Damowi w Triple Threat Matchu, w którym udział brał również John Cena. Dalej rozpoczęła się kolejna zacięta rywalizacja Johna Ceny z Edge'm. W między czasie mistrz wprowadził własny wygląd pasa. Ich ostra rywalizacja doprowadziła do walki na gali Unforgiven, gdzie obaj zmierzyli się w Toronto, w rodzinnym mieście Edge'a, w TLC Matchu. Walkę wygrał Cena, który wymierzył Edge'owi potężne FU z drabiny na dwa stoły! Po tym zdjął pasy, dzięki czemu zdobył pas WWE po raz trzeci w karierze!

Po tym jak skończył feud z Edge'm, Cena został wplątany w krótką rywalizację z mistrzami z innych brandów. Rywalizacja miała wyłonić mistrza mistrzów. Dlatego też na gali Cyber Sunday doszło do walki Johna Ceny z Bookerem T (WHC Champion) i Bobby'm Lashleyem (ECW Champion). Fani zgromadzeni na widowni mogli zadecydować, który pas znajdzie się na szali, i zagłosowali za pasem wagi ciężkiej. Tak czy siak, Booker T zdołał wygrać pojedynek, dzięki czemu nie stracił tytułu. Po walce, Kevin Federline zaatakował Cenę pasem WWE. Pod koniec roku otrzymaliśmy rywalizację Johna Ceny z Umagą. 1 stycznia 2007 roku na RAW, Cena przegrał z Kevinem Federline'm po znacznej pomocy ze strony Umagi. Na New Year's Revolution, John Cena pokonał Umagę w walce o pas mistrzowski WWE. Do rewanżu, i zarazem końca feudu doszło na gali Royal Rumble, gdzie Cena po raz drugi pokonał swojego rywala, ale tym razem w Last Man Standing Matchu.

Noc po Royal Rumble, John Cena połączył siły z Shawnem Michaelsem w walce przeciwko Rated-RKO (Edge i Randy Orton), gdzie na szali znalazły się pasy mistrzowskie tag team. Walkę wygrali, dzięki czemu zostali nowymi mistrzami! Obaj generalnie zaczęli ze sobą rywalizację, jednak na czas No Way Out starali się współpracować, albowiem musieli się zmierzyć z Batistą i Undertakerem, których pokonali. Po walce, Cena otrzymał Sweet Chin Music od HBKa. Na WrestleManii 22, John Cena pokonał Shawna Michaelsa o pas mistrzowski WWE. Noc później na RAW, Cena i Michaels stracili pasy tag team w drużynowym Battle Royal, po tym jak Shawn wyrzucił swojego tag team partnera. Po Shawnie Michaelsie, przyszła kolej na kolejnego olbrzyma, a mowa tutaj o Khalim. Ten przez cały feud dominował nad Ceną, ale odniósł tylko jedno zwycięstwo. Pierw przegrał z Ceną na Judgment Day, potem udało mu się pokonać Cenę na Satruday Night Main Event, gdzie pas WWE nie znalazł się na szali, żeby na koniec przegrać na gali One Night Stand. Jako ciekawostkę mogę podać, że Cena był pierwszym zawodnikiem, który zmusił Khaliego do poddania, a miało to miejsce podczas Judgment Day. Kolejnym rywalem Johna Ceny jest dobrze wszystkim znany...Randy Orton. Generalnie Ortonowi udało się uzyskać miano pretendenta do tytułu, dzięki czemu mógł zmierzyć się z Johnem Ceną na sierpniowym SummerSlam. Mimo, że wymierzył swojemu rywalowi trzy RKO, to i tak przegrał pojedynek, i Cena wciąż mógł się cieszyć z mistrzostwa. Przez kolejne tygodnie obaj atakowali siebie nawzajem, ale to Orton nadepnął Cenie na odcisk, kiedy to zaatakował jego ojca. Stąd też na gali Unforgiven doszło do dyskwalifikacji Ceny, który wściekłymi atakami okładał swojego przeciwnika, mimo że sędzia kazał mu przestać.

Kontuzja (2007)
1 października 2007 roku na RAW, John Cena doznał kontuzji w walce przeciwko Mr. Kennedy'emu, podczas wykonywania hiptossa. Generalnie naderwał sobie ścięgno klatki piersiowej, ale mimo to dokończył to, co miał dokończyć. Został jeszcze zaatakowany przez Ortona, który w ostateczności wykonał mu na dodatek RKO na stół komentatorski! Do sytuacji doszło tydzień przed galą No Mercy, gdzie obaj mieli zmierzyć się w kolejnym pojedynku. Noc później, Vince McMahon poinformował oficjalnie, że Cena został pozbawiony pasa WWE ze względu na kontuzje. Tym samym został zakończony jego title-run, który trwał 380 dni i był najdłuższym panowaniem od prawie 20 lat. O jego powrocie mówiło się w kontekście 6-8 miesięcy.

Powrót, kontuzja, mistrz wagi ciężkiej (2008)
Lider Cenation powrócił jednak szybciej niż zakładano, albowiem wrócił na styczniowym Royal Rumble Matchu, gdzie wyszedł z ostatnim, 30 numerem. Walkę ostatecznie wygrał, eliminując jako ostatniego Triple H'a. To zwycięstwo zapewniło mu walkę o jeden z pasów mistrzowskich na WrestleManii 24. Noc później na RAW wybrał pas WWE, którego ówczesnym właścicielem był Randy Orton. Ogłosił jednak, że swojego title shota wykorzysta na gali No Way Out! Walkę wygrał, ale poprzez dyskwalifikację, albowiem Randy Orton specjalnie zaatakował sędziego. Cena następnie odpłacił się Ortonowi atakiem. Do ich dalszej rywalizacji dołączył Triple H, dzięki czemu na WrestleManii 24 doszło do Triple Threat Matchu, w którym Orton ponownie zachował pas mistrzowski WWE. Tytuł zmienił właściciela dopiero na gali Backlash, gdzie Hunter okazał się lepszy w Fatal 4-Way Elimination Matchu przeciwko Johnowi Cenie, Randy'emu Ortonowi oraz JBL'owi, którego Cena zdołał sam wyeliminować. Taki obrót spraw zapoczątkował więc ich rywalizację, która trwała przez kolejne trzy gale PPV. Cena pokonał JBL'a na Judgment Day oraz w First Blood Matchu na gali One Night Stand, aby na koniec, na Great American Bash przegrać z nim w New York Parking Lot Brawl Matchu.

4 sierpnia 2008 roku na RAW, John Cena i Batista niespodziewanie zdobyli pasy mistrzowskie tag team po tym jak pokonali Teda DiBiasego oraz Cody'ego Rhodesa! Pasy tag team stracili zaledwie tydzień później w wyniku kłótni, która między nimi wybuchła. Tytuły wróciły więc w ręce wcześniejszych właścicieli. Ich sprzeczkę postanowił wykorzystać Mike Adamle (ówczesny GM RAW), który ustalił ich walkę na SummerSlam! Pojedynek wygrał Batista, który pokonał Cenę po dwóch potężnych powerbombach. Cena następnie miał wziąć udział w Scramble Matchu o pas wagi ciężkiej na Unforgiven, ale został zastąpiony przez Reya Mysterio. Wszystko ze względu na uraz szyi, której lider Cenation nabawił się podczas walki na SummerSlam.

Na początku listopada zostało ogłoszone, że John Cena powrócił na Survivor Series, gdzie stanie przed szansą zdobycia pasa wagi ciężkiej w walce przeciwko Chrisowi Jericho. I tak też w walce wieczoru pokonał Y2J'a, zostając tym samym pierwszy raz w karierze mistrzem wagi ciężkiej! W grudniu odbyła się jeszcze gala Armaggedon, na której doszło do rewanżu, jednak Jericho nie zdołał odebrać Cenie tytułu. Wraz z końcem roku, John Cena zapoczątkował kolejny feud z JBL'em.

Rywalizacje o pasy World Heavyweight Championship i WWE Championship (2009)
W styczniu 2009 roku, John Cena pokonał JBL'a na gali Royal Rumble o pas wagi ciężkiej. Kolejną obronę mistrzowską zaliczył na gali No Way Out, gdzie doszło do Elimination Chamber Matchu. Tuż przed startem walki, Kofi Kingston został zaatakowany przez Edge'a, który koniec końców zajął jego miejsce w komorze eliminacji. Taki obrót spraw sprawił, że to właśnie Edge wygrał ten pojedynek, eliminując między innymi Johna Cenę i Reya Mysterio! Co ciekawego i wartego uwagi, Edge tej samej nocy stracił pas WWE. Początkowo na WrestleManii 25 miało dojść do walki Edge'a z Big Showem o pas wagi ciężkiej, ale dzięki pomysłowości Ceny, został dodany do pojedynku. I tak też na WrestleManii 25 odbył się Triple Threat Match, w którym to John Cena okazał się lepszy od swoich rywali, tym samym zostając dwukrotnym mistrzem wagi ciężkiej! Big Show następnie został odłączony od rywalizacji o tytuł, a Cena i Edge spotkali się w ostatniej walce. Na Backlash odbył się Last Man Standing Match, podczas którego interweniował...Big Show. Olbrzym wymierzył Cenie Chokeslama na jeden z reflektorów, co tym samym wiązało się z porażką lidera Cenation, który został wyliczony do dziesięciu! Uwaga Ceny musiała więc zostać skupiona na Big Showa, z którym zmierzył się na dwóch galach PPV. Pierw pokonał go na Judgment Day, a potem w Submission Matchu na gali Extreme Rules. Cena potem skupił się na krótkiej rywalizacji z Mizem, który uwziął na niego mniej więcej po gali Backlash. Cena pokonał go w szybkim pojedynku na gali The Bash.

Cena zgarnął w lipcu title shota na pas mistrzowski WWE, dzięki czemu mógł zmierzyć się na gali Night of Champions z Triple H'em i Randy'm Ortonem. Walki generalnie nie wygrał, ale dalej miał szansę na zdobycie tytułu, albowiem kontynuował rywalizację z Ortonem, z którym zmierzył się na najgorętszej gali lata, czyli SummerSlam. Pojedynek mógł wygrać kilkukrotnie, ale wiele zdarzeń 'losowych' mu na to nie pozwoliło. Na gali Breaking Point, John Cena pokonał Randy'ego Ortona w 'I Quit' Matchu, dzięki czemu został mistrzem WWE po raz czwarty w karierze! Ze zdobytego tytułu nie cieszył się jednak zbyt długo, albowiem stracił go zaledwie dwa tygodnie później podczas gali Hell in a Cell, gdzie w Hell in a Cell Matchu musiał uznać wyższość Ortona. Panowie postanowili zakończyć swoją rywalizację ostatnią walką, która miała odbyć się na gali Bragging Rights. Stypulacją walki miał być Iron Man Match oraz warunek, w którym porażka Ceny oznaczała odejście z RAW. 25 października 2009 roku na gali Bragging Rights, John Cena pokonał Randy'ego Ortona w Iron Man Matchu (wynikiem 6:5), co oznaczało także, że został mistrzem WWE po raz piąty w karierze!

John Cena został następnie wmieszany w walkę przeciwko członkom Degeneration X. Na Survivor Series został wyznaczony Triple Threat Match, w którym Cena okazał się lepszy od Triple H'a oraz Shawna Michaelsa. Na RAW odbył się Battle Royal, którego zwycięzca zgarniał title shota na pas WWE podczas gali TLC, pojedynek wygrał niedawno debiutujący Sheamus. Przed wspomnianą galą PPV zostało także ustalone, że będzie to Tables Match. Walkę na grudniowym TLC niespodziewanie wygrał Irlandczyk, który zdobył pas WWE po raz pierwszy w swojej karierze! Cena wygrał mini turniej podczas RAW 'Slammy Awards' o miano gwiazdy roku, gdzie udało mu się pokonać CM Punka oraz Randy'ego Ortona. Po zejściu RAW z anteny zapowiedział, że zrobi wszystko aby odzyskać pas WWE.

6-krotny i 7-krotny mistrz WWE (2010)
Podczas styczniowego Royal Rumble Matchu, John Cena znalazł się w finałowej dwójce, ale został wyeliminowany jako ostatni przez Edge'a. Udało mu się następnie zakwalifikować do Elimination Chamber Matchu pod pierwszą galę o tej samej nazwie co stypulacja. Na Elimination Chamber zdołał poddać ostatniego Triple H'a, co pozwoliło mu zostać 6-krotnym mistrzem WWE! Mistrzem długo nie był, albowiem pojawił się Vince McMahon, który ustalił Cenie kolejną walkę, z Batistą. Jak się domyślacie, John Cena nie miał z nim szans, przez co stracił pas WWE zaledwie po pięciu minutach od jego zdobycia.

Taki obrót spraw sprawił, że na WrestleManii 26 otrzymaliśmy pojedynek Johna Ceny z Batistą o pas mistrzowski WWE. Nim do tego doszło, Cena musiał pierw zasłużyć sobie na taki pojedynek, gdzie na RAW musiał pokonać pierw...Batistę. Wygrał, ale poprzez dyskwalifikację, a to wszystko dlatego, ponieważ Batista wymierzył mu specjalnie low blow. Na WrestleManii 26, John Cena poddał Batistę po przejściu do STF, dzięki czemu odzyskał pas WWE, który zdobył po raz siódmy w karierze! Ich rywalizacja oczywiście się nie zakończyła. Na Extreme Rules, John Cena pokonał Batistę po raz drugi, tym razem w Last Man Standing Matchu, gdzie aby z nim wygrać, musiał obkleić jego nogi taśmą wokół stalowego narożnika, aby sędzia mógł go wyliczyć. Wszystko zakończyło się na Over the Limit, gdzie otrzymaliśmy wszystkim dobrze znany 'I Quit' Matchu. Batista wypowiedział te dwa słowa w momencie, kiedy Cena miał go na barkach, będąc w tym samym czasie na dachu samochodu na rampie. Oczywiście po samej walce wymierzył mu potężne Attitude Adjustment na rampę! Po całej sytuacji, Cena został jeszcze zaatakowany od tyłu przez Sheamusa.

Feud z Nexusem (2010–2011)
7 czerwca 2010 roku Cena został zaatakowany przez roster pierwszego sezonu NXT, grupa ta nosiła nazwę Nexus. Tego dnia rozpoczęło się coś nowego, młodziaki rozwaliły Johna Cenę oraz cały ring, zapowiadało się coś wielkiego. Na gali Fatal 4-Way John Cena stracił pas WWE na rzecz Sheamusa, wszystko to przez atak grupy Nexus. Cena odniósł ponownie porażkę na Money in the Bank, przegrał z Sheamusem w Steel Cage Matchu, Nexus nie dał szansy wyjścia Johnowi z klatki. Taki obrót spraw spowodował, że John Cena stworzył własną drużynę - Edge, Chris Jericho, John Morrison, R-Truth, The Great Khali i Bret Hart. Kontuzjowanego Khaliego zastąpił były członek Nexusa..Daniel Bryan. Drużyna Johna Ceny pokonała Nexus na najgorętszej gali lata, czyli SummerSlam.

Wade Barrett chce, aby Cena dołączył do jego grupy, ten się nie zgadza na to. Lider Nexusa postanowił więc wyzwać go na pojedynek na gali Hell in a Cell, jeśli przegra to dołączy do Nexusa. Tak też się dzieje, Barrett odnosi zwycięstwo dzięki interwnecji obecnego Braya Wyatta oraz Curtisa Axela. Dzień później na RAW poznaliśmy anonimowego menadżera RAW, który poinformował Johna, że musi wykonywać polecenia Barretta, jeśli nie to zostanie zwolniony. Na gali Bragging Rights wraz z Davidem Otungą zdobyli pasy tag team pokonując Cody'ego Rhodesa i Drew McIntyre'a. Cena został zmuszczony przez Barretta, który kazał mu zwyciężcyć w jego walce z Ortonem o pas WWE, tak też się stało, lecz zwyciężył przez dyskwalifikację, gdyż Cena go zaatakował. Dzień później na RAW starcił pasy drużynowe na rzecz Heatha Slatera oraz Justina Gabriela, Barrett kazał się podłożyć jego drużynowemu partnerowi.

Na Surivor Series odbył się pojedynek Randy'ego Ortona z Wade'm Barrettem o WWE Championship, a sędzią specjalnym był John Cena. Zasada tego pojedynku była taka, że jeśli Barrett przegra, to Cena zostaje zwolniony. Tak też się stało, był to oczywiście storyline. Dzień później na RAW posłuchaliśmy mowy pożegnalnej Johna Ceny, pojawił się jeszcze później atakując Wade'a Barretta w jego walce z Randy'm Ortonem o pas WWE. Następne tygodnie to pojawianie się Johna Ceny i atakowanie po kolei każdego członka Nexusa, taki obrót spraw spowodował, że została ustalona walka między nim a Wade'm Barrettem na gali TLC. Obaj zmierzyli się w Chairs Matchu, który został wygrany przez lidera Cenation.

27 grudnia Nexus ogłosiło, że będzie miało nowego lidera, tego samego wieczoru zaatakowali Johna Cenę i pozostawili opaskę grupy w ringu, a kto został ich nowym liderem? CM Punk. W następnych tygodniach mieliśmy rywalizację o lidera grupy między Punkiem a Barrettem. Na RAW odbył się Triple Threat Match w Steel Cage o pretendenta do pasa WWE, udział wziął nim Barrett. Punk poinformował Wade'a, że jeśli przegra to nie będzie już liderem Nexusa, a jeśli wygra to wciąż nim pozostanie. Pojedynku nie wygrał, ponieważ przeszkodził mu właśnie Punk.

17 stycznia na RAW Cena zmierzył się z CM Punkiem. Wtedy zadebiutował nowym członek grupy, Mayson Ryan, który zaatakował lidera Cenation. Rywalizacja kończy się na Royal Rumble w 2011 roku, Cena wyeliminował prawie cały Nexus w Royal Rumble Matchu.

Feudy o pas mistrzowski WWE (2011)
Cena brał udział w Royal Rumble Matchu, gdzie był w finałowej piątce. Został wyeliminowany przez The Miza, który nie brał w ogóle udziału w tym pojedynku. Na gali Elimination Chamber John Cena wygrał pojedynek w tej stypulacji, który dał mu title shota na pas WWE podczas WrestleManii 27. 21 lutego na RAW rozpoczął się inny konflikt, z The Rockiem. Tego samego wieczoru wraz z The Mizem pokonali Heatha Slatera oraz Justina Gabriela, zostali nowymi mistrzami tag team! Po starciu obaj zarządali rewanżu, pojedynek został wznowiony przez anonimowego generalnego menadżera RAW, obaj stracili pasy. Z tygodnia na tydzień Cena i The Rock sobie dogadywali, doszło do momentu, gdzie obaj po raz pierwszy ze sobą staneli twarzą w twarz. John zarzucił Rockowi, że występami w WWE wykreaował sobie drogę do kariery filmowej. Po konfrontacji słownej doszło do ich brawlu z The Mizem i Alexem Rileyem, po tym Cena wymierzył Rockowi Attitude Adjustment! Na WrestleManii 27 pojedynek Ceny z Mizem zakończył się podwójnym wyliczeniem, Rock jako gospodarz show wznowił pojedynek, który tym razem jest bez dyskwalifikacji. Starcie wygrał Miz, który pokonał rywala po tym jak ten oberwał Rock Bottom. Dzień później na RAW została ogłoszona wielka walka, na WrestleManii 28 John Cena zmierzy się z The Rockiem w ''Once in a lifetime''! Na gali Extreme Rules odbył się pojedynek w Steel Cage, Cena pokonał The Miza i Johna Morrisona, został nowym WWE Championem! Na następnej gali jaką było Over The Limit odbył się I Quit Match, w którym The Miz nie dał rady. Następnie John rozpoczął program z R-Truthem, został zakończony na Capitol Punishment wygraną ówczesnego mistrza.

Feud z CM Punkiem (2011)
Po Capitol Punishment rozpoczął się wielki feud z CM Punkiem. Z tego powodu na Money in the Bank doszło do ich pojedynku, Punk obiecał, że jeśli zwycięży to odejdzie z pasem WWE. Natomiast Vince poinformował Cenę, że jeśli przegra to zostanie zwolniony. Tak też się dzieje, Punk pokonuje Johna Cenę i odchodzi z pasem WWE! Dzień później na RAW poznaliśmy nowego mistrza WWE, został nim Rey Mysterio. Cena nie został zwolniony, tego samego dnia dostał title shota, którego wykorzystał, pokonał Reya Mysterio. Po pojedynu pojawił się CM Punk, mieliśmy dwóch mistrzów WWE w jednym ringu. Taki stan rzeczy doprowadził do ich walki na SummerSlam, pojedynek miał wyłonić jedynego i prawdziwego mistrza. Sędzią specjalnym był Triple H, a pojedynek wygrał CM Punk. Tego samego wieczoru Alberto Del Rio wykorzystał na nim walizkę Money in the Bank. Na Night of Champions Cena otrzymał walkę o pas przeciwko Meksykaninowi, pokonał go i został nowym WWE Championem! Na Hell in a Cell odbył się Triple Threat Match w klatce, pojedynek wygrał Del Rio. Po starciu do ringu wkroczył The Miz i R-Truth, którzy brutalnie zaatakowali zawodników, pracowników i kamerzystów. Obaj tydzień wcześniej zostali zwolnieni przez Triple H'a.


Współpraca i feud z The Rockiem (2011-2012)
To doprowadziło do wielkiego pojedynku drużynowego na Survivor Series, John Cena oraz The Rock pokonali R-Trutha i The Miza. Po pojedynku The Rock wymierzył kolejny Rock Bottom swojego koledze.

12 grudnia John Cena podczas pojedynku z Markiem Henrym został zaatakowany przez powracającego Kane'a. Obaj rozpoczeli ze sobą program, Kane ciągle go atakował, próbował go przekonać, aby przeszedł na stronę nienawiści. Tak się nie stało, Cena zremisował z nim na Royal Rumble, a na Elimination Chamber pokonał go w Ambulance Matchu. Po Elimination Chamber nadszedł czas na rywalizację Ceny i The Rocka, co prawda była to praktycznie tylko konfrontacja słowa, ale jednak była. Pojedynek był zapowiadany jako ''once in a lifetime''. Cena w swoich wypowiedział mówił, że zwycięstwo jest dla niego wszystkim w tym biznesie. Niestety, odniósł porażkę.

Dzień później na RAW chciał, aby do ringu wyszedł The Rock, chciał go przeprosić. Jednak zamiast niego pojawił się powracający Brock Lesnar. Ten na powitanie wymierzył mu F-5! Ich rywalizacja doprowadziła do ich walki na Extreme Rules, po ciężkim pojedynku zwyciężył Lider Cenation. Na RAW John Cena został zaatakowany przez Johna Laurinaitsa, który oświadczył mu, że jest jego rywalem na Over The Limit. Pojedynek był bardzo komediowy, ważne jest to, co wydarzyło się pod koniec, Big Show przyprowadził uciekającego Laurinaitisa do ringu, wydawałoby się, że Cena wykona mu Attitude Adjustment, jednak olbrzym miał inny plan, znokautował go! Na No Way Out została ogłoszona walka Ceny z Showem, jeśli Cena zwycięży to Laurinaitis zostanie zwolniony. W Steel Cage Matchu zwycięstwo odniósł John Cena, po pojedynku Vince McMahon powiedział mu, że zostaje zwolniony, a Cena dorzucił mu AA na stół komentatorski!

Mr. Money in the Bank (2012)
Na Money in the Bank wziął udział w Ladder Matchu o walizkę z kontraktem, wygrał ją pokonując Kane'a, Big Showa, The Miza oraz Chrisa Jericho. Zrealizował ją na 1000 odcinku RAW w czystym pojedynku z CM Punkiem, pojedynek wygrał, ale przez dyskwalifikację, dlatego też pasa WWE nie zdobył. Zaatakował go Big Show, to spowodowało, że John Cena jest pierwszy w historii, który nie zdobył tytułu po zrealizowaniu walizki. Na SummerSlam doszło do Triple Threat Matchu, w którym CM Punk pokonał Johna Cenę i Big Showa. Cena zmierzył się ponownie z Punkiem na Night of Champions, w swoim rodzinnym mieście.. niestety był remis. 20 września zostało ogłoszne, że Cena z powodu kontuzji ramienia nie wezmie udziału w walce na Hell in a Cell, Punk zmierzył się tylko z Rybackiem. Do tego Triple Threat Matchu doszło na Survivor Series, Punk skutecznie obronił pas WWE. John Cena w między czasie został podejrzany o romans z AJ Lee, ówczesną generalną menadżerką RAW. Doszło więc do konfliktu Johna z Dolphem Zigglerem. Na TLC obaj zmierzyli się ze sobą w Ladder Matchu, a na szali była walizka Money in the Bank w posiadaniu Zigglera. Pojedynek wygrał Dolph Ziggler, który otrzymał pomoc od AJ, tym samym odwróciła się od Johna Ceny. Następnego dnia John Cena wraz z Vickie Guerrero zmierzył się z Dolphem Zigglerem i AJ Lee, starcie wygrał przez dyskwalifikację, ponieważ został zaatakowany przez debiutującego Big E Langstona! 7 stycznia 2013 roku pokonał Zigglera w Steel Cage Matchu.

2-krotny zwycięzca Royal Rumble Matchu (2013)
27 stycznia wziął udział w Royal Rumble Matchu, wszedł z numerem 19 i po raz drugi w karierze wygrał ten pojedynek. Tego samego wieczoru The Rock pokonał CM Punka, został nowym mistrzem WWE! Obaj mieli się ze sobą zmerzyć na Elimination Chamber w rewanżu, dlatego też Cena powiedział, że wybiera WWE Championship. John Cena w między czasie został wplątany w rywalizację z The Shield, na Elimination Chamber wraz z Rybackiem i Sheamusem z nimi przegrali. Tego samego wieczoru The Rock zwyciężył z CM Punkiem. 25 lutego na RAW odbyło się starcie Ceny z Punkiem, zwycięzca zawalczy o pas WWE podczas WrestleManii 29. Po długim i dobrym pojedynku zwyciężył John Cena. Na WrestleManii odbyła się druga walka Johna Ceny z The Rockiem, która tym razem została wygrana przez Johna Cenę. Cena został po raz jedenasty mistrzem WWE!!

Noc później rozpoczął rywalizacje z Rybackiem, zmierzył się z nim dwukrotnie. Na Extreme Rules obaj zmerzyli się w Last Man Standing Matchu, który zakończył się bez rezultatu, na Payback odbył się pojedynek w 3 Stages of Hell Matchu, Cena wygrał wynikiem 2-1. Następnym w kolejce był Mark Henry, który sprytnie wymyślił sobie plan z odejściem na emeryturę, przez najbliższe tygodnie Henry nad nim dominował. Doszło więc do walki na gali Money in the Bank, Cena pokonał go poprzez STF! Na RAW John Cena dostał możliwość wyboru rywala na SummerSlam, a wybrał..Daniela Bryana. 18 sierpnia 2013 roku na SummerSlam przegrał z Danielem Bryanem i stracił pas WWE. Noc później ogłosił, że musi udać się na przerwę, ponieważ musi poddać się operacji tricepsa. Jego powrót oczekiwany był od 4 do 6 miesięcy.

Powrót po kontuzji, 3-krotny mistrz wagi ciężkiej (2013–2014)
7 października Vickie Guerrero ogłosiła, że na gali Hell in a Cell Alberto Del Rio będzie bronił pas wagi ciężkiej przeciwko powracjącemu Johnowi Cenie. Trzy tygodnie później John Cena pokonuje Meksykanina i zdobywa pas World Heavyweight Championship po raz trzeci w karierze! 28 listopada na RAW Damien Sandow brutalnie zaatakował mistrza i zrealizował wcześniej zdobytą walizkę Money in the Bank, pojedynku jednak nie zdołał wygrać. Na Survivor Series odbył się rewanż z Hell in a Cell, Del Rio nie dał rady pokonać Johna Ceny. Tego samego wieczoru lider Cenation przyszedł do ringu, gdzie znajdował się WWE Champion Randy Orton, obaj wznosili do góry pasy mistrzowskie.

25 listopada na RAW dochodzi do ich konfrontacji, Cena stwierdził, że w WWE jest tylko ''jeden mistrz'', Hunter postanowił więc ustalić pojedynek na TLC, gdzie oba pasy zostaną zunifikowane. 14 grudnia odbył się TLC Match, w którym Randy Orton pokonał Johna Cenę i został pierwszym w historii WWE World Heavyweight Championem. Stephanie McMahon ogłosiła rewanż na Royal Rumble, pojedynek ponownie wygrał Orton, lecz tym razem dzięki pomocy The Wyatt Family. Na RAW John Cena, Sheamus i Daniel Bryan pokonali przez dyskwalifikację The Shield, dzięki temu dostali się do Elimination Chamber Matchu o WWE World Heavyweight Championship. Na Elimination Chamber Orton skutecznie obronił tytuły, a Cena został ponownie zaatakowany przez The Wyatt Family, przez to został wyeliminowany.

Po Elimination Chamber John Cena wyzwał Braya Wyatta na pojedynek na WrestleManii 30, ten zaakceptował wyzwanie. Na jubileuszowej WrestleManii pojedynek wygrał John Cena, to nie był koniec tej rywalizacji, ponownie zmierzyli się na Extreme Rules, tym razem w Steel Cage Matchu, tym razem wygraną odniósł Bray Wyatt. Koniec tej rywalizacji nastał na gali Payback, obaj zmierzyli się ze sobą w Last Man Standing Matchu. Po bardzo dobrym pojedynku wygrał John Cena, który ogólnie wyszedł górą w tym feudzie.

Feud z The Authority (2014)
John rozpoczął mały konflikt z The Authority, a dokładnie ze Stephanie McMahon. Za karę otrzymał starcie z Kane'm, które zdołał wygrać przez dyskwalifikację. W następnym tygodniu Cena wraz z Deanem Ambrose'm i Romanem Reignsem pokonali The Wyatt Family. Cena dostał szansę walki w Ladder Matchu o WWE World Heavyweight Championship na Money in the Bank. Pierw jednak musiał pokonać Kane'a w Stretcher Matchu, który został ustalony przez Triple H'a, tak też się stało. Cena wygrał na Money in the Bank i został po raz 15 mistrzem świata wagi ciężkiej!! Dzień później na RAW dowiedzieliśmy się, że John Cena będzie na okładce WWE 2K15. Na Battleground pokonał w Fatal 4-Way Matchu Randy'ego Ortona, Kane'a oraz Romana Reignsa.

Na SummerSlam, John Cena odniósł bolesną porażkę z Brockiem Lesnarem, który odebrał mu pas WWE World Heavyweight Championship. Tak zakończył się jego 49 dniowy reign z pasem.

Pas WWE WHC, United States Champion (2014-2015)
Na Night of Champions doszło do rewanżu, Cena wygrał starcie, lecz poprzez dyskwalifikację. W pojedynek wmieszał się Seth Rollins, i przez to Lesnar zachował pas WWE World Heavyweight Championship. Następnym celem Johna Ceny stał się Seth Rollins, jednak tego chciał również dorwać Dean Ambrose. 2 tygodnie przed galą Hell in a Cell, Dean Ambrose pokonał Johna Cenę w No Holds Barred Contract on a Pole matchu i dzięki temu to on będzie mógł zmierzyć się z Sethem Rollinsem. John w nagrodę pocieszenia otrzymał walkę z Randy'm Ortonem w Hell in a Cell Matchu, gdzie zwycięzca miał otrzymać title shota na pas WWE World Heavyweight Championship. Ostatecznie wygrał John Cena i to on wkrótce zmierzy się po raz kolejny z Brockiem Lesnarem. Na Survivor Series, ekipa Johna Ceny pokonała The Authority, tym samym Triple H i Stephanie McMahon pożegnali się z rządami nad WWE. Cena został w trakcie walki wyeliminowany przez Setha Rollinsa po tym jak Big Show go znokautował. Bohaterem drużyny został Dolph Ziggler, który dzięki debiutującemu Stingowi wyeliminował jako ostatniego Triple H'a. Lider Cenation następnie wdał się w rywalizacje z Sethem Rollinsem, którego pokonał na gali TLC w Tables Matchu, tym samym zachował miano pretendenta do pasa WWE World Heavyweight Championship. Noc później, Seth Rollins pokonał Johna Cenę w Steel Cage Matchu, dzięki wcześniejszej interwencji Brocka Lesnara, który wymierzył Johnowi trzy german suplexy oraz F5. Na świątecznym RAW, które odbywało się 22 grudnia, John Cena pokonał Setha Rollinsa w kolejnym rewanżowym pojedynku.

Mistrz Stanów Zjednoczonych po raz czwarty i piąty (2015)
Na Royal Rumble, Brock Lesnar pokonał Johna Cenę i Setha Rollinsa w niesamowitym triple threat matchu o pas WWE World Heavyweight Championship. Tuż po gali, John Cena rozpoczął nową rywalizacje, tym razem z Rusevem. 22 lutego na gali Fastlane, Rusev był sprytniejszy, dlatego zdołał pokonać Johna Cenę poprzez techniczne poddanie, innymi słowy, sędzia przerwał pojedynek, kiedy John Cena stracił przytomność. Na WrestleManii 31 doszło do ich rewanżu, który tym razem przyniósł nam innego zwycięzcę, lidera Cenation, który został po raz czwarty w karierze mistrzem Stanów Zjednoczonych! 30 marca 2015 roku, John Cena zapoczątkował swój Open Challenge o pas Stanów Zjednoczonych. Tej nocy na RAW, bronił tytułu w walce przeciwko Deanowi Ambrose'owi, którego w ostateczności pokonał. Kolejny tydzień przyniósł nam walkę ze Stardustem, którą także wygrał. 13 kwietnia na RAW w Londynie, John Cena obronił tytuł w walce przeciwko Bad News Barrettowi. Następny epizod RAW przyniósł nam starcie z Kane'm, które John Cena wygrał po Attitude Adjustment. Na gali Extreme Rules, Rusev przegrał po raz drugi z Johnem Ceną, tym razem w Russian Chain Matchu. Tydzień później doszło do kolejnej obrony mistrzowskiej, tym razem John Cena podjął się arcytrudnego wyzwania w postaci Sami Zayna. W ostateczności dał sobie radę. 11 maja na RAW, Cena przegrał z Neville'm poprzez dyskwalifikację, ponieważ w walce interweniował Rusev. Na gali Payback, John Cena pokonał Ruseva w 'I Quit' Matchu, dzięki czemu ponownie zachował tytuł. Noc później, John Cena został zaatakowany przez debiutującego Kevina Owensa. Na Elimination Chamber zmierzyli się obaj w Champion vs. Champion Matchu, który zwyciężył  niespodziewanie Kevin Owens. Do rewanżu doszło na Money in the Bank, gdzie tym razem zwycięsko wyszedł lider Cenation. Zwięczeniem tej rywalizacji była walka o pas Stanów Zjednoczonych na Battleground, którą oczywiście wygrał John Cena. Potem przyszła kolej na feud z mistrzem WWE - Sethem Rollinsem. Podczas SummerSlam na szali znalazły się dwa tytuły, które w ostateczności trafiły do Rollinsa, dzieki pomocy ze strony Jona Stewarta, który zaatakował Cenę. Tak też zakończył sie jego title run z pasem Stanów Zjednoczonych. Na Night of Champions doszło do rewanżu o pas Stanów Zjednoczonych, który powrócił w ręce Johna Ceny po raz piąty! Noc później na RAW doszło do kolejnego rewanżu, jednak Rollins nieskutecznie próbował odebrać tytuł. Na specjalnym evencie w Madison Square Garden, John Cena pokonał Setha Rollinsa w Steel Cage Matchu. Jako, że John Cena nie miał już kolejnego rywala, szukał go w US Open Challenge na Hell in a Cell. Kiedy doszło już do tego momentu, na wyzwanie odpowiedział powracający..Alberto Del Rio. Meksykanin ku zaskoczeniu innych pokonał Johna Cenę i zgarnął pas Stanów Zjednoczonych!

John Cena po tym PPV udał się na przerwę, a powrócił dosłownie na koniec roku. 28 grudnia na RAW zmierzył się z Alberto Del Rio w walce rewanżowej o pas Stanów Zjednoczonych. Walkę wygrał, ale poprzez dyskwalifikację. W ostatnim dniu 2015 roku, John Cena zawitał na SmackDown, gdzie stał przy ringu w trakcie walki Kalisto z Alberto Del Rio. Dzięki jego pomocy, Luchador mógł cieszyć się ze zwycięstwa nad Del Rio.

Długa przerwa, powrót, przerwa i powrót (2016)
7 stycznia na RAW, John Cena ogłosił, że będzie musiał przejść operację barku, przez co będzie wyłączony z ringu na około pół roku. Jednorazowo udało mu się powrócić na WrestleManię 32, gdzie wraz z The Rockiem rozprawił się z The Wyatt Family. Po kolejnej dłuższej przerwie, John Cena powrócił do ringu 30 maja na RAW, gdzie od razu rozpoczął feud z AJ Stylesem. I tak też obaj zmierzyli się ze sobą na Money in the Bank, gdzie zwycięstwo odniosł AJ Styles, dzięki pomocy Gallowsa i Andersona. Potem do feudu wmieszali się także Big Cass i Enzo Amore, przez co na Battleground doszło do Six-Man Tag Team Matchu, w którym face'owie pokonali The Club. Jednak kilka dni wcześniej, na SmackDown odbył się powracający draft, w wyniku czego lider Cenation został przeniesiony na niebieską tygodniówkę, oczywiście wraz ze swoim rywalem. Koniec feudu nastąpił na SummerSlam, gdzie drugie zwycięstwo odniósł AJ Styles. Po walce John Cena zostawił swoją opaskę, po czym opuścił ring ze smutną miną.

John miał krótką przerwę od występów w ringu, po czym kiedy powrócił, zyskał od razu title shota na pas WWE, który był wtedy w posiadaniu AJ Stylesa. Na No Mercy doszło do Triple Threat Matchu, gdzie AJ Styles pokonał Johna Cenę i Deana Ambrose'a, broniąc tym samym pasa mistrzowskiego WWE. Po tym PPV, John Cena udał się na kolejną, tym razem dłuższą przerwę.

Powrócił 27 grudnia na SmackDown, gdzie jasno zadeklarował, że na Royal Rumble zmierzy się o pas mistrzowski WWE. Tego samego wieczoru okazało się, że zmierzy się na styczniowym PPV po raz kolejny z AJ Stylesem.

16-krotny mistrz WWE (2017) 
10 stycznia na SmackDown, John Cena pokonał Barona Corbina w starciu singlowym. Dwa tygodnie później na gali Royal Rumble, John Cena pokonał AJ Stylesa o pas mistrzowski WWE, dzięki czemu stał się 16-krotnym WWE Championem! To oznaczało również wyrównanie rekordu Rica Flaira w ilości posiadania najważniejszych pasów mistrzowskich! Na Elimination Chamber, John Cena stracił pas WWE w Elimination Chamber Matchu po tym jak został wyeliminowany przez Braya Wyatta, który zresztą ostatecznie wygrał ten pojedynek. Dwa dni później, John Cena zyskał szansę odzyskania mistrzostwa, lecz po otrzymaniu Sister Abigail przegrał w triple threat matchu. 21 lutego na SmackDown, John Cena wziął udział w Battle Royal o miano pretendenta do tytułu, lecz został wyeliminowany przez Miza, którego sam wcześniej wyrzucił z ringu. I tak też zapoczątkowało jego feud z The Mizem, gdzie dołączyła jeszcze Nikki Bella i Maryse. Sama rywalizacja polegała na tym, która para z nich jest lepsza. Na WrestleManii 33, to John Cena i Nikki Bella pokonali The Miza i Maryse, po czym lider Cenation oświadczył się swojej kobiecie!!! Oboje po WrestleManii udali się na przerwę od występów w ringu.

Koniec pewnej ery (2017)
Lider Cenation powrócił do WWE na Dzień Niepodległości, pojawiając się 4 lipca na SmackDown. Tego samego dnia rozpoczął feud z Rusevem, a punktem przewodnim były flagi USA i Bułgarii. Obaj panowie zmierzyli się właśnie w Flag Matchu na gali Battleground, a zwycięzcą tego pojedynku został John Cena. 1 sierpnia na SmackDown, John Cena stanął przed szansą zdobycia title shota na pas mistrzowski WWE, jednak porażka z Shinsuke Nakamurą przekreśliła te plany. Po zejściu show z anteny, Cena pomógł Japończykowi, który został zaatakowany przez Barona Corbina. I tutaj John rozpoczął kolejny, tym razem o wiele krótszy program, z finałem na SummerSlam. W openerze gali, Cena łatwo pokonał Barona Corbina. Warto wspomnieć, że na ostatnim SmackDown przed tym PPV, Cena przyczynił się do utraty walizki Money in the Bank, która była w posiadaniu Corbina. 21 sierpnia, John Cena zaliczył swój powrót na RAW, gdzie w walce wieczoru pokonał The Miza i Samoe Joe w starciu tag teamowym, a jego tag team partnerem był Roman Reigns. Już tydzień później doszło do ich pierwszej, shotowej konfrontacji. W rezultacie powstał nam dlugo wyczekiwany pojedynek, który miał się odbyć na gali No Mercy. Kolejne dwa tygodnie, to kolejne słowne konfrontacje pomiędzy nim a Romanem Reignsem. Ostatnie słowo należało właśnie do Reignsa, albowiem John Cena nie zjawił się na ostatnim RAW przed zbliżającym się PPV. Na No Mercy, Roman Reigns pokonał Johna Cenę, kończąc tym samym pewną erę. Po walce, John Cena pożegnał się z fanami, którzy mu dziękowali.

John Cena powrócił do federacji 19 listopada na galę Survivor Series, gdzie wziął udział w Traditional 5 vs. 5 Elimination Matchu. Lider Cenation reprezentował podczas gali barwy SmackDown. Rezultat był taki, że John Cena zdołał wyeliminować Samoa Joe, natomiast to on był następny do eliminacji, a uczynił to Kurt Angle. W ostateczności to drużyna RAW odniosła sukces.

Po miesięcznej przerwie, John Cena zawitał 25 grudnia na RAW, gdzie przemowę przerwał mu Elias. Po tym jak ten go zaatakował, rzucił mu wyzwanie w postaci walki. Zwycięstwo przypadło 16-krotnemu mistrzowi WWE.

Z szansą na zdobycie jakiegoś mistrzostwa (2018)
Na początku roku dostaliśmy informacje, że John Cena weźmie udział w Royal Rumble Matchu. Lider Cenation powrócił 22 stycznia na 25-lecie RAW, gdzie po raz kolejny skonfrontował się z Eliasem. Tym razem doszło do bójki, z której lepiej wyszedł rywal Ceny. Na Royal Rumble, John Cena wyszedł z numerem 20, gdzie zdołał wyeliminować 3 rywali, jednak walki nie wygrał. Został wyeliminowany przez zwycięzcę - Shinsuke Nakamurę. Dzień później na RAW, John Cena pokonał Finna Balora w walce kwalifikacyjnej do Elimination Chamber Matchu o miano pretendenta do pasa Universal Championship. 5 lutego na RAW, Cena wziął udział w triple threat matchu, gdzie zwycięzca zgarniał ostatni slot w komorze eliminacji. Walki jednak nie wygrał, ponieważ sprytem okazał się Elias. Kolejne RAW i kolejna walka, tym razem z The Mizem, gdzie na szali tym razem znalazło się wejście jako pierwszy, a taką 'nagrodę' miał otrzymać przegrany, czyli w ostateczności The Miz. Ostatnie RAW przed Elimination Chamber przyniosło nam 7-osobowy Gauntlet Match pomiędzy uczestnikami. Cena przegrał już w pierwszym pojedynku, albowiem musiał uznać wyższość Setha Rollinsa. Na Elimination Chamber, Cena został wyeliminowany przez Brauna Strowmana i jego kolejna szansa na walkę podczas WrestleManii została zmarnowana.

Walka na WrestleManii 34 i nieregularne występy (2018)
Lider Cenation się nie poddawał, przeszedł na SmackDown, aby tam znaleźć swoje miejsce na WrestleManii. Chciał dołączyć do walki o pas WWE podczas Fastlane, ale pierw musiał pokonać AJ Stylesa. Oczywiście zrobił to i dzięki temu dostał kolejną szansę na zdobycie tytułu. Mimo tego, Cena i tak nie wygrał pojedynku i jego marzenia o walce podczas WrestleManii 34 były już minimalne. 12 marca na RAW, Cena rzucił oficjalne wyzwanie Undertakerowi na walkę podczas WrestleManii 34! Przez następne trzy tygodnie, Cena nie otrzymał odpowiedzi, mimo swoich starań i na najważniejszą galę w roku udał się jako fan. Oczywiście nie było tak do końca jak mówił. Po pewnym czasie opuścił trybuny, co zwiastowało jego wyjście do ringu. I tak też było, wyszedł do ringu z myślą, że Undertker się pojawi. Tak się jednak nie stało, ponieważ zamiast niego pojawił się... Elias. On w swoim stylu zaczął wszystko i wszystkich obrażać, więc Cena postanowił spuścić mu lanie. I właśnie po tym dostaliśmy Undertakera. Doszło do walki, a raczej squasu, albowiem Undertaker zniszczył Johna Cenę w niecałe trzy minuty!

Na kwietniowym Greatest Royal Rumble w Arabii Saudyjskiej, John Cena pokonał Triple H'a w singlowym pojedynku. Kolejny pojedynek w WWE stoczył dopiero 6 października podczas WWE Super Show-Down w Autralii, gdzie w drużynie z Bobbym Lashleyem pokonał Kevina Owensa oraz Eliasa...


-----------------------------------------------

Osiągnięcia i nagrody:

Ohio Valley Wrestling:
1x OVW Heavyweight Championship
1x OVW Southern Tag Team Championship – z Rico Constantino

Pro Wrestling Illustrated:
PWI Feud of the Year (2006) vs. Edge
PWI Feud of the Year (2011) vs. CM Punk 
PWI Match of the Year (2007) vs. Shawn Michaels na RAW
PWI Match of the Year (2011) vs. CM Punk na Money in the Bank
PWI Match of the Year (2013) vs. Daniel Bryan na SummerSlam
PWI Match of the Year (2014) vs. Bray Wyatt na Payback
PWI Match of the Year (2016) vs. AJ Styles na SummerSlam
PWI Most Improved Wrestler of the Year (2003)
PWI Most Popular Wrestler of the Year (2004-2005, 2007, 2012)
PWI Wrestler of the Year (2006-2007)
PWI sklasyfikowało go na pierwszym miejscu z 500 najlepszych pojedynczych wrestlerów, w roku 2006, 2007 i 2013.

Ultimate Pro Wrestling:
1x UPW Heavyweight Championship

World Wrestling Entertainment:
3x World Heavyweight Championship
2x World Tag Team Championship – z Shawnem Michaelsem (1), Batistą (1)
2x WWE Tag Team Championship - z The Mizem (1), Davidem Otungą (1)
13x WWE Championship
5x WWE United States Championship
2x Zwycięzca Royal Rumble (2008, 2013)
1x Mr. Money in the Bank - 2012
Nagrody WWE Slammy Awards
Slammy Award – 2009, 2010, 2012 (Superstar of the Year)
Slammy Award – 2010 (Holy $#!+ Move of the Year)
Slammy Award - 2011 (Game Changer of the Year - z The Rockiem)
Slammy Award - 2012 (Kiss of the Year - z AJ Lee)
Slammy Award - 2012 (Insult of the Year)
Slammy Award – 2013, 2015 (Match of the Year: John Cena vs. The Rock - WrestleMania 29, Team Cena vs. Team Authority - Survivor Series)
Slammy Award - 2015 (Hero in All of Us)

Nagrody "Wrestling Observer Newsletter":
Wrestler of the Year (2007, 2010)
Best Box Office Draw (2007)
Best on Interviews (2007)
Most Charismatic (2006–2009)
Most Charismatic of the Decade (2000–2009)
Best Gimmick (2003)
5 star Match (2011) vs. CM Punk na Money in the Bank
Feud of the Year (2011) vs. CM Punk
Match of the Year (2011) vs. CM Punk na Money in the Bank
Most Charismatic of the Decade (2000-2009)
Worst Feud of the Year (2012) vs. Kane
Worst Worked Match of the Year (2012) vs. John Laurinaitis na Over the Limit
Worst Worked Match of the Year (2014) vs. Bray Wyatt na Extreme Rules
Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame (2012)

Inne nagrody: 
Springfield College Athletic Hall of Fame (2015)
Make-A-Wish Foundation Chris Greicius Celebrity Award
Make-A-Wish Foundation Special Recognition Award (za 300 spełnionych życzeń)
Sports Social TV Entertainer of the Year (2014)
Susan G. Komen Race for the Cure Grand Marshal (2014)
USO Legacy of Achievement Award (2016)

Życie prywatne:
Kiedy promował film '12 Rund' w 2009 roku, John Cena poinformował o zaręczynach z Elizabeth Huberdeau. Ślub wzięli 11 lipca tego samego roku, jednak po dobrych dwóch latach małżeństwa przestało im się układać. Cena złożył 1 maja 2012 roku papiery rozwodowe do sądu, co zaowocowało rozwodem 18 lipca. O rozwodzie Johna Ceny było wspomniane podczas jego feudu w WWE przeciwko The Rockowi w 2012 roku, gdzie mówiono o tym w materiale promującym ich walkę.

Jeszcze tego samego roku, John Cena związał się z Nikki Bellą, która także występowała w WWE. John oświadczył się jej 2 kwietnia 2017 roku po wspólnej walce na WrestleManii 33. Ślub planowali na 5 maja 2018 roku, jednak do niego nie doszło. 15 kwietnia otrzymaliśmy informację od pary, że postanowili się rozejść. Mimo prób naprawienia relacji, John i Nikki zakończyli we wakacje oficjalnie spekulacje, że nie wrócą już do siebie.

Inne:

Filmy

13 października 2006 roku odbyła się premiera filmu 'The Marine', gdzie John Cena zagrał główną rolę. Film został wydany przez WWE Studios, pod dystrybucją 20th Century FOX America. W pierwszym tygodniu premiery film zarobił 7 milionów dolarów, a po trzech miesiącach 18,7 milonów. Po tym jak film wyszedł na DVD, zarobiono na nim 30 milionów dolarów.

27 marca 2009 roku doszło do premiery kolejnego filmu z Johnem Ceną w roli głównej - 12 rund, który również zostało wydane przez WWE Studios. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 25 lutego 2008 roku w Nowym Orleanie. 10 września 2010 roku odbyła się premiera filmu 'Legendary', gdzie Lider Cenation zagrał jedną z ról. DVD filmu zostało wydane tego samego roku, 28 września. 21 października 2011 roku odbyła się premiera filmu Reunion, gdzie John Cena otrzymał kolejną rolę.

W 2010, 2011 i 2012 roku, John Cena zagrał w trzech częściach trylogii Freda, gdzie grał ojca tytułowego bohatera. Generalnie filmy oparte są na filmikach Lucasa Cruikshanka z YouTube'a.

Po trzyletniej przerwie, John Cena w 2015 roku powrócił do filmów, gdzie odegrał role w Trainwreck (Wykolejona) i Sisters (Siostry). Pojawił się także w kóncówce filmu Daddy's Home.

W grudniu 2017 roku otrzymaliśmy kontynuacje tego filmu (Daddy's Home 2), gdzie John Cena odegrał rolę Rogera. Jednak wcześniej w kinach pojawiło The Wall, gdzie John odegrał rolę snajpera. Na E! pojawił się w Psych:The Movie a na HBO w parodii Tour Da Pharmacy.

Kolejny rok, to kolejny film z udziałem lidera Cenation. Na wiosnę 2018 roku do kin wyszło Blockers (Strażnicy Cnoty), który Wam serdecznie polecam. Oczywiście z racji roli Johna Ceny :). W grudniu tego roku pojawi się jeszcze spin-off Transformersów 'Bumblebee', a na przyszły rok nagrywany jest już film Project X, gdzie John Cena połączy siły z...Jackie Chanem!

Gościnne występy
Jeszcze przed pojawieniem się w WWE, John Cena wystąpił w internetowym show Go Sick as Bruebaker jako zły i miażdzący wrestler w 2001 roku.

Podczas swojej kariery w WWE pojawił się trzykrotnie w programie ABC's Jimmy Kimmel Live!, pojawiał się również w porannych audycjach radiowych, takich jak CBS i XM w 2006 roku. Pojawiał się również w  NBC's Late Night z Conanem O'Brienem, Fuse's Celebrity Playlist, Fox Sports Net's The Best Damn Sports Show Period, FOX's MADtv, G4's Training Camp (z Sheltonem Benjaminem) oraz dwa razy w MTV's Punk'd (Sierpień 2006 i Maj 2007). W 2005 roku wraz z Hulkiem Hoganem wspólnie prowadzili Teen Choice Awards.

Cena pojawił się w 2006 roku w trzecim tygodniu sezonu Nasville Star, a rok później zjawił się podczas Nickelodeon UK Kids Choice Awards.

W styczniu 2006 roku John Cena, Batista oraz Ashleu pojawili się w jednym z odcinków programu ''Dom nie do poznania'', gdzie wręczyli osiem biletów na WrestleManię 23. Dwa miesiące później wraz z Bobby'm Lashleyem pojawili się w NBC, w grze o nazwie Deal or No Deal. 9 kwietnia 2008 roku z Triple H'em i Chrisem Jericho pojawili się w specjalnym odcinku programu Idol Gives Back. W marcu 2009 roku pojawił się na wstępie do odcinka Saturday Night Live. 7 marca 2009 roku pojawił się gościnnie w NPR's quiz show Wait Wait... Don't Tell Me! in a Not My Job z tytułem sekwencji "Sure, pro wrestling is a good gig, but when you win, do they throw teddy bears into the ring?".

Od 2016 roku, John Cena dosyć często zaczął się pojawiać w porannym programie Today Show. Głównie jako współprowadzący.

Telewizja
W 2001 roku John Cena będąc jeszcze w Ultimate Pro Wrestling oraz Ohio Valley Wrestling, wziął udział w produkcji UPN, w reality show pod nazwą Manhunt, gdzie przybrał posta Big Tim Kingmana. Jego postać łapała złych przestępców, którzy próbowali uciec.

W 2007 roku pojawił się na kanale ABC Reality, w programie Fast Cars and Superstars: The Gillette Young Guns Celebrity Race. Zajął tam trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji, dochodząc do finałowego odcinka sezonu, który odbył się 24 czerwca. Tego samego roku wziął także udział w programie ''Death Grip: Inside Pro Wrestling'', gdzie poruszane były tematy brania sterydów i narkotyków w pro wrestlingu. Na pytanie, czy brał sterydy odpowiedział: ''Nie mogę powiedzieć, że nie mam, ale nigdy nie udowodnicie mi, że mam''. Co ciekawe, dzień później w materiale WWE, w tym samym pytaniu odpowiedź Ceny była następująca - ''Absolutnie nie''. Ogólnie było przy tym dużo kontrowersji.

Był gospodarzem Australijskiego Nickelodeon Kids Choice Awards z Natalie Bassingthwaighte. Show odbyło się 11 października 2008 w Melbourne.

Wystąpił gościnnie jako Ewan O'Hara w jednym z odcinków czwartego sezonu serialu Psych. Był to brat Juliet O'Hary, grana przez Maggie Lawson.

Wystąpił w siódmy odcinku Hannah Montana Forever jako on sam.

Występował w kilku sezonach Total Divas (7) oraz The Bella Twins (3).

John Cena był wielokrotnie współprowadzącym programu Today Show na kanale NBC. Były to następujące dni: 17 sierpnia, 28 i 29 grudnia 2015 - 28,29 i 30 marca, 9,10, 13 i 30 maja 2016 roku.

W 2016 roku otrzymał swój własny program na kanale FOX - American Grit, który rok później doczekał się drugiej serii. 

13 lipca 2016 roku poprowadził ceremonię ESPN ESPY Awards, które odbyło się w Los Angeles. Jeszcze tego samego roku, 10 grudnia, pojawił się w odcinku Saturday Night Live na NBC, gdzie także był prowadzącym.

24 grudnia 2017 roku, Nickelodeon ogłosiło, że John Cena będzie gospodarzem Nickelodeon Kids Choice Awards, które ostatecznie odbyło się 11 marca. 11 stycznia 2018 roku ogłosili po raz kolejny, że John Cena drugi raz z rzędu poprowadzi ich ceremonię, która odbyła się 24 marca 2018 roku. Cena stał się trzecim gospodarzem w historii, obok Whitney Houston i Rosie O'Donnell, który poprowadził Kids Choice Awards dwa lata pod rząd.

W połowie 2018 roku odbyła się premiera Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles na Nickelodeon, gdzie John Cena użyczył głosu do postaci Barona Draxuma.

John Cena charytatywnie
John Cena spełnił ponad 500 marzeń wraz z fundacją Make-A-Wish, które polegały na spotykaniu się z chorymi dziećmi. Generalnie jest to największa ilość spełnionych marzeń w historii fundacji Make-A-Wish. W 2009 roku otrzymał nagrodę Chris Greicius Celebrity Award.

Wraz z końcem 2011 roku, i początkiem 2012, John Cena nosił czarną koszulkę z napisem 'Rise Above Hate' (Wznieść się ponad nienawiść), która promowała kampanię WWE 'Be a Star'. Kampania miała na celu walkę z agresją innych ludzi nad osobami słabszymi. We wrześniu i październiku 2012 roku, John Cena nosił koszulkę z napisem 'Rise Aboe Cancer', we współpracy z Susan G. Komen, co miało na celu promować walkę z rakiem piersi u kobiet. Zresztą do dzisiaj w takim okresie można zobaczyć, że WWE wciąż promuje taką akcję.

W listopadzie 2016 roku, Cena pojawił się w filmiku 'We Are America', który został stworzony przez Ad Council, co było częścią kampanii 'Love Has No Labels''.

Reklamy
Jeszcze przed karierą wrestlera pojawił się w reklamie Gold's Gym. Natomiast gdy był już wrestlerem, John reklamował napoje energetyczne YJ Stinger w październiku 2003 roku oraz nieco później wystąpił w reklamie Subway, w 2006 roku. Przez jakiś czas reklamował ''kolekcję podpisów'' napojów i barów energetycznych sprzedwanych przez American Body Builders.

W 2008 roku wystąpił w reklamie kampanii Gillette's "Young Guns" NASCAR. Rok później John Cena nawiązał szerszą współpracę z Gillette, przez co powstała kampania pod nazwą ''Be a Superstar'', gdzie gościnnie pojawili się także Chris Jericho oraz Cody Rhodes.

Zapewne pamiętacie jak John Cena został nazwany przez The Rocka 'Fruity Pebbles', co miało być nawiązaniem do jego kolorowych koszulek. W 2011 roku był to dosyć popularny chant podczas gal WWE, który bardzo często słyszeliśmy w ich feudzie przed WrestleManią. W 2013 roku, John Cena znalazł się na pudełku płatków śniadaniowych...Fruity Pebbles :). 

Po tym jak The Rock nazwał Johna Cenę w WWE TV 'Fruity Pebbles' podczas ich rywalizacji w 2011 roku, lider Cenation pojawił się na pudełku płatków śniadaniowych w 2013 roku.

13 października 2016 roku zadebiutowała nowa reklama Wonderful Pistachios, gdzie Cena podkładał głos pod postać słonia o imieniu Ernie.

13 listopada 2018 roku zostały opublikowane dwie reklamy Skyy Vodka z udziałem Johna Ceny.

Moda
Będąc w WWE zazwyczaj nosił to, co był modne i stylowe w odrębie kultury hip hopu. Zaczął nosić koszulki ''throwback jerseys'' do czasu, gdy federacja zaczęła produkować jego nową koszulkę ''Ruck Fules''. Zawsze gdy wychodził w tej koszulce do ringu, to WWE cenzurowało to, aby podkreślić, że jest to ''zbyt mocne dla TV'', miało to tylko podkreślić atrakcyjność tego towaru. Do WrestleManii 21 nosił łańcuch z dużą kłódką, który zastąpił chromowanym i wysadzanym diamentami ''Chain Gangem''.

Gdy promowany był film ''The Marine'' to John Cena ubierał bardziej wojskowe rzeczy, typu spodenki, śmiertelniki czy czapki. Po tej promocji Cena miał swoje własne koszulki ''American Made Muscle'', gdy był członkiem SmackDown. Następnie mieliśmy dobrze nam znane koszulki z linii Cenation, z wieloma kolorami. Od końca 2011 roku nosił koszulkę ''Rise Above Hate''. 17 września 2012 roku zadebiutował w różowej i czarnej koszulce, który wspierały walkę z rakiem piersi u kobiet. Była to współpraca z fundacją Susan G. Komen.

Mniej więcej co jakiś czas dostajemy różne wzory koszulek, przeważnie z dwoma wersjami (dwa różne kolory).

Muzyka
Oprócz kariery wrestlera, John jest także raperem. Cena wykonał ''Basic Thugonomics'', które znalazło się na liscie utworów WWE Originals. Nagrał również piosenkę ''Untouchables'', która znalazła się na następnej liście utworów, tym razem WWE ThemeAddict: The Music.

Nagrał debiutancki album ''You Can't See Me'' z Tha Trademarc, ze swoim kuzynem. Pojawił się również gościnnie u Tionne ''T-Boza'' Watkinsa w jego albumie Still Cool, gdzie pojawili się również inni goście.

Wrestling:
Akcje kończące:
 • Attitude Adjustment
 • STF
 • Lightning Fist

Reszta akcji:
 • Clothesline
 • DDT
 • Diving crossbody
 • Diving leg drop bulldog
 • Dropkick
 • Elbow drop
 • Emerald Flowsion
 • Five Knuckle Shuffle
 • Half nelson dropped into a neckbreaker
 • Hurricanrana
 • Proto Bomb
 • Lariat
 • Monkey flip
 • Belly-to-back
 • Fisherman suplex
 • Running leaping shoulder block
 • Running one–handed bulldog
 • Sitout hip toss
 • Sitout powerbomb
 • Spinebuster
 • Spin-out powerbomb
 • Throwback

Ring Name'y
 • "The Cenation Leader"
 • "The Champ"
 • "The Measuring Stick"
 • "The Chain Gang Soldier"
 • ''Perfect Man''
 • "The Doctor of Thuganomics"
 • "Mr. Money in the Bank"
 • "The Face of the WWE"

Menadżerowie
 • Kenny Bolin
 • B–2
 • Redd Dogg
 • Mr. McMahon
 • The Usos
 • Nikki Bella

Entrance Theme
 • "Slam Smack" - R. Hardy (June 27, 2002 – November 7, 2002)[318]
 • "Insert Bass Here" - DJ Case(November 14, 2002 – February 13, 2003)[319]
 • "Basic Thuganomics" - John Cena (27 marca, 2003 – 10 marca, 2005; 5 kwietnia, 2009 w wejściu na WrestleManii XXV; 12 marca, 2012 w "Cena rap" przeciwko The Rockowi)
 • "We Are One" - 12 Stones (3 października, 2010 – 21 listopada, 2010; jak był w Nexusie)
 • "The Time Is Now" - John Cena i Tha Trademarc (17 marca, 2005–teraz)


Jeśli przeczytałeś to i doceniasz moją pracę, to proszę zostaw poniżej komentarz, dziękuje!

3 komentarze

Kliknij tutaj komentarze
7 sierpnia 2014 00:01 ×

Świetnie napisane, dużo informacji fajnie się czytało. Jeszcze raz świetna robota!

Odpowiedz
avatar
mrdrago525
Jakub
24 września 2014 11:01 ×

Zmieńcie date w pierwszym zdaniu bo jest "19977"

Odpowiedz
avatar
Anonimowy
Jakub
15 października 2016 11:53 ×

Bardzo duzo sie dowiedzialem, dobra robota

Odpowiedz
avatar

ConversionKonwersja BuźkiBuźki